anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony - FALD (lokalne wygaszanie) - XG90

profile.country.PL.title
Phyrafin
Użytkownik

Sony - FALD (lokalne wygaszanie) - XG90

Szanowni,

 

Mam pytanie odnośnie lokalnego wygaszania i tego czy dobrze rozumiem technologię. Przykład z Netflixa (Stranger Things z Dolby Vision). Czy poprawnie działający FALD wygasza KOMPLETNIE segmenty z pełną czernią? Sprawdzałem zagadnienie również na różnych testach Local Dimmingu na youtube, ale szczerze mówiąc efekt jest jeszcze gorszy niż na zdjęciach. Owszem, widać segmenty "działające" a przy poruszającym się jasnym kwadracie świetnie widać które strefy są zapalane - aczkolwiek w dalszym ciągu cała matryca jest delikatnie podświetlona. Myślałem, że dochodzi do totalnego wygaszania i uzyskania pełnej czerni (przy tym do większego cloudingu - chociaż mi to nie przeszkadza) ale teraz sam już nie wiem.

 

Właściwie tylko pierwsze zdjęcie pokazuje już prawie doskonałą czerń - tyle tylko, że chyba aparat złapał przez moment inną czułość. Trzecia fotka najlepiej obrazuje moje pytanie. Samochód i źródło światła centralnie a boki telewizora nadal rozświetlone - czy to poprawne? A może to zależy od jakichś opcji? Czy źródło jest po prostu do kitu i szukać innego video?

 

Generalnie jestem zachwycony jakością obrazu a oglądając ludzkim okiem mało co widać to stałe podświetlenie, ale jestem ciekaw czy wszystko jest w porządku.

 

20190918_200931.jpg20190918_200933.jpg20190918_200939.jpg20190918_200946.jpg

1 ODPOWIEDŹ 1
profile.country.PL.title
Ekspert_Sony
Community Team

Witam,

Najprawdopodobniej w tym przypadku problemem jest content, tj. „Stranger Things”. Telewizor może wyłapywać dodatkowe szumy i podświetlać je jako obiekty. Przetestowałabym na podobnych scenach, jednak z innym filmem/serialem. Trzeba pamiętać, że mimo iż strefy są sterowane niezależnie i wygaszane kompletnie, to jednak inne strefy w tym samym czasie nadal są podświetlane. Powoduję to, że światło przedostaje się w inne części ekranu. Efekt ten potęguje się przy HDR, gdyż wykorzystuje on szczytową jasności telewizora. Aby zminimalizować efekt, można spróbować delikatnych zmian w ustawieniach obrazu, np. zmniejszenie jasność spowoduje zminimalizowanie efektu. Ew. warto spróbować Trybu kalibracji Netflix, który znajduje się w ustawieniach. Niestety, nawet ogromne ilości stref wygaszania (300+) nie są w stanie zniwelować efektu kompletnie. Jak najbardziej wszystko jest w porządku i gratuluję zakupu świetnego sprzętu!

Pozdrawiam