anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Imponujące portrety

profile.country.DE.title
Peter_S.
Genius
650 wyświetleń

promo_lesson1.jpg

 

Dzięki rozmazaniu tła i wyeksponowaniu osoby możesz wykonywać imponujące zdjęcia o wyraźnym motywie.
Zdjęcia te nazywane są portretowymi, a technikę ich wykonywania można zastosować podczas wykonywania zwykłych zdjęć oraz pamiątkowych fotografii urodzinowych lub ślubnych.
Podczas zwykłego fotografowania często umieszczamy w kadrze całą postać, co skutkuje monotonną kompozycją.
W tym rozdziale zawarte są wskazówki dotyczące uwydatniania osób i efektownego wykańczania zdjęć.
Podczas fotografowania przestaw aparat na tryb A i maksymalnie zwiększ przysłonę.

 

Fotografowanie z ustawieniem teleobiektywowym

Jeśli korzystasz z obiektywu z zoomem, zbliż się maksymalnie do obiektu i wykonuj zdjęcia z ustawienie teleobiektywowym (używając większych ogniskowych). W ten sposób możesz wyeliminować zbędne obiekty poboczne i bardziej rozmyć tło, dzięki czemu osoba zostanie uwydatniona.

 

les1_1_1_modal.jpg

 

Z powyższych przykładów zdjęcie [2] wykonano po zbliżeniu się do obiektu i powiększeniu górnej części ciała. Dzięki temu obiekt się wyróżnia i został odwzorowany w bardziej wyrazisty sposób. W przypadku fotografowania z bliska tło zostaje rozmyte, dzięki czemu postać dziewczynki jest uwydatniona.
W przypadku fotografowania w lokalizacjach turystycznych, na których chcemy uwiecznić także krajobraz, lepiej stosować technikę widoczną na zdjęciu [1]. Jeśli jednak chcesz uwydatnić tylko osobę, zalecamy technikę widoczną na zdjęciu [2].

 

Kilka uwag o kompozycji

Zmiana kompozycji umożliwia zmianę atmosfery zdjęć, nawet jeśli fotografujemy ten sam obiekt.
W przypadku zwykłych zdjęć zwykle staramy się umieścić obiekt na środku kadru. Podczas wykonywania zdjęć portretowych zalecamy jednak skorzystanie z reguły trójpodziału.
W ramach tej reguły kadr jest dzielony na 9 sekcji (3x3 w pionie i poziomie), a obiekt jest umieszczany w miejscach przecięć poszczególnych linii. W przypadku zdjęć portretowych środek twarzy lub oczy powinny się znaleźć na przecięciu linii.
Reguła trójpodziału to podstawa wyważonych zdjęć portretowych. Jeśli nie wiesz, jak skomponować ujęcie, skorzystaj z reguły trójpodziału. Stosując ją, możesz automatycznie wykonywać dobrej jakości zdjęcia. Aparaty serii α maja funkcję, która wyświetla siatkę trójpodziału na ekranie umieszczonym z tyłu. Można z niej skorzystać podczas tworzenia kompozycji zdjęcia.

 

les1_2_1_modal.jpg

 

Dzięki umieszczeniu głowy na linii podziału powyższe ujęcie stało się bardziej imponujące i wyważone. Z kolei pozostawienie wolnego miejsca w obszarze, na który spogląda obiekt, sprawia, że zdjęcie oddaje atmosferę chwili.
Zdjęcia portretowe należy z zasady wykonywać w orientacji pionowej, jak widać na powyższym zdjęciu. Umieszczenie ciała osoby równolegle do dłuższych krawędzi obrazu zapewnia naturalny wgląd elementów tła oraz sprawia, że zdjęcie jest naturalne i wyraźne. Fotografowanie w orientacji poziomej sprawdza się w sytuacji, gdy oprócz obiektu chcemy uwiecznić także tło. Jeśli jednak chcesz uwydatnić tylko osobę, zalecamy wykorzystanie orientacji pionowej.

 

Wykorzystanie światła padającego od tyłu

les1_3_1.jpgKolejną ważną kwestią jest kąt padania światła. Ma on szczególne znaczenie w przypadku zdjęć portretowych kobiet, na których światło padające od tyłu pozwala łagodnie odwzorować skórę i włosy. Aby uzyskać najlepszy efekt, należy unikać fotografowania w ciągu dnia, gdy światło słoneczne jest silne. Zalecamy późne popołudnia, gdy światło słoneczne słabnie, lub pochmurne dni. Jeśli nie da się uniknąć silnego światła słonecznego, zalecamy fotografowanie np. w cieniu drzewa.
Analogicznie w przypadku fotografowania przy silnym świetle padającym z przodu na twarzy powstaną cienie, a jej wyraz będzie ponury. Jeśli masz wpływ na kąt padania światła, zadbaj o to, aby padało od tyłu.
Pamiętaj jednak, że przy takim oświetleniu twarz może wyglądać ciemno. W takim przypadku możesz skorzystać z funkcji kompensacji ekspozycji i dostosować jasność twarzy. Pozwoli to oddać łagodną atmosferę obiektu, choć tło może mieć białawy odcień.

 

To jest zdjęcie portretowe kobiety wykonane w pochmurny dzień ze światłem padającym od tyłu. Obiekt jest oświetlony z prawej tylnej strony. Na twarzy kobiety nie ma zbędnych cieni, a światło przeszywające jej włosy nadaje zdjęciu łagodny i zwiewny wygląd.

 

Korzystanie z obiektywów stałoogniskowych

Obiektywy stałoogniskowe są zalecane do rozmywania tła, tak aby obiekt został odpowiednio uwydatniony. Z uwagi na fakt, że obiektywy te wpuszczają więcej światła do aparatu, mogą ograniczyć rozmycie w przypadku fotografowania przy słabym świetle oraz wykonywania zdjęć portretowych.

 

les1_4_1.jpg
Ogniskowa: 50 mm / Liczba F: 5,6 / Czas otwarcia migawki: 1/50 s
Unbenannt-3.jpg 
les1_4_3.jpg
Ogniskowa: 50 mm / Liczba F: 1,8 / Czas otwarcia migawki: 1/4000 s

 

SAL50F14

les1_4_2.jpgTen typowy, szybki obiektyw zapewnia wspaniała rozdzielczość, a połączenie maksymalnej przysłony F1,4 i jej okrągłego kształtu pozwala uzyskać niezwykle łagodne efekty rozmycia, które zwiększają głębię zdjęć i eksponują ważne elementy. Z uwagi na dużą przysłonę do aparatu wpada więcej światła, co ułatwia ręczne wykonywanie zdjęć nawet przy słabym oświetleniu.

 

 

SEL50F18

les1_4_4.jpgTen teleobiektyw średniej klasy z ogniskową 50 mm jest idealny do zdjęć portretowych. Duża przysłona i jej okrągły kształt pozwalają uzyskać pięknie rozmyte tła. Co więcej, dzięki wbudowanemu optycznemu stabilizatorowi obrazu SteadyShot obiektyw ten może wykonywać wyraźne i ostre zdjęcia przy słabym oświetleniu.

 

 

1 Komentarz