Podziel się wrażeniami!
Po raz pierwszy technologia telewizorów rozwinęła się do poziomu, przy którym możliwe jest wyświetlanie rozszerzonego zakresu barw i skali jasności, jakie zapewnia HDR. Chcieliście wiedzieć, jak ona działa — oto wszystko na jej temat.
Zainteresowanym technologią HDR z pewnością obiły się o uszy maksymalne poziomy jasności i czerni wyrażane w kandelach na metr kwadratowy: jednostce pochodzącej historycznie od ilości światła wytwarzanego przez jedną świecę. Błędem byłoby jednak sądzić, że duży zakres dynamiczny to tylko kwestia liczb. W HDR nie chodzi o osiągnięcie jakiegoś maksymalnego poziomu czy wymaganej wartości, ale o technologię wykorzystywaną przez telewizor do przetwarzania sygnałów HDR i zarządzania nimi. I tu na scenę wkraczają procesory.
Do pełnego wykorzystania materiału HDR potrzebny jest wydajny procesor połączony z dobrą technologią wyświetlania: OLED lub LCD/LED z odpowiednim podświetleniem. W przypadku firmy Sony 20-letnie doświadczenie z procesorami obrazu ma swoje korzenie w jeszcze dłuższej tradycji wprowadzania innowacyjnych telewizorów, w tym pierwszego telewizora tranzystorowego oraz wyróżnionego nagrodą Emmy telewizora Trinitron.
Najnowszy procesor Sony, X1 Extreme, jest wyposażony w szereg inteligentnych technologii — jak Object-based HDR Remaster, która wyznacza poziomy kontrastu poprzez identyfikację i analizę obiektów tworzących scenę. (Większość telewizorów umożliwia regulację kontrastu w prostym zakresie, prowadzącym do zmniejszenia głębi obrazu).
Unikatową cechą procesora X1 Extreme jest także technologia Dual Database Processing, która wykorzystuje dwie zaawansowane bazy danych, by zapewnić wyrazisty obraz o wysokiej jakości.
Procesor pozwala ponadto przetwarzać materiały o jakości niższej niż HDR techniką interpolacji, w wyniku czego ich jakość zbliża się do 4K HDR. Technologia Super Bit Mapping™ 4K HDR zapobiega z kolei powstawaniu wyraźnych linii przejść między kolorami.
Niektóre telewizory są Sony również wyposażone w inteligentną technologię X-tended Dynamic Range Pro™. Jej działanie polega na analizie obrazu filmowego i sterowaniu podświetleniem w taki sposób, by zapewnić szerszy zakres jasności niż w konwencjonalnych telewizorach.
W większości telewizorów HDR do rozjaśnienia obrazu na ekranie służy specjalny system podświetlenia. Najlepsze systemy tego typu mają funkcję przyciemniania lokalnego, pozwalającą rozjaśniać i przyciemniać poszczególne obszary, by w ten sposób lepiej oddawać kolory i kontrasty na całym ekranie.
W telewizorach Sony XE90 — https://www.sony.pl/electronics/telewizory/xe9005-series#product_details_default — źródłem podświetlenia jest pełna matryca diod LED, która dzieli się na niezależnie włączane i przygaszane segmenty.
Telewizory Sony XE93/94 — https://www.sony.pl/electronics/telewizory/xe9305-xe9405-series — oparte są na innowacyjnym systemie dynamicznego przyciemniania lokalnego o nazwie Slim Backlight Drive+. Kieruje on światło w odpowiednie miejsca, zapewniając w ten sposób większą maksymalną jasność, kontrast i realizm.
Wyjątkiem, jeśli chodzi o system podświetlenia, są telewizory OLED. Ich matryce zawierają samorzutnie świecące piksele OLED, a każdy piksel można całkowicie wygasić, uzyskując najlepszy możliwy poziom czerni. Kolejną zaletą matrycy OLED jest szerszy kąt widzenia: gwarancja optymalnego obrazu bez względu na miejsce siedzenia. Tegoroczna nowość, telewizor OLED BRAVIA A1 firmy Sony — https://www.sony.pl/electronics/telewizory/a1-series — łączy matrycę OLED i jakość obrazu HDR z unikatowym systemem dźwięku, który wyznacza kolejny nowy kierunek rozwoju telewizorów.
Aby dodać komentarz, musisz się zalogować. Zarejestruj się, jeśli jeszcze nie posiadasz konta.