anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

TV Sony 75XR95J - eARC problem z Dolby Atmos i DTS X

ROZWIĄZANE
profile.country.PL.title
daniel.szewczyk82
Użytkownik

TV Sony 75XR95J - eARC problem z Dolby Atmos i DTS X

Witam
Miałbym prośbę do ekspertów. Poniżej lista sprzętu na jakim mam problem:
1) Amplituner Marantz SR5015
2) TV Sony 75XR95J
3) Kabel HDMI certyfikowany 2.1 Lindy (łączący TV z Amplitunerem) (TV wyjście EARC HDMI3, Marantz wejscie EARC jest tylko jedna możliwa opcja więc pomylić się nie da)
4) Nvidia Shield 2019

Problem jaki mam to to, że po zakupie tego telewizora będę mógł zrezygnować z Shielda i odtwarzać treści 4k HDR z dźwiękiem DTS X i Dolby Atmos bezpośrednio z dysku podłączonego do TV ale wygląda na to, że z TV nadal jest problem. Poniżej opiszę dwa scenariusze:

Shield -> HDMI in Marantz -> Marantz HDMI EARC do TV
1) Odtwarzam jakikolwiek film czy to z Kodi czy VLC podaję przykład Cruella z Atmos wszystko działa prawidłowo obraz 4K HDR i Atmos jest jak widać na załączonych screenie:
screen1:
https://www.dropbox.com/s/zuohg90jr6...reen1.JPG?dl=0
I tu jest po temacie, wszystko jak należy

TV->EARC Marantz
2) Odtwarzam ten sam film czyli np. Cruella z Atmos bezpośrednio z telewizora (z podpiętym dyskiem) z aplikacji Kodi czy VLC (to nie ma znaczenia bo efekt jest ten sam) i widzę tylko DD+
screen3
https://www.dropbox.com/s/z89i3ivt5n...reen3.JPG?dl=0
screen4
https://www.dropbox.com/s/g58o242s8g...reen4.JPG?dl=0

Analogicznie jest w przypadku DTS X - na shield wszystko na amplitunerze OK a gdy odtwarzam z TV to na amplitunerze widać jedynie zwykły DTS.
Konfiguracja np. aplikacji KODI jest taka sama w TV jak i na Shield.

Co zrobić lub czy może coś trzeba aktywować? aby EARC z TV przepuszczał Atmos i DTS X do amplitunera ?
pozdrawiam
Daniel

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
DARc69
Użytkownik

Jeszcze jedno wyjaśnienie, które też w głowie pozwoli poukładać co jest możliwe a co nie :wink:
- gniazdo z eARC POZWALA na transmisję TrueHD z ATMOS i DTS-X (obiektowe a  nie kanałowe opisanie źródeł dźwieku ORAZ oczywiście bezstratnych wielokanałowych ścieżek jak DTS Master czy Dolby TrueHD (duuuużo większy bitrate)
- ale osobną sprawą jest SKĄD ten strumień się w TV wziął :slight_smile:
- poszczególne gniazda HDMI mogą być wjeściem/wyjściem i w TV jest jakby "hub komunikacyjny" dla HDMI,
- jeśli dostarczysz Z ZEWNĄTRZ strumień TrueHD, DTS-X, itd np. z BlueRay4K to obraz pójdzie w TV a dźwięk zostanie przekierowany do eARC i "wróci" do amplitunera = TO JEST WSPIERANE i DZIAŁA (testowałem),
- ale sam Android i jego ograniczenia nie pozwalają DOWOLNEJ aplikacji na zdekodowanie tych bardziej wymagających co do bitrate ścieżek i "przesłanie ich do HDMI" = TV nie potrafi być źródłem dźwieku TrueHD/Master DTS i dźwięku obiektowego w takich bezstratych formatach (ATMOS czy DTS X),
- DD+ jest wyjątkową "pomostową" hybrydą gdzie w dodatkowych kanałach (poza podstawowe 5.1) wstawiony jest ATMOS obisujący obiektowo scenę dźwiekową i jeśli aplituner poprawnie zauważy te dostakowe strumienie ATMOS to przełączy się w tryb obiektowy ATMOS a jesli nie to użyje tylko bazowych kanałaó 5.1 i "oleje" dodatkowe kanały, których nie rozumie - wtedy "stary amplituner" będzie pracował jako DD5.1,
- DD+ jest w pewnym zakresie (sporym) wstecznie kompatybilne bo bazuje na modelu "rozszerzenia DD" a nie całkiem nowego formatu i (poza pewnymi detalami jak większy max bitrate w DD+ niż w DD) stary apliktuner może po prostu dekodować bazowe kanały DD zupełnie olewając dodatkowe kanały,
- DD+ pozwala nie tylko na dodatkowe kanały ale także na "sub kanały" i stąd jest trochę elastyczniejszym formatem pozwalającym na "dodanie" ATMOS i dalej zmieszczenie się w total bitrate akceptowalnym dla streamingu i przetwarzania w software Androida.
- dlatego DD+ jako format wyjściowy z TV pozwala na przeniesienie ATMOS (choć jest to kompresowany ATMOS...)
- żaden player w postaci aplikacji Android na TV nie da rady wyprodukować i wysłać do eARC dźwieku bezstratnego bo w tym obszarze używa komponentów Androida i hardware dźwiękowego TV i są tam ograniczenia,
- ale dostarczony z innego HDMI dźwięk nie jest przetwarzany przez software TV i spokojnie może zostać przekierownay "as is" to wyścia eARC i na amplituner :slight_smile:
- inne Android TV potrafią dokodować dźwięk bezstratny więc jest pewna (mała?) szansa, że sam software TV kiedyś to ogarnie... ale może też być tak, że potrzebne jest pewne wsparcie w hardware podczas tego dekodowania, którego sprzęt TV nie daje i NIGDY nasze TV Sony nie będą dekodowały dźwięku bezstratnego 😞
- pozostanie tylko zewnętrzne źródło (być może też na Androidzie!) jakiegoś Media Playera, by mieć taki dźwięk dalej przez eARC na ampitunerze... jeśli ma się pliki z takim dźwiękiem :slight_smile:
- w streamingu jeszcze dłuuuugo nie zobaczymy dźwięku bezstratnergo Dolby TrueHD, Master DTS, i ich odmian obiektowych DTS-X czy ATMOS na TrueHD...

Pozdrawiam,
Darek

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

32 ODPOW. 32
profile.country.PL.title
Jacek_M250
Znawca

W przypadku nr.2. kiedy podpinasz dysk bezpośrednio do TV, dźwięk musi dekodować telewizor i tu jest problem. Dolby Atmos może być oparty na Dolby TrueHD (format bezstratny) lub na Dolby DD+ (format skompresowany).

TV dekoduje wyłącznie Dolby Atmos nałożony na DD+ , bo w takim formacie nadaje streaming na przykład Netflix. 

Shield dekoduje jeśli się nie mylę, oba formaty Atmos i dodatkowo DTS:X czego TV nie ma. Stąd ta różnica.

Gdybyś przekonwertował  film na skompresowany Atmos, pewnie by nie było problemu, a tak masz obcinany format audio do DD+ ale już tylko surround 

DTS:X nie jest obsługiwany przez TV

profile.country.PL.title
daniel.szewczyk82
Użytkownik

Poniżej jest opis z linku dokładnie z mojego modelu:

https://www.sony.pl/electronics/support/televisions-projectors-lcd-tvs-android-/xr-75x95j/articles/0...

Co zatem ulepszono w eARC?

Rozwój technologii dźwięku (takich jak dźwięk obiektowy) pociągnął za sobą konieczność ulepszenia zwrotnego kanału audio, by można nim było przesyłać znacznie więcej informacji.

Główne różnice między ARCeARC to przepustowośćszybkość. Ulepszona wersja zwrotnego kanału audio ma znacznie większą przepustowość niż jej poprzedniczka. Przepustowość oznacza zakres częstotliwości lub ilość danych przesyłanych w danym momencie. Można ją porównać do rurociągu, przez który może przepływać większa lub mniejsza ilość wody, zależna od średnicy rury.

Większa przepustowość przekłada się na większą ilość danych, które można przesłać (większa rura). Większa przepustowość oznacza też, że cyfrowy sygnał audio nie musi być poddawany kompresji, przez co jest znacznie bardziej szczegółowy, bogaty i żywy. Kanał eARC pozwala więc uzyskać głębię dźwięku przestrzennego o kinowej jakości przy wykorzystaniu takich formatów, jak DTS X czy DOLBY ATMOS. Ze względu na ograniczenia zwykłego kanału ARC przetwarzanie tych formatów umożliwia tylko eARC.

 

Jak to się ma do tego co napisałeś? po co takim razie eARC w TV skoro nijak nie jestem w stanie przepuścić Atmosa?

profile.country.PL.title
rafakow73
Poszukiwacz

Wg specyfikacji na 100% powinien Ci obsługiwać DTS.
Może posprawdzaj w ustawieniach... Np u mnie w X93J, jest opcja "Tryb eARC" gdzie można wybrać 'Automat' lub 'Wył.' odpowiadająca za "wysokiej jakości dźwięk z urządzeń audio"... Może coś podobnego jest u Ciebie.

profile.country.PL.title
daniel.szewczyk82
Użytkownik

Cześć

Dzięki za zainteresowanie. A Tobie to działa?

Wszystkie te opcje mam zaznaczone:

eARC:

https://www.dropbox.com/s/2u4qigrtt3yoeft/3.JPG?dl=0

następne opcje które mają z tym związek:

https://www.dropbox.com/s/f9cyxmy6fzf9cz6/1.JPG?dl=0

https://www.dropbox.com/s/rvx03i2rp9h0848/2.JPG?dl=0

 

coś mi się wydaje że to w ogóle nie działa, słaaabo jak na TV za ponad 10tys......

profile.country.PL.title
Jacek_M250
Znawca

DTS TV oczywiście dekoduje, ale nie DTS:X

profile.country.PL.title
daniel.szewczyk82
Użytkownik

Zwykly DTS to też mi działa, pisałem juz w pierwszym poście o tym

profile.country.PL.title
Jacek_M250
Znawca

Problem nie w przepustowości eARC, a w tym co potrafi zdekodować TV.  Atmosa opartego na Dolby True HD raczej nie umie, To samo zapewne dotyczy DTS:X. 

profile.country.PL.title
daniel.szewczyk82
Użytkownik

Tu też Twoja teoria moim zdaniem się nie sprawdza bo np. Netflix w full pakiecie (taki jaki mam) ma materiały w Atmosie np. ten serial z formuła 1. Z tego co wiem Netflix wysyła Atmosa w postaci skompresowanego DD+ a to i tak na amplitunerze nie jest interpretowane jako Atmos tylko jako DD+.

profile.country.PL.title
rafakow73
Poszukiwacz

Włączyłem na Bravia Core film Bloodshot w DTS. Amplituner Yamaha RX-V675, na wyświetlaczu napis "Neural: X". Oczywiście źródło dźwięku w automacie.
Czy DTS:X a DTS Neural:X to jest to samo?  Ze znalezionych informacji "Istotną częścią formatu DTS:X jest DTS Neural:X, pakiet upmixera dostarczany wraz z kodekiem."  IMG_20220518_175550.jpg