anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

[a57] Priorytet Autofocus - nie chcę go

ROZWIĄZANE
berylpl
Poszukiwacz

[a57] Priorytet Autofocus - nie chcę go

Witam - to mój pierwszy post tutaj, bo niestety moja A57 doprowadza mnie do szału.

 

Problem z którym do Waszmości przychodzę jest następujący - aparat nie zrobi zdjęcia, dopóki AF nie uzna, że jest ono już ostre, a dość często nie udaje mu się idealnej ostrości znaleźć. Najczęściej nie udaje mu się to przy celowaniu w czyste niebo. Ot, taką mam fantazję, że focę sobie na przykład nocne niebo, albo lecący samolot. O ile przy nocnym niebie problem jest nieduży, bo wyostrzę sobie ręcznie, to przy samolocie który zapitala jak .... samolot nie mam na to czasu. Problem się nie pojawia kiedy obiekt jest w punkcie zainteresowania AF - w strefie, punkcie, bez znaczenia - wtedy daje sobie radę. Ale jeżeli chcę wykadrować zdjęcię tak aby był on gdzieś obok - mimo, że ostrość jest OK (no nieskończoność, lecący samolot jest przecież daleko) to aparat i tak zdjęcia nie zrobi.

W A200 którą wciąż mam jest możliwość ustawienia priorytetu wyzwalanie/autofocus i po ustawieniu na wyzwalanie mogę robić tyle nieostrych zdjęć na ile mam ochotę, w a57 niestety podobej opcji namierzyć nie mogę. Można jakoś na to poradzić?

 

Aha, nie sądzę, aby był to problem z obiektywem, bo występuje zarówno z Sony DT 18-70 od A200, Sigmą 28-80 jak i Minoltami 70-210 i 70-300.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc, mam nadzieję, że będę mógł się czasem zrewanżować.

Tagi (1)
2 ZAAKCEPTOWANYCH ROZWIĄZAŃ ()

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Witaj, nie mam tego aparatu, ale zawsze możesz ustawić ostrość na samolot wciskając do połowy spust, a później nie puszczając spustu sobie przekadruj i wciśnij spust do końca żeby wyzwolić migawkę.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Nie wiem jak w A57 więc konkretnie nie odpowiem Ci na to pytanie. Mogę podejrzewać, że firma chcąc uchronić użytkowników przed frustracją z powodu nieostrych zdjęć nie dała możliwości wyzwalania migawki bez potwierdzenia ostrości (ale to tylko domniemanie, tak jak pisałem nie znam dogłębnie tego modelu). Ja mam troszkę starszy model aparatu i ja fotografując prawie zawsze mam ustawiony autofocus na AF-C czyli Continious / Ciągły. Aparat ustawia mi ostrość cały czas gdy jest wciśnięty przycisk spustu i gdy nie trafię z punktem AF w obiekt, który chcę żeby był ostry to zdjęcie jest nieostre lub ostrość jest ustawiona na obiekt inny niż ten, który chciałem aby był ostry. Jeżeli zależy mi na tym aby obiekt był ostry i skadrowany poza punktem AF to używam przycisku blokady AF na obiektywie a gdy takiego nie mam to na body. Przy samolotach zapitalających jak ... samolot jest to trudne dlatego widząc skąd nadlatuje samolot mam w głowie ułożony kadr i wybieram punkt ostrości z tej strony kadru, z której chcę umieścić samolot. Oczywiście nie zawsze da się to przewidzieć dlatego dużo kadruję w postprocesie.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

7 ODPOW. 7
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Witaj, nie mam tego aparatu, ale zawsze możesz ustawić ostrość na samolot wciskając do połowy spust, a później nie puszczając spustu sobie przekadruj i wciśnij spust do końca żeby wyzwolić migawkę.
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Nie wiem jak w A57 więc konkretnie nie odpowiem Ci na to pytanie. Mogę podejrzewać, że firma chcąc uchronić użytkowników przed frustracją z powodu nieostrych zdjęć nie dała możliwości wyzwalania migawki bez potwierdzenia ostrości (ale to tylko domniemanie, tak jak pisałem nie znam dogłębnie tego modelu). Ja mam troszkę starszy model aparatu i ja fotografując prawie zawsze mam ustawiony autofocus na AF-C czyli Continious / Ciągły. Aparat ustawia mi ostrość cały czas gdy jest wciśnięty przycisk spustu i gdy nie trafię z punktem AF w obiekt, który chcę żeby był ostry to zdjęcie jest nieostre lub ostrość jest ustawiona na obiekt inny niż ten, który chciałem aby był ostry. Jeżeli zależy mi na tym aby obiekt był ostry i skadrowany poza punktem AF to używam przycisku blokady AF na obiektywie a gdy takiego nie mam to na body. Przy samolotach zapitalających jak ... samolot jest to trudne dlatego widząc skąd nadlatuje samolot mam w głowie ułożony kadr i wybieram punkt ostrości z tej strony kadru, z której chcę umieścić samolot. Oczywiście nie zawsze da się to przewidzieć dlatego dużo kadruję w postprocesie.

profile.country.PL.title
Castel-899
Użytkownik


berylpl napisał/a:

W A200 ... mogę robić tyle nieostrych zdjęć na ile mam ochotę, w a57 niestety ... nie ... Można jakoś na to poradzić?


Można:

1) ostrz w trybie MF,

2)

3)

4) kup se "Druha". :nauseated_face:

Podpowiedz, gdzie w A200 jest przełącznik Priorytet: wyzwalanie/autofocus ?

Przeszukałem instrukcję i nie znalazłem takiego, nawet "przełącznika" w cudzysłowie.

Edycja:

Faktycznie - jest, str. 116 instrukcji. Łomatko, ale wodotrysk !

____________________________
α58K (póki co), Minolta 100-300 APO, Zenit 3M (na chodzie), MTO-500 (wtedy 3 pensje) i ... Спутник (3d 2 x 60x60)
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Witaj,

nie mam tego akurat modelu, ale przejrzałem instrukcję i wygląda na to, że nie ma "przełącznika" priorytet migawki/priorytet ostrości... Chyba, że przeoczyłem...

Możesz jednak skorzystać z trybu śledzenia ostrości: po "złapaniu" ostrości w centrum kadru, automatyka powinna utrzymywać ostrość również po przekadrowaniu (do pewnego stopnia - tam gdzie sięgają punkty czujników AF).

Alternatywą może być... ostrzenie ręczne (kiedyś tak z powodzeniem fotografowano), lub... bardziej bolesny sposób - zmienić na wyższy model, gdzie nie brakuje ustawień - np. A77 II.

 

Choć mnie też wydaje się dziwny brak tego "przełącznika" w menu... Może jednak jest?...

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Castel-899
Użytkownik


pawelszymanski6 napisali:
... ustawić ostrość na samolot wciskając do połowy spust, a później nie puszczając spustu sobie przekadruj ...

Jeszcze przydałaby się informacja, że to działa tylko po ustawieniu AF-S (chociaz to berylpl pewnie wie, przecież używał 200-kę). Ale to zadziała, gdy AF chociaz raz złapie ostrość, a jemu nie o to dokładnie chodzi. Napisał

"Problem się nie pojawia kiedy obiekt jest w punkcie zainteresowania AF - w strefie, punkcie, bez znaczenia - wtedy daje sobie radę." ,

więc skoro aparat nie chce wyzwolić migawki, to w ogóle nie łapie ostrości. A na to w 57 i 58 jedynym sposobem jest MF.

Z drugiej strony - zaznaczył Ci przyjęcie rozwiązania, więc juz nie do końca jestem pewien, w czym rzecz.

____________________________
α58K (póki co), Minolta 100-300 APO, Zenit 3M (na chodzie), MTO-500 (wtedy 3 pensje) i ... Спутник (3d 2 x 60x60)
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Wiesz ja odniosłem się do informacji, że aparat nie ma problemu z trafieniem w samolot jak łapie się w punkty af a problem pojawia się jak trzeba przekadrować i wyjść po za te punkty :wink: w przypadku celowania w czyste niebo pozostaje tylko mf i to niezależnie od posiadanego aparatu...
profile.country.PL.title
KoT_Kotek
Użytkownik

No niestety nie da się tak wyzwolić migawki jak kolega sobie pragnie. Kiedyś, krótko po zakupie A57 także miałem ten dylemat, tym bardziej, że móf FUFI taką opcję posiadał i parę razy z niej korzystałem.

Tak jak pisał któryś z kolegów powyżej...... tak SONY uznało i już. Z mojej strony uważam, że źle uznało...... ba ale kogo to obchodzi.