anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

jaki szerokokatny ?

mikael-----
Początkujący

jaki szerokokatny ?

prosze o rade , chcialbym kupic jakis obiektyw do a300 szerszy od mojego 18-50 76stopni mysle o sony 11-18 choc troszke ciemny ,jest tez stalka f/20 kat troszke mniejszy bo 94 chyba ze jest cos innego albo niebawem bedzie a nie wiem . potrzebny do krajobrazów ale i wnetrza tez .

23 ODPOW. 23
profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

hiperfokalna to będzie pojęcie, z którym musisz się koniecznie zaznajomić.
Dodatkowo używając tak szerokich kątów przyda Ci się wiedza n/t perspektywy oraz GO jaką rejestrują tego typu instrumenty optyczne.

Zelmer
Początkujący

Dzieki bardzo za porady.
Macie moze o tym jakis dobry artykul?

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Zelmer napisał(a):

Dzieki bardzo za porady.
Macie moze o tym jakis dobry artykul?


:c49 :c50
Znalazłem!!
Tu też znalazłem...

...jakieś 15 sekund pracy...

całe mnóstwo

------------------------------
fotoamator
Zelmer
Początkujący

Wiem Tadziu ze mozna poszukac w google, ale po prostu czasami ktos ma pod reka jakies dobre i wartosciowe artykuly, bo nie wszystko co sie w pisze w google wychodzi na dobre....

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

OK, ale temat należy do podstaw fotografii, więc :c63
Ale myślę, że któryś z linków, które Ci podrzuciłem wyjaśnia sprawę? :D

------------------------------
fotoamator
Zelmer
Początkujący

Tak, jestem bardzo wdzieczny, drugi link wyjasnil wszystko ale za to pierwszy niesamowicie zamotal....
Dlatego wlasnie pisalem ze artykul artykulowi nie jest rowny.
Dziekuje za pomoc.
Chociaz dalej nie za bardzo rozumiem co to jest wartsc krazka rozproszenia.....

lordkain
Nowicjusz

Zelmer, a 11-18 nie robi ci psikusów z ustawianiem ostrości jeśli obiekt jest mniej więcje 1-2m przed obiektywem? U mnie maskara jest w tym temacie. obiekt 1,5 metra przede mną i raz na ruski rok złapie dobrze, zwykle daje na 3m i mam ostre tło, a nie bohatera. O dziwo przy bliskim obiekcie nie ma problemy, daleki siłą rzeczy jest zawsze dobry.

wymieniłem obiektyw w sklepie na nowy, to samo. Zmieniłem puche z 330 na 500, to samo. Czy tylko ja mam tak wrednego pecha? Czy cierpi nas więcej? :)

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Hmm, lordkain, dziwne to, co piszesz. Używałem SAL11-18 z różnymi puszkami i sprawiał się bez zarzutu.

Napisz, jakiego "obszaru AF" używasz? Szeroki, Lokalny, czy Punktowy? I w jaki sposób? Może tu leży przyczyna?

=======

Zelmer,

Zelmer napisał(a):

dalej nie za bardzo rozumiem co to jest wartsc krazka rozproszenia


Zelmer napisał(a):

po prostu czasami ktos ma pod reka jakies dobre i wartosciowe artykuly,


Te najwartościowsze "artykuły" to po prostu książki - papierowe. Poza różnymi, nowoczesnymi, literackimi wynalazkami, mam jedną, od lat aktualną. Jest to "Fotografia" Tadeusza Cypriana, wydanie z lat '50. I choć dla współczesnej młodzieży, większość zawartego tam tekstu brzmi jak "abrakadabra", to jednak, jeśli chodzi o teorię fotografii, prosto wyłożoną, nie znam lepszej.

Co do krążka rozproszenia... :c18 na chłopski rozum, to jest miara oszustwa wobec naszego wzroku :c20
Z fizyki wiadomo, że ostre może być tylko to, co leży w płaszczyźnie ostrości - w stałej odległości przed obiektywem. Wszystko co bliżej, lub dalej będzie już nieostre.. Jednak wzrok ludzki jest niedoskonały i pewne niewielki nieostrości uznaje za ostry obraz.
Punkt leżący w płaszczyźnie ostrości, da na matrycy (filmie) też punkt. W miarę zbliżania (oddalania) punktu w kierunku do/od aparatu, ten punkt staje się plamką, krążkiem - gdy przestaje być postrzegany (przez wzrok) jako punkt, to jest granica głębi ostrości, a ten punkt rozmyty, nazywamy krążkiem rozproszenia. Jego dopuszczalna wielkość, zależy od wielu czynników (m.in. od wielkości matrycy i końcowego powiększenia)
Można znaleźć wiele artykułów na ten tamat, np.
TUTAJ
lub
TUTAJ

------------------------------
fotoamator
lordkain
Nowicjusz

w sumie ostatnio najczęściej stosuję lokalny w różnych punktach (lewy prawy center najczęściej). Ale też z centralnym punktowym na pewno w a330 cały czas chodziłem (w a500 rzadziej się tym bawię.
A stosuję zwykle tradycyjnie, czyli ustawienie na punkt i pstryk (bez przenoszenia na zablokowanym AF, dlatego też używam lokalnego).

Też mnie dziwi ten AF, bo nawet jakikolwiek BF lub FF przy 11mm nie robiłby mi problemu, ale on normalnie mi często omija obiekt i wali tło wyraźnie. Nie mówię już jak mam ciemniejsze warunki albo coś jest w ruchu - typowej reportażówki nie jestem w stanie tym zrobić.

Może jest coś w moim sposobie używania AF, ale nie jestem też jakimś początkującym amatorem .... chociaż może mi się to tylko wydaje:)

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

A tryb AF masz jaki? AF-S czy AF-A?

No i trzeba sobie zdać sprawę, że czujnik AF jest nieco większy niż krateczka w wizjerze..
Ja miałem do niedawna 11-18 i właściwie żadnych probelmów nie miałem.