Podziel się wrażeniami!
Autofokus (AF) to funkcja aparatu, która umożliwia automatyczne ustawienie ostrości na obiekcie. Funkcję tę zapewnia większość popularnych aparatów. Istnieje wiele metod działania funkcji AF, a ich dostępność zależy od modelu aparatu. Metodę należy dostosować do sceny lub obiektu, który fotografujemy. W przypadku automatycznych trybów fotografowania, takich jak „Intelligent Auto” lub „Wybór sceny”, tryb AF jest ustawiony odgórnie i nie można go zmienić.
W niniejszej sekcji opisano metody działania autofokusa w aparatach serii α.
Dwie najważniejsze metody AF to AF-S i AF-C. Każda z nich wykonuje inne operacje po wciśnięciu przycisku migawki do połowy.
AF-S (jednokrotny AF)
Autofokus włącza się po wciśnięciu przycisku migawki do połowy. Po ustawieniu ostrości na obiekcie zostaje ona zablokowana.
Metoda ta sprawdza się podczas fotografowania obiektów nieruchomych, takich jak krajobrazy, lub wykonywania zdjęć seryjnych.
AF-C (ciągły AF)
Autofokus działa w sposób ciągły, dostosowując ostrość, po wciśnięciu przycisku migawki do połowy i przytrzymaniu go.
Metoda ta sprawdza się podczas fotografowania obiektu w ruchu, np. podczas imprezy sportowej lub jadącego pociągu.
AF-A (automatyczny AF)
Ten tryb AF jest dostępny w aparatach z mocowaniem typu A. Po wciśnięciu przycisku migawki do połowy aparat automatycznie ustala, czy obiekt się porusza, a następnie przełącza tryb AF odpowiednio na AF-S lub AF-C.
Tryb ten sprawdza się podczas fotografowania różnych obiektów jednocześnie, eliminując konieczność ręcznego przełączania trybu AF.
Dzięki funkcji MF to osoba wykonująca zdjęcie, a nie aparat dostosowuje ostrość.
Choć fotografowanie z autofokusem jest powszechną praktyką w przypadku aparatów cyfrowych, funkcja MF sprawdza się lepiej np. w makrofotografii, gdzie trudno uzyskać ostrość za pomocą autofokusa.
W trybie MF można dostosować położenie punktu ostrości, obracając pierścieniem regulacji ostrości na obiektywie. Informacje na temat przełączania na tryb MF oraz szczegółowy opis czynności można znaleźć w instrukcji obsługi lub podręczniku użytkownika aparatu.
Opisany powyżej obiektyw to SEL1855, w który wyposażony jest aparat NEX-F3, a czerwona części to pierścień regulacji ostrości. Po przełączeniu aparatu na tryb MF można ręcznie dostosować ostrość, obracając pierścieniem.
Obiektyw: SAL50M28 / Ogniskowa: 50 mm / Liczba F: 4,0
Powyższe zdjęcie zostało wykonane makroobiektywem „SAL50M28.”. Ostrość jest ustawiona na kroplę wody po lewej, a pierwszy plan i tło są bardzo rozmyte. Gdy konieczne jest ustawienie ostrości na jakimś detalu, jak na powyższym przykładzie, zalecamy skorzystanie z trybu MF. Tryb ten sprawdza się także w sytuacji, gdy autofokusowi aparatu nie udaje się ustawić ostrości w żądanym punkcie.
Aby dodać komentarz, musisz się zalogować. Zarejestruj się, jeśli jeszcze nie posiadasz konta.