anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Jak uzyskać kinowy dźwięk we własnych czterech ścianach

profile.country.GB.title
scully99
Użytkownik
Użytkownik
2 632 wyświetleń

„Dla mnie jest oczywiste, że film to w 70–80 procentach dźwięk. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, bo go nie widzimy”.


W ten sposób reżyser Danny Boyle wyjaśnia znaczenie dźwięku dla emocjonalnego wymiaru filmów, ich klimatu i realizmu. Można nie dostrzegać czystości głosu aktora, odgłosów kroków czy dźwięków w tle, ale wszystkie one współtworzą nastrój.


Jak rozumieć pojęcie „kinowy dźwięk"?


Jeśli chodzi o zapewnienie kinowego dźwięku w domu, kluczowe znaczenie mają dwa słowa: „wszechogarniający” i „jakość”. Wiele mówi się o reprodukcji dźwięku z efektem przestrzennym, ale obecnie dźwięk ten może mieć również lepszą jakość.


Warto pamiętać, że idealna konfiguracja to rzecz indywidualna. Jedni chcą mieć potężny bas, dla innych ważniejsze są wyraźne dialogi.


Za punkt wyjścia w naszych rozważaniach nad tworzeniem świetnego zestawu audio do kina domowego przyjmujemy założenie, że masz już duży ekran o wysokiej jakości. Teraz zastanowimy się, z jakim sprzętem audio go połączyć.

 

home cinema audio image 700.jpg


Tradycyjna „wieża” czyli zestaw złożony z komponentów


W tej konfiguracji używany jest zestaw tradycyjnych głośników oraz amplituner wielokanałowy, który wzmacnia i dekoduje sygnał dźwiękowy (z Internetu, telewizji, konsoli do gier, płyty Blu-ray Disc czy nawet magnetowidu).


Najczęściej spotykany system dźwięku przestrzennego to 5.1, czyli sześć głośników rozmieszczonych w całym pomieszczeniu. Jednym z tych głośników jest subwoofer, służący do reprodukcji efektów o niskich częstotliwościach ze ścieżki dźwiękowej. Dla zapewnienia zrównoważonego brzmienia subwoofer może także wspomagać reprodukcję basu z mniejszych głośników w zestawie.


Współczesne amplitunery są jednak przystosowane do pracy w różnych konfiguracjach i równie dobrze sprawdzają się na przykład w systemie 4.1-kanałowym. Jeżeli zatem nie masz głośnika centralnego, po wybraniu odpowiednich ustawień amplituner zasymuluje jego obecność.


Głośniki w formie listwy


Jeżeli szukasz czegoś łatwego w użyciu i zajmującego mało miejsca, wybierz głośnik w formie listwy, zwany też listwą głośnikową lub soundbarem.

 
W dzisiejszych smukłych, atrakcyjnie wyglądających telewizorach brakuje miejsca na głośniki, co skutkuje gorszą reprodukcją dźwięku. Mankament ten można wyeliminować, dodając niedużą listwę głośnikową. Jest ona zwykle dostarczana w komplecie z subwooferem, ale zdarzają się też modele z dodatkowymi głośnikami, przeznaczonymi do umieszczenia z tyłu lub po bokach pokoju.


Zaletą głośników w formie listwy jest możliwość adaptacji dźwięku wielokanałowego do faktycznie dostępnej liczby kanałów (głośników). W systemach bez dodatkowych głośników ich obecność można zasymulować poprzez cyfrowe przetwarzanie sygnału. W sprzedaży są też rozwiązania bezprzewodowe, pozwalające bez żadnych kabli podłączać dodatkowe głośniki, jak również telefony i przenośne odtwarzacze muzyczne z technologiami Bluetooth/NFC.


Dolby Atmos


Ostatnia nowinka to system Dolby Atmos, wytwarzający rewolucyjny efekt przestrzenny z użyciem kanałów górnych. Głośnik w formie listwy z systemem Atmos zawiera ukryte, nachylone głośniki, które emitują dźwięk w górę, powodując jego odbicie od sufitu.


W system Atmos wyposażony jest amplituner wielokanałowy Sony STR-DN1080. Ma on również funkcję „relokacji głośników”, pozwalającą skompensować nieprawidłowe umiejscowienie źródeł dźwięku. Jeśli zatem rozkład pomieszczenia uniemożliwia idealne rozmieszczenie głośników, możesz wydać trochę więcej i nie rezygnować z dźwięku przestrzennego.


Mnogość dostępnych na rynku kombinacji głośników nie oznacza, że dźwięk w kinie domowym to coś skomplikowanego. Pomysłowe funkcje i nieduże wymiary pozwolą znaleźć urządzenie dostosowane do własnych potrzeb i stylu życia.


Z ofertą zestawów produktów Sony do kina domowego i głośników w formie listwy zapoznasz się na stronie https://www.sony.pl/electronics/sytemy-rozrywki-domowej