anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A350 - pisk stabilizatora - czy to problem czy nie ?

dm75-----
Początkujący

A350 - pisk stabilizatora - czy to problem czy nie ?

Witam, tak się złożyło ze stałem się posiadaczem 2 aparatów A350. W jednym z nich mam następujące zjawisko - przy długim czasie naświetlania, gdy włączony jest stabilizator obrazu (pomińmy od razu celowość takiego zabiegu) słychać pisk - czasem dość głośny czasem cichszy (jakby pisk kondensatora). W drugim aparacie nie ma tego zjawiska. W serwisie stwierdzili, że wszystko jest OK, bo stabilizator wydaje dźwięk - czy to prawda ?. Pytanie - czym to może być spowodowane i dlaczego w jednym aparacie to występuje w drugim jest kompletna cisza. Dodatkowo co jakiś czas (rzadko - kilka razy na 3000 zrobionych zdjęć) w "piszczącym" aparacie dzieją się dziwne rzeczy, np. migający ekranik, czy automatyczne przełączanie na wyświetlanie 1 zdjęcia. Czy to może świadczyć o uszkodzonej elektronice ? Oczywiście w drugim aparacie nie spotkałem się z takim zjawiskiem. Za wszelkie sugestie dziękuję. Pozdrawiam.

6 ODPOW. 6
profile.country.en_GB.title
gnembon
Początkujący

piszczy i ma piszczeć. Może SSS nie działa w tym drugim aparacie ;-)

dm75-----
Początkujący

Porównywałem i ełasnie wygląda na to że działa .... i strasznie mnie to zastanawia dlaczego tak jest. Bo skoro da się zrobić coś co tak samo działa a nie piszczy, to dlaczego piszczy ;) ... Ale dzięki za odpowiedz.

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

zauważ, że piszczy przy długich czasach. A wiesz, że przy długich (np.2s) wył. stabilizację.
Pytasz czemu w jednym piszczy, a w drugim nie - zapewne różne są skutki działania SSS przy długich czasach. Skoro producent zaleca wył. jej w takich warunkach oznacza, że może być bez problemów, a może być tak, że będą problemy ;)

ciesz się, że to tylko piszczenie ;)

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
dm75-----
Początkujący

Hmm... dalej mnie to nie przekonuje ... Producent zaleca wyłączenie stabilizacji przy fotografowaniu ze statywu ... co jest logiczne ;), natomiast nigdzie w instrukcji nie znalazłem informacji że może (lub nawet ma) piszczeć ... jest to strasznie irytujące - na potwierdzenie swoich doświadczeń znalazłem jeszcze jeden aparat - tym razem 300 - i też jest cisza przy włączonym stabilizatorze .... więc chyba coś jest jednak nie tak ... niby to nie uniemożliwia robienia zdjęć, a jednak jest na tyle głośne że strasznie irytuje....

wratislavian
Początkujący

u mnie tez piszczy, ale na tyle cicho, ze nie zwracm na to uwagi, albo jestes mocno wyczulony na piski, albo masz a350 z piszczałką. nie wiedziec co lepsze.

profile.country.en_PL.title
tompacan
Nowicjusz

dm75 napisał(a):

i strasznie mnie to zastanawia dlaczego tak jest.



Trochę wiedzy na temat budowy SSS, trochę wiedzy z zakresu (akustycznych) przetworników piezoelektrycznych i sprawa piszczenia jest jasna, siłowniki przemieszczające elementy SSS wykonane są z materiału piezoelektrycznego, pod wpływem przyłożonego napięcia zmieniają swoja objętość. Jak coś drga to jest duża szansa że zagra, a że nie każdy gra to też nie dziwota, może każdy element ma inny rozkład naprężeń wewnętrznych, może delikatne różnice w geometrii rozmieszczania stwarzają lepsze warunki rezonansowe - nie wiem, grunt, że sprzet dziala poprawnie.