anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

X93J - Brak dźwięku TrueHD z USB

profile.country.PL.title
baldrick
Poszukiwacz

X93J - Brak dźwięku TrueHD z USB

Witam,

 

Mam pewien problem z którym nie mogę sobie poradzić i liczę, że ktoś mi pomoże albo po prostu coś wytłumaczy.

 

Zakupiłem telewizor xr-65x93j, jest podłączony do amplitunera Pioneer vsx-lx505. Wiadomo, że podłączony HDMI eARC, kabelek Ultra high speed firmy in-akustik.

No i teraz problem: Po podłączeniu pendrive czy nawet dysk przez USB, jedynie odtwarza dźwięk DD/DD+. Niestety TrueHD cisza, sam obraz.

"Przesyłane formaty audio obsługiwane przez funkcję eARC

Upewnij się, że możesz przesyłać następujące formaty audio.

  • 7.1-kanałowy liniowy PCM: 32/44,1/48 kHz 16 bitów
  • Dolby Digital
  • Dolby Digital Plus
  • DTS
  • Dolby TrueHD
  • DTS-HD MA
  • Dolby Atmos
  • DTS:X Master Audio
  • MPEG2 - AAC/MPEG4 - AAC"

To są informacje odnośnie telewizora. Starałem się na wszelkie sposoby, ale nic nie przyniosło pozytywnego rezultatu. Gdzie leży problem?

 

No i starałem się znaleźć podobny temat, chyba mi się udało, ale jednak nie rozumiem. TU TEMAT.

Nawiązując do linka, musze dokupić urządzenie multimedialne, podłączyć kolejnym HDMI do tv? I dopiero pendrive do odtwarzacza multimedialnego, obraz z odtwarzacza leci do TV a dźwięk z odtwarzacza do TV i przez eARC leci do amplitunera w takim formacie jak ma być?  

 

Czy jeśli tak i zostałem zmuszony do kupna odtwarzacza, to można go podpiąć pod amplituner w pierwszej kolejności? Żeby amplituner od razu zbierał dźwięk a eARC puszczał obraz do TV ?? 

 

Telewizor kupiłem po konsultacji z firmą, że będzie działać, no i nie działa! Chciałem uniknąć kupowania jakichś dodatkowych odtwarzaczy i korzystać po prostu z usb. 

 

Proszę o poradę/pomoc.

 

Pozdrawiam.

16 ODPOW. 16
profile.country.PL.title
SkuterPL
Poszukiwacz

Jak to Android przepuszcza tylko DD+ to po co jest to eARC - myślałem, że właśnie po to, aby wysoki dźwięk szedł z TV.

 

Co w przypadku odtwarzacza Nvidia czy Z9X, które są na Androidzie

profile.country.PL.title
DARc69
Użytkownik

Musisz się odrobinę skupić :wink:
Jeśli ŹRÓDŁEM cyfrowego dźwięku jest Android (= aplikacja pracująca na Androidzie w TV SONY) to nie jest w stanie wytworzyć dźwięku o lepszych parametrach niż DD+.

Kanał eARC nie jest obsługiwany przez Android (= treść cyfrowego dźwięku nie jest przetwarzana w locie przez aplikację/system Android) a jedynie aplikacja telewizora może sterować sprzętem TV w celu przełączenia z którego HDMI dźwięk (cyfrowy) jest przekierowany przez hardware TV do złącza HDMI a eARC podłączonego do amplitunera.
Czyli dźwięk typu Dolby TrueHD może przejść przez hardware TV z jednego HDMI do drugiego, ale sam TV (aplikacja na Android) nie jest w stanie wytworzyć takiego dźwięku i skierować go to złącza HDMI z eARC.
Gdy próbujesz coś z USB odtwarzać to aplikacja Multimedia Player (jakiegokolwiek) musi czytać treść z USB i cyfrową ścieżkę dźwiękową przesyłać do HDMI z eARC... a tego nie może zrobić.
Wyobraź sobie jakby "wąskie gardło" między Android i jego aplikacjami w TV a sprzętem gdzie są złącza HDMI - przez to miejsce nic o przepustowości większej niż DD+ nie może być przekazane do złącza HDMI z eARC.
Możesz taki dobry dźwięk dostarczyć do TV z zewnętrznego źródła przez któreś HDMI i TV "da radę" przekierować taki dźwięk do złącza HDMI eARC, gdyż aplikacja TV jedynie "przestawi zwrotnice" w sprzęcie odpowiedzialnym za obsługę złącz HDMI i nie będzie momentu gdy software aplikacji aktywnie coś dekoduje/koduje/przesyła.
Inne urządzenia z Androidem (jak nShield NVIDIA) mają zmodyfikowany Android i odpowiednie wsparcie w sprzęcie, lecz TV Sony z Androidem to trochę bardziej TV+mały komputerek z Androidem w jednej obudowie - ale ten komputerek ma ograniczenia 😞

profile.country.PL.title
SkuterPL
Poszukiwacz

Czyli samo eARC dałoby sobie z tym radę, bo mógłbym podłączyć np. Nvidie sheild bezpośrednio to TV i tutaj będzie komunikacja pomiędzy hdmi, więc tylko sygnał pójdzie dalej bez wykorzystywania sprzętu (procesora) TV i dostaniemy bezstratny dźwięk? Czyli tutaj winą jest procesor od TV, który jest za słaby, aby to wszystko sam ogarnął?

 

To co polecasz do filmów, aby wszystko odpaliło? Ja trafiłem na kilka opcji:

1. Nvidia sheild

2. Klon Oppo

3. Zido Z9X

 

Chciałbym, aby już sprzęt wszystko otwierał łącznie z Dolby Vision oraz Dolby Atmos czy DTS:X.

 

Ewentualnie mam Xbox One S, który wspiera 4k i Atmosa, on dałby sobie z tym rade?

 

Też jeszcze mam problem z otwieraniem dużych plików 4k remux - TV wiesza się przy nich i nie da się ich płynnie odpalić.

profile.country.PL.title
DARc69
Użytkownik

Dokładnie tak.

Zewnętrzny odtwarzacz. Który? Nie wiem - każdy ma swoje plusy i minusy (np. obsługa napisów... czy niektóre formaty kontenerów z filmami RIP, albo obsługa BlueRay Menu, itd itp).

Dla TV nie ma to znaczenia - JEŚLI źródło (odtwarzacz) zdekoduje poprawnie i pośle dźwięk przez HDMI do TV, to ten dźwięk na przestrzał TV da radę przekazać do eARC i "wróci" on do amplitunera.


Oczywiście alternatywnie możesz źródło podłączyć do amplitunera i sam obraz pójdzie do TV, ale często amplitunery mogą nie obsługiwać najwyższych trybów video (np. 120Hz, albo nawet 4K 60Hz) i wtedy amplituner będzie super pobierał sobie ścieżkę dźwiękową ze źródła, ale będzie miał problem by puścić "dalej" czyli do HDMI w TV sygnał video o takich parametrach jak źródło wytworzyło.
Wtedy lepiej podłączyć "źródło" do HDMI w TV a amplituner do HDMI eARC, gdyż przez eARC wróci Ci do amplitunera każdy dzisiejszy format dźwiękowy, a TV wyświetli max co do obrazu na co pozwala HDMI TV (w Sony bywa to 120Hz a na pewno 4K 60Hz i to z DVision też, a DVision zwiększa zapotrzebowanie na przepustowość na HDMI i znowu pojawia się ryzyko, że starsze amplitunery nie dadzą rady z DVision).

 

 

profile.country.PL.title
SkuterPL
Poszukiwacz

Akurat ampli kupiłem już z pełną obsługą HDMI 2.1, wiec tutaj nie ma problemu i Xbox'a mam podłączone pod ampli i mam obraz z wszystkimi funkcjami, nie testowałem jeszcze czy daje on radę z bezstratnym dźwiękiem - może wiesz czy obsługuje on takie rzeczy?

 

A czy jak mam film z DD TrueHD z Atmos, to TV zidentyfikuje go jako DD+/ATMOS czy już taki sygnał musi być zakodowany filmie?

 

A co z zacinaniem, a czasami nawet nie chce uruchomić filmu da się zrobić czy tutaj ponownie procesor za słaby? Chyba w serii J jest ten sam procesor co w serii K. 

profile.country.PL.title
DARc69
Użytkownik

1. Z tego, że podłączyłeś coś do złącza HDMI 2.1 nie bardzo da się odpowiedzieć, "czy obsługuje" bo HDMI daje jedynie potencjał odpowiedniej przepustowości ale nie rodzaju kodowania dźwięku i nic nie mówi o tym co amplituner potrafi (poprawnie) dekodować, w tym jakie opcje/warianty gdyż w obszarze dźwięku nawet jednego standardu (np. Dolby) jest wiele opcji/możliwości i spory wachlarz parametrów więc nie zawsze amplituner wszystko wspiera co sam standard teoretycznie przewidział.

2. DD TrueHD nie ma być "identyfikowany przez TV" ale przez amplituner bo to do niego jest ścieżka przekazywana.
Gdy podłączasz XBOX (źródło sygnału audio+video) do amplitunera, to TV nie musi i nie będzie już dekodował audio jakie otrzyma po HDMI bo... nie potrafi. Gdybyś wybrał ścieżkę DD/DD+ to możesz teoretycznie wybrać głośniki TV do odtwarzania i wtedy TV da radę dekodować DD/DD+.
3. Jeśli zacinanie dotyczy filmu z USB dekodowanego przez TV to, poza wydajnością aplikacji playera na Androidzie TV, jeszcze może być problem wydajności pendrive USB i portu USB w TV (większość ma tylko nieliczne gniazda USB3 a USB2 jest czasami za wolne dla filmów o większej przepustowości (tam leci zarówno obraz jak i ścieżka dźwiękowa "bezstratna", która może sporo pasma potrzebować... do tego film 4K, jeśli jest w dobrej jakości to może potrzebować nawet 80Mbps). Sumarycznie port USB2 "powinien wystarczyć", ale bywają bardzo wolne dyski, zwłaszcza starsze. No i format dysku też może mieć czasami znaczenie dla TV i jego OS obsługującego wiele formatów na USB.
Tak więc procesor w TV to jedno a software na nim chodzący to drugie 😞 Tutaj nawet wersja oprogramowania TV może zmieniać kwestię wydajności odczytu z USB i dekodowania treści. Czasami aplikacje korzystają w fragmentów softu (bibliotek) udostępnianych przez OS Android i one mogą działać lepiej lub gorzej i MediaPlayer nie ma na to wpływu. Lepiej wtedy próbować ambitniejsze aplikacje (jak KODI), które większość starają się robić samodzielnie i znacznie lepiej niż systemowe komponenty Androida pod spodem :slight_smile:

profile.country.PL.title
SkuterPL
Poszukiwacz

Akurat AVR powinien wspierać mi wszystkie formaty po ostatnich aktualizacjach - mam nawet 4k@120 i inne opcje, które wykorzystywane są głównie w grach, ale dobrze wiedzieć, że można sprzęt podłączać prosto pod TV i eARC będzie mógł go cofnąć bez żadnej obórki przez TV - tego akurat nie wiedziałem.

 

Potestuje sobie jak Xbox sobie poradzi z takimi filmami.