anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A300 a hss

profile.country.pl_PL.title
Sqarpi
Początkujący

A300 a hss

Witam. Mam pytanie: czy a300 obsluguje tryb hss? Tzn. czy przy podlaczeniu lampu z hss (42 sonego), bedzie mozliwa synchronizacja z niskimi czasami?

16 ODPOW. 16
profile.country.en_GB.title
gnembon
Początkujący

Czy mi się wydaje, czy jest tu założone, że przy 1/160 światło świeci przez cały czas? błysk flasha trwa baaardzo krótko i występuje gdziekolwiek podczas otwartej migawki. Skrócenie tego czasu (przy relatywnie małym zastanym) NIC nie zmieni.

profile.country.pl_PL.title
Sqarpi
Początkujący

No ok Gnembon, wszytko sie zgadza, tylko, ze majac podlaczona lampe i palnik gdziekolwiek indziej niz przed siebie ustawiony, aparat nie pozwoli na czasy mniejsze niz 1/160. :)

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Sqarpi napisał(a):

No ok Gnembon, wszytko sie zgadza, tylko, ze majac podlaczona lampe i palnik gdziekolwiek indziej niz przed siebie ustawiony, aparat nie pozwoli na czasy mniejsze niz 1/160. :)


Aparat nie, ale czas błysku lampy - tak. Jeżeli lampa jest głównym źródłem światła, będzie OK, jeśli tylko doświetla, można uzyskać ciekawe efekty... ale to dyskusja raczej na żywo, nie na forum.
W A700 czas synchronizacji to 1/250...

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
Sqarpi
Początkujący

No tak, ja wiem, ze blysnac mozna, ale majac lampe na aparacie nie wyzwolimy szybciej migawki niz 1/160. Ja rozumiem, ze uzywajac hss z majac lampa na gorze mozna miec krocej, tak samo jak lampe zdjac i strzelic nia w bok i tez bedzie krocej. Majac okreslone warunki, chcac uzyskac glebie i kiedy juz iso min mamy ustawione, a jednoczesnie chcac lekko rozswietlic cien nie da rady. Majac powiedzmy takie swiatlo zastane, ze z jednej strony jest naprawde jasno a z drugiej strony ciemno, ze to jasno bedzie wymagalo na iso min dla naszego aparatu i chcac zostawic pewna glebie (czyli nie zmniejszajac otworu przeslony) chcemy doswietlic cien, ktory w tych warunkach wychodzi na zdjeciu jako czern, to nie za bardzo mozemy,bo lampa ustawiona palnikiem w strone odbicia z boku wymusi na aparacie czas min 1/160, co zaowocuje przepaleniem jasnych partii i zmuszeniem nas do ustawienia wiekszej przeslony, co zwiekszy glebie ostrosic. Jak widac cos za cos. Jak sie myle, niech ktos mnie poprawi. :)

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Squarpi...rozwiązań jest kilka: filtr szary, albo najtańsze czyli zwykła blenda, za którą może posłużyć nawet kawał styropianu. I w sumie żadna lampa już nie będzie potrzebna http://klubkm.pl/forum/images/smilies/naughty.gif

profile.country.en_GB.title
gnembon
Początkujący

poza tym, czy nie można zmniejszyć mocy lampy?? :rolling_eyes: w przypadku błysku flashem jest tyle parametrów poza czasem którymi możemy kontrolować co wpadnie i w jakich proporcjach, że to masakra: przesłona, czułość, moc lampy. Odnoszę wrażenie, że hss to tylko potrzebny jest w słoneczny dzień do doświetlenia modelki. No i do fotograficznych eksperymentów.

profile.country.pl_PL.title
Sqarpi
Początkujący

Oczywiscie. ze moc lampy mozna zmniejszyc ale mocy swiatla zastanego nie, jesli nie chce sie zmniejszyc glebi. :) Jedyne rozwiazania to filt szary albo blenda i nie uzywanie lampy.