anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A33 i M42

profile.country.PL.title
rezasurmar
Użytkownik

A33 i M42

Witam, chciałem do swojej alfy zamontować obiektyw Zenita, a możliwe że jeszcze jakąś manualną portretówkę dokupię (chwilowo na 50/1.4 brak kasy).
Czy warto kupić przejście z chipem potwierdzenia ostrości. Mam dylemat, bo nie wiem czy elektroniczny wizjer pozwoli w pełni manualnie ustawiać ostrość, mam w tym małe doświadczenie, ale patrząc na różnice w cenie 100zł za które można by kupić jakiś używany obiektyw 85, lub dopłacając niewiele, czy jest sens płacić tą stówę za dendaliona.

14 ODPOW. 14
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Witaj.
Moim zdaniem ostrość można ustawić dużo wygodniej niz na tradycyjnej matówce - głównie chodzi o jasność. Ponadto, do ręcznego ostrzenia można wykorzystać powiększenie obrazu. Dodatkowo, mozna ostrzyć na ten element, na którym nam zależy - dandelion działa tylko ze środkowym czujnikiem (chyba-nie mam).
Moim zdaniem - zbędny wydatek.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
rezasurmar
Użytkownik

Dzięki za szybką odpowiedź. Kupię na razie ten zwykły, obiektyw z zenita mam.
A dozbieram na SONY 50/1.4. Chociaż zastanawiam się nad jakąś 30, lub 35.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

rezasurmar napisał(a):

dozbieram na SONY 50/1.4. Chociaż zastanawiam się nad jakąś 30, lub 35.

A myślałeś o 50/1,8? Plus 35/1,8 - wyjdzie taniej niz tylko 50/1,4... A jakość myślę, że zadowalająca. Chyba, że planujesz w przyszłości A900 (lub coś nowego w FF - gdy wyjdzie).

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

rezasurmar napisał(a):

Chociaż zastanawiam się nad jakąś 30, lub 35.

Prosta sprawa - ustaw kita na 35mm lub przed 55mm - fotografuj bez zmiany ogniskowej i sam zobaczysz co dla Ciebie lepsze.

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
rezasurmar
Użytkownik

Plany planami, ale współczynnik WAF, nie jest rozciągliwy, a i tak a33 była kompromisem, bo żonie lepiej w rekach leży, a i mnie nie przeszkadza jej małość. Raczej nie myślę w niedalekiej przyszłości o FF, chyba że w tottka wygram:).
Może faktycznie nie ma sensu ładować w prof obiektyw do APSC skoro mówicie że starczy, a doświadczeniem przewyższacie mnie pewnie tysiąckrotnie :).
Jakieś konkretne modele 30, 35, 50 polecacie dla a33?.
Chciał bym coś jasnego, mimo wszystko, bo czasem na kicie bardzo mi brakuje światła. Nawet moja poczciwa KM Dimage A200 miała lepsze światło na 28mm, bo zaczynało się od 2.8.
A fotografie lubię bardzo różną, od macro, porteru, przyrody, czasem jakiś koncert. No i jestem takim rodzinnym fotografem, tu komunia, tam chrzciny, 3 wesela mam na koncie, wiem że to mało. Ale fotografie traktuje amatorsko, no i mam jeszcze kilka innych "drogich" hobby, jak to moja połowica określa ładnie.
Do portretu używałem teraz, kupioną sigmę 70-300 4-5.6 DG Macro, całkiem przyjemne tanie tele, ale brakuje mi też z dołu światła czasem. Dlatego myślę o jakiś stałkach w przyzwoitych cenach.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

rezasurmar napisał(a):

Jakieś konkretne modele 30, 35, 50 polecacie dla a33?

Jak budżetowo to:

Tadeusz napisał(a):

50/1,8? plus 35/1,8

Albo tylko jeden z nich. Zrób, jak kris napisał:

kris napisał(a):

ustaw kita na 35mm lub przed 55mm - fotografuj bez zmiany ogniskowej i sam zobaczysz co dla Ciebie lepsze.



Oba maja światło f/1,8 czyli... wystarczajaco jasno (chociaż o 2/3EV ciemniej niż f/1,4. Ale o 1 i 1/3 EV jaśniej niż f/2,8)

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
rezasurmar
Użytkownik

Tak też zrobię. Pewnie będę zadowolony nawet ze światła 1.8, teraz mam 3.5 i nic jaśniej :(.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

rezasurmar napisał(a):

ędę zadowolony nawet ze światła 1.8, teraz mam 3.5 i nic jaśniej

f/3,5 to na szerokim końcu. Przy 50mm to juz masz (w kicie 18-55) f/5,6. Pomiędzy f/3,5 a f/1,8 to 2EV, czyli czterokrotnie jaśniej, pomiędzy f/5,6 a f/1,8 to juz 3 i 1/3 EV, czyli dziesięciokrotnie jaśniej.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
rezasurmar
Użytkownik

Właśnie, dziękuje za szczegółowe porównanie, tego mi brakowało.
A bardzo mi brakuje jasnego obiektywu, tylko, kolega mi teraz namieszał tym myśleniem o FF, ale na jakiś czas i tak mam spokój z większymi wydatkami i pewnie będę zadowolony z 1.8, chociaż dla tego że za cenę 1.4 będę miał dwa stałe 1.8.