anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A77 II - dlugosc nagrywania video

ROZWIĄZANE
paul123-----
Użytkownik

A77 II - dlugosc nagrywania video

Czy jest jakis limit jednorazowego nagrania video tym aparatem, oczywiscie pomijajac kwestie pamieci karty? Jesli jest to czym spowodowany - dlugoscia czy przegrzaniem matrycy?? Oraz co w przypadku jesli jest ten limit, aparat wylaczy mi nagywanie a ja bede potrzebowal od razu krecic kolejny dlugi material video?

2 ZAAKCEPTOWANYCH ROZWIĄZAŃ ()

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Ciągłe nagrywanie jest możliwe przez około 29 minut (ograniczenie wynikające ze specyfikacji urządzenia i norm UE). W przypadku filmów o rozmiarze [MP4 12M] ciągłe nagrywanie jest możliwe przez około 20 minut (ograniczenie wynikające z rozmiaru pliku 2GB).

 

Nigdy nie nagrałem tak długiegu ujęcia, ale aparat powinien po zakończeniu jednego "kawałka" rozpocząć nagrywanie kolejnego, ale już jako nowy plik. 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Tak jak Grześ powyżej już napisał są pewne ograniczenia w długości rejestracji materiału filmowego przez aparat.

Pierwsze ograniczenie to przepisy międzynarodowe określające co to jest kamera a co to jest aparat. I aby aparat nie stał się kamerą i nie podlegał opłatom skarbowo - celnym takim jak kamery to trzeba było wprowadzić ograniczenie do rejestracji filmu nie dłużej niż 30 minut (standardowo aparat nagrywa 29 minut).

Drugie ograniczenie to wielkość pliku wymuszona przez "system operacyjny" stosowany w aparatach a co się z tym wiąże format karty. Maksymalna wielkość pliku to 2 lub 4 GB (nie pamiętam, Lajam napisał 2 - może tak jest). Długość materiału jaki zostanie zarejestrowany na tej wielkości pliku zależy od kompresji, strumienia, codeka no i pewnie samej treści obrazu rejestrowanego. Dlatego ciężko jednoznacznie określić jak długi czasowo materiał uda się zarejestrować w jednym pliku.

Trzecim ograniczeniem jest grzanie się matrycy podczas pracy układu stabilizacji. Średnio czas ten był podawany na około 9 minut ale on też zależy od warunków zewnętrznych, temperatury otoczenia.

W przypadku przegrzania matrycy wznowienie rejestracji możliwe jest po osiągnięciu przez układ matrycy niskiej temperatury więc nie można określić jak długo może potrwać przerwa. Przy rejestracji materiału gdzie ograniczeniem jest wielkość pliku po osiągnięciu maksymalnej wielkości pliku natychmiast jest rejestrowany / zapisywany kolejny plik. Ktoś sprawdzał nawet, że po zmontowaniu nie dało się zaobserwować miejsca łączenia plików. Podejrzewam, że w przypadku przekroczenia czasu 29 minut również może być rejestrowany automatycznie kolejny plik natomiast nigdy nie doszedłem do tak długiego ujęcia i nie udało mi się sprawdzić jak jest w praktyce.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

9 ODPOW. 9
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Ciągłe nagrywanie jest możliwe przez około 29 minut (ograniczenie wynikające ze specyfikacji urządzenia i norm UE). W przypadku filmów o rozmiarze [MP4 12M] ciągłe nagrywanie jest możliwe przez około 20 minut (ograniczenie wynikające z rozmiaru pliku 2GB).

 

Nigdy nie nagrałem tak długiegu ujęcia, ale aparat powinien po zakończeniu jednego "kawałka" rozpocząć nagrywanie kolejnego, ale już jako nowy plik. 

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Tak jak Grześ powyżej już napisał są pewne ograniczenia w długości rejestracji materiału filmowego przez aparat.

Pierwsze ograniczenie to przepisy międzynarodowe określające co to jest kamera a co to jest aparat. I aby aparat nie stał się kamerą i nie podlegał opłatom skarbowo - celnym takim jak kamery to trzeba było wprowadzić ograniczenie do rejestracji filmu nie dłużej niż 30 minut (standardowo aparat nagrywa 29 minut).

Drugie ograniczenie to wielkość pliku wymuszona przez "system operacyjny" stosowany w aparatach a co się z tym wiąże format karty. Maksymalna wielkość pliku to 2 lub 4 GB (nie pamiętam, Lajam napisał 2 - może tak jest). Długość materiału jaki zostanie zarejestrowany na tej wielkości pliku zależy od kompresji, strumienia, codeka no i pewnie samej treści obrazu rejestrowanego. Dlatego ciężko jednoznacznie określić jak długi czasowo materiał uda się zarejestrować w jednym pliku.

Trzecim ograniczeniem jest grzanie się matrycy podczas pracy układu stabilizacji. Średnio czas ten był podawany na około 9 minut ale on też zależy od warunków zewnętrznych, temperatury otoczenia.

W przypadku przegrzania matrycy wznowienie rejestracji możliwe jest po osiągnięciu przez układ matrycy niskiej temperatury więc nie można określić jak długo może potrwać przerwa. Przy rejestracji materiału gdzie ograniczeniem jest wielkość pliku po osiągnięciu maksymalnej wielkości pliku natychmiast jest rejestrowany / zapisywany kolejny plik. Ktoś sprawdzał nawet, że po zmontowaniu nie dało się zaobserwować miejsca łączenia plików. Podejrzewam, że w przypadku przekroczenia czasu 29 minut również może być rejestrowany automatycznie kolejny plik natomiast nigdy nie doszedłem do tak długiego ujęcia i nie udało mi się sprawdzić jak jest w praktyce.

paul123-----
Użytkownik

Dobra, jesli ograniczenie jest programowe 29min i po tym automatycznie nastepuje wznowienie nagrywania nawet bez widocznej przerwy to nie ma tematu. Ale jesli to przegrzanie matrycy... to mam problem. Czy ktos moze powiedziec jak jest w A77 II - ograniczenie czy przegrzanie?

 

Dlugie nagrania nie sa jakas nietypowa i rzadką forma rejestracji obrazu. To wrecz podstawa na konferencjach, wywiadach, spotkaniach, relacjach itp. Wiec dziwie sie ze pro aparat mialby tego nie ogarniac bo sie przegrzewa.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Ale sam napisałeś, że to jest aparat. A aparat służy głównie do robienia zdjęć. Video to funkcja dodatkowa. Jeżeli interesują Cię długie ujęcia to powinieneś dobrać odpowiednie narzędzie do warunków w jakich chcesz je wykorzystywać. 

paul123-----
Użytkownik

Narazie jedyne co mnie interesuje to z jakiego powodu wylacza sie nagrywanie w A77 II.

Nie piszscie tez ze "aparat służy głównie do robienia zdjęć" bo to sa juz obecnie bzdury a caly marketing Sony pompowany jest wlasnie w filmowanie aparatami Alpha pokazujac ich porownanie czy tez wyzszosc nad normalnymi kamerami.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Napisałem Ci trzy powody dlaczego może się wyłączać nagrywanie.

A co do " "aparat służy głównie do robienia zdjęć" bo to sa juz obecnie bzdury" to nie masz racji. Aparat służy głównie do robienia zdjęć a kamera służy głównie do filmowania. Takie jest przeznaczenie takich produktów. Jakoś nie słyszę narzekań osób, które kupiły kamery, że nie są w stanie wykonać zdjęć takiej jakości jak aparatem fotograficznym.

A marketing Sony według mnie pokazuje, że możesz wykorzystać aparat również do wykonywania filmów ale nie zastąpi kamery. I jakoś nikt nigdzie nie stara się tego udowodnić. 

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


paul123----- napisali:

Narazie jedyne co mnie interesuje to z jakiego powodu wylacza sie nagrywanie w A77 II.

 

Nie piszscie tez ze "aparat służy głównie do robienia zdjęć" bo to sa juz obecnie bzdury a caly marketing Sony pompowany jest wlasnie w filmowanie aparatami Alpha pokazujac ich porownanie czy tez wyzszosc nad normalnymi kamerami.


Piotruso już napisał dlaczego wyłącza się nagrywanie. Przypomnę:

"Ograniczenie nie wynika z przegrzania. Porozumienie ITA, a dokładniej jego zapisy mówią mniej więcej, że jeśli dane urządzenie elektroniczne jest w stanie zapisać materiał dłuższy niż 29 minut i 59 sekund to automatycznie staje się kamerą, a nie aparatem fotograficznym. Co za tym idzie taki sprzęt musi być droższy gdyż na kamery obowiązuje inna – wyższa stawka celna na produkty trafiające do Unii Europejskiej, czyli również Polski. W związku z tym producenci aparatów fotograficznych, jeśli chcą się posługiwać nazwą aparat fotograficzny i tak naprawdę dostarczając nam go taniej muszą wprowadzać to ograniczenie.

Co do filmowania - otóż nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że bzdurą jest odradzanie wykorzystania aparatu do nagrywania długich ujęć. Sony ma w swojej ofercie bardzo fajne kamery (np. VG30, FS100) i co więcej, te kamery naprawdę się sprzedają. Tu nie ma na razie mowy o podkopywaniu rynku.

Poza tym, wideo tworzone przy pomocy aparatów to w ogromnej większości ZMONTOWANY materiał, składający się z kilkudziesięciu krótszych ujęć, trwających zdecydowanie mniej niż 29 minut i 59 sekund.

paul123-----
Użytkownik

Niestety aparat po 23min wylaczyl nagrywanie. Nie bylo zadnego wznowienia automatycznego nagrania w nowym pliku. Moja wina ze zapomnialem wylaczyc stabilizacje to raz, a dwa... zostawilem aparat na pol godziny i jak wrocilem to dzialal normalnie wiec nawet nie wiem czy przez te 7min byl zablokowany przez jakis czas czy nie. fakt faktem ze nie wznowil nagrywania.

 

A przy okazji filmowania, pytanie z innej beczki, troche moze zbyt podstawowe ale nie jest dla mnie to poki co tak oczywiste. Aparat ma mozliwosc rejestracji 50kl/sek - ale w jakim trybie, jaki format video? Czy to jest to 50p dla AVCHD czy w kazdym trybie byle by wlaczyc ustawienia manualne i krecic klip z czasem ustawionym odpowiednio 1/50sek ? Bo wiem ze jak na manualu kreci sie na ustawieniu od foto np 1/15 czy nawet 1/20sek to obraz klatkuje. Musi byc ustawione na 1/25sek by obraz byl plynny i wtedy mamy te 25fps. Ale jak mu zmniejsze czas do 1/50 to mam automatycznie 50fps czy niekoniecznie? I czy schodzac dalej np do 1/100sek to i tak mi nagra max 1/50 ??

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

To w jakim formacie i trybie będziesz rejestrował zależy od ustawień jakie wybierzesz. Patrz instrukcja strona 120 i 121. Aparat zawsze będzie rejestrował film według tych ustawień, niezależnie od czasu otwarcia migawki jaki wybierzesz.

Czasy migawki mówią o tym ile czasu każda klatka filmu będzie naświetlana, czyli np. dla czasu 1/100 s, każda z 50 lub mniej klatek będzie naświetlana przez 1/100 s.

Analogicznie dla pozostałych czasów. Trudno mi powiedzieć jak zostało rozwiązane nagrywanie w czasach poniżej 1/50 s dla 50 kl./s. Możliwe, że rejestracja jest opóźniona, tak aby naświetlić daną klatkę przez zadany czas, a następnie poskładanie tego w 50 lub 25 klatek. Stąd, ze względu na dynamikę sceny, widać klatkowanie. Ten efekt może wystąpić również przy bardzo dynamicznych scenach i bardzo krótkich czasach naświetlania, gdzie przemieszczenie filmowanego obiektu będzie znaczne.