anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

KD-55XE8096 (i inne Sony). Czy jest możliwy dźwięk 5.1 na optical out z włączonymi głośnikami TV?

profile.country.PL.title
ZordracQ
Poszukiwacz

KD-55XE8096 (i inne Sony). Czy jest możliwy dźwięk 5.1 na optical out z włączonymi głośnikami TV?

Mój pierwszy post na forum, dlatego witam wszystkich!

Ostatnio nabyłem drogą kupna TV KD-55XE8096, generalnie wszystko jest ok, ale mam pytanie jak w temacie.

 

Chodzi o to, że pod wyjście cyfrowe dźwięku (optical) mam podpięte głośniki 5.1.

Teraz, aby usłyszeć (wysłać) dźwięk DD 5.1 na głośnikach muszę wyłączyć głośniki TV (przełączyć w ustawieniach Głośnik na System audio) co powoduje że menu Cyfrowe wyjście audio zmienia się na Automat. 1

W przypadku gdy wybrane mam w opcjach Głośnik -> Głośniki TV to menu Cyfrowe wyjście audio pokazuje PCM bez możliwości zmiany (jest wyszarzone).

Czyli mogę słuchać albo na TV i głośnikach (ale tylko sygnał 2.0) albo tylko na głośnikach zewnętrznych (5.1) - wtedy w TV jest cisza.

 

W poprzednich telewizorach miałem tak, że normalnie oglądałem TV (słuchałem dźwięku w głośnikach TV) i w każdej chwili, po włączeniu amplitunera miałem od razu dźwięk 5.1 w głośnikach zewnętrznych.

Teraz za każdym razem muszę dodatkowo wziąć pilota TV do ręki i przegrzebać się przez opcje, aby wyłączyć głośniki TV (przełączyć na system audio), aby na ampli pojawiło się 5.1. Strasznie upierdliwe.

Dodatkowo, przy włączonych głośnikach TV Netflix pokazuje wszystkie materiały z dźwiękiem 2.0 (5.1 nawet się nie pojawia...).

 

Fotka, która pokazuje, że przy wybranym dźwięku przez głośniki TV opcja Cyfrowe wyjście audio jest niemożliwa do zmiany (tylko PCM - 2.0):

Przechwytywanie.JPG

 

Pytanie: czy jest możliwy dźwięk 5.1 na wyjściu cyfrowym razem z włączonymi głośnikami TV? Jakieś "tajne" ustawienie?

 

Z góry dziękuję za pomoc!

7 ODPOW. 7
profile.country.PL.title
djrychu
Expert

Witam,

 

Zgłosiłęm Twój problem do supportu - oto ich odpowiedź:

TV nie ma możliwości wysyłania dźwięku przewodem optycznym przy jednoczesnym odtwarzaniu z głośników TV. Jedyna możliwość wysyłania dźwięku na urządzenie zewnętrzne oraz odtwarzanie na głośnikach telewizora występuje w przypadku podłączenia słuchawek. W tym przypadku należy wyłączyć opcję "Wyłączenia głośników po podłączeniu słuchawek" w opcjach dźwięku.

Pozdrawiam

profile.country.PL.title
ZordracQ
Poszukiwacz

Dzięki za odpowiedź. Rozumiem, że nie powinienem polemizować, bo tylko przekazujesz tą informację, ale to nieprawda...

TV jak najbardziej potrafi równocześnie wysyłać dźwięk na urządzenie zewnętrzne oraz odtwarzać na wbudowanych głośnikach w tym samym czasie. Problem w tym, że jak są uruchomione głośniki wbudowane to na wyjściu optycznym jest dźwięk tylko 2.0.

Aby uzyskać dźwięk 5.1 na wyjściu optycznym należy przełączyć w opcjach Głośnik na System audio.

 

Pytanie nadal aktualne, czy można ustawić telewizor tak, aby wysyłał dźwięk (na wyjściu optycznym) w formacie 5.1 przy włączonych głośnikach wbudowanych? (zaznaczona opcja z mojej fotki post wyżej powinna nie być wyszarzona tylko możliwa do zmiany na Automat.)

profile.country.PL.title
Robert29
Poszukiwacz

Ja mam inny problem podłączone kd przez arc i z Netflix zawsze 5.1 i muszę zmieniać na 2.0 bo nie często oglądam filmy w 5.1 :innocent: Czasami chyba sami sobie błache problemy tworzymy :upside_down:

profile.country.PL.title
djrychu
Expert

Witam,

 

@ZordracQ przesłałem jeszcze Twoje sugestie do supportu. Osobiscie myślę, że w przypadku gdy dźwięk idzie przez głosniki TV to jest downmixowany do 2.0 gdyż TV i tak nie obsłuży 5.1. Ten dźwięk też jest wysyłany do wyjścia optycznego.

 

Pozdrawiam

profile.country.PL.title
djrychu
Expert

Witam,

 

Stanowisko supportu w tej sprawie:

W przypadku Androida takie rozwiązanie nie jest możliwe. Nasza odpowiedź pozostaje niezmienna.

Pozdrawiam

profile.country.PL.title
TomTheMenace
Użytkownik

Jeśli masz taką możliwość, podłącz ampli pod HDMI ARC i zrezygnuj z optyka.

profile.country.PL.title
ZordracQ
Poszukiwacz

Niestety, nie mam takiej możliwości.

Mam bardzo prosty zestaw głośników - moge podłączyć tylko optyka (nie ma we/wy hdmi).

 

Nie wierzę w to, że Android na to nie pozwala, mój poprzedni telewizor (TCL C70 - również Android TV) spokojnie sobie z tym radził (dźwięk na głośnikach TV + w tym samym czasie 5.1 na optical out).

Cóż... SONY mówi, że się nie da...