Podziel się wrażeniami!
Jakość obrazu wyświetlanego na telewizorach ulega systematycznej poprawie. W ciągu ostatnich lat nastąpiło przejście od standardowej rozdzielczości (SD) do formatów HD i Full HD. Niedawno pojawiły się telewizory 4K, a wraz z nimi dużo wyższa rozdzielczość i szczegółowość obrazu. I choć dzięki większej rozdzielczości obraz stał się wyraźniejszy, nie zmienił się zakres dynamiczny, od którego zależy bogactwo barw na ekranie. Dziś mamy jednak HDR: nowy, rewolucyjny standard sygnałów wideo.
Akronim HDR pochodzi od angielskiego terminu High Dynamic Range — duży zakres dynamiczny. Technologia HDR zapewnia o wiele szerszą skalę barw i jasności niż materiały o standardowym zakresie dynamicznym (ang. Standard Dynamic Range, SDR). Wierniej oddaje również to, co widzi oko ludzkie i rejestruje kamera, dzięki czemu obraz znacznie lepiej naśladuje rzeczywistość. Utrwalenie szerokiej palety barw i skali jasności było wykonalne już dawniej, ale reprodukcja takiego obrazu przekraczała możliwości ówczesnych telewizorów. Dziś, dzięki telewizorom HDR, nie trzeba już obniżać jakości źródłowego obrazu.
Najnowocześniejsze telewizory mogą nosić różne oznaczenia: 4K, Ultra HD lub UHD. Znajdziemy na nich wzmiankę o rozdzielczości Ultra HD, nazywanej też 2160p. Telewizory Ultra HD firmy Sony można poznać po oznaczeniu 4K HDR. Łączą one wysoką rozdzielczość 4K z niespotykaną dotychczas szczegółowością, kolorystyką i jasnością obrazu HDR.
Do oglądania obrazu 4K HDR niezbędny jest telewizor 4K HDR. Potrzebne będą również materiały wideo zgodne ze standardem HDR, których źródłem są obecnie aplikacje do strumieniowej transmisji z Internetu (na przykład Netflix i Amazon Video), odtwarzacze 4K UHD Blu-ray oraz konsole do gier, takie jak PS4/PS4 Pro1. Rozpoczęcie produkcji takich materiałów planują również główne światowe stacje telewizyjne.
Telewizor 4K HDR powinien automatycznie wyświetlić materiał zgodny z technologią HDR. Jeżeli źródłem materiału HDR jest urządzenie podłączone do gniazda HDMI, w telewizorze trzeba wybrać odpowiednie ustawienie formatu sygnału HDMI (Enhanced Format — Format rozszerzony). Do połączenia należy użyć przewodu HDMI High Speed o wysokiej jakości. Taki przewód ma większą przepustowość i pozwala przesłać dodatkowe dane.
W styczniu 2017 r. do oferowanych przez Sony telewizorów 4K HDR dołączyły nowe modele HD HDR, które umożliwiają wyświetlanie gier HDR z konsoli PS4/PS4 Pro oraz materiałów wideo HDR z wbudowanej aplikacji Netflix2. W rezultacie obraz HDR stał się dostępny dla jeszcze szerszego kręgu odbiorców.
HDR to nowe, fascynujące osiągnięcie techniki, które wkrótce radykalnie zmieni nasze wrażenia przy oglądaniu. Dalsze informacje o telewizorach HDR firmy Sony można znaleźć tutaj: https://www.sony.pl/electronics/tv/t/tv?type=new-hdr
Aby dodać komentarz, musisz się zalogować. Zarejestruj się, jeśli jeszcze nie posiadasz konta.