anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

błysk

profile.country.pl_PL.title
marlenoska
Początkujący

błysk

Witam! :nauseated_face:
wiem oczywiście,że zdjęcia to świtło,ale ma pytania.
podczas robienia zdj. w dość złym swietlle: zarowki. lampa wbudowana przed zrobieniem zdj. lekko błyska, czy to normalne..?? a jesli to normalne, czy są jakies ustawienia ,ktore zrobi tak, ze lampa nie bedzie blyskac. ?
proszę od odpowiedzi . :nauseated_face:

7 ODPOW. 7
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

marla22 napisał(a):

Witam! :nauseated_face:
wiem oczywiście,że zdjęcia to świtło,ale ma pytania.
podczas robienia zdj. w dość złym swietlle: zarowki. lampa wbudowana przed zrobieniem zdj. lekko błyska, czy to normalne..?? a jesli to normalne, czy są jakies ustawienia ,ktore zrobi tak, ze lampa nie bedzie blyskac. ?
proszę od odpowiedzi . :nauseated_face:


prawdopodobnie chodzi Ci redukcję czerwonych oczu i/lub wspomaganie AF. O ile redukcję czerw. oczu polecam wyłączyć, o tyle wspomaganie AF już nie (aparat sobie doświetla scenę i szybciej łapie ostrość). Ale jeśli chcesz obie te funkcje wyłączyć masz taką możliwość.
Jak tego dokonać opisuje instrukcja obsługi na 77 stronie, pozwolę sobie ją przytoczyć:

http://img695.imageshack.us/img695/9715/instrukcjaobsugi.jpg

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

marla22 napisał(a):

Witam! :nauseated_face:
wiem oczywiście,że zdjęcia to świtło,ale ma pytania.
podczas robienia zdj. w dość złym swietlle: zarowki. lampa wbudowana przed zrobieniem zdj. lekko błyska, czy to normalne..?? a jesli to normalne, czy są jakies ustawienia ,ktore zrobi tak, ze lampa nie bedzie blyskac. ?
proszę od odpowiedzi . :nauseated_face:


W aparatach analogowych nie było przedbłysku - aparat ustalał ekspozycję, mierząc światło odbite od filmu w trakcie naświetlania. Przy matrycach to niemożliwe, stąd potrzeba przedbłysków. Są to błyski pomiarowe.

Ale może być też tak, jak napisał kris ;)

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
marlenoska
Początkujący

a czy od takich blyskow moze się lampa popsuć, czy to raczej niemozliwe?

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

marla22 napisał(a):

a czy od takich blyskow moze się lampa popsuć, czy to raczej niemozliwe?

jeszcze nie widziałem by komuś się wypalił żarnik we wbudowanej lampie. Owszem widziałem/słyszałem o spaleniu lampki, ale to była po prostu awaria podlegająca naprawie gwarancyjnej.
Oszczędzanie wspomagania AF w imię dłuższej żywotności tej lampki, jest niczym niehamowanie samochodem, bo szkoda opon :smileymrgreen:

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.pl_PL.title
marlenoska
Początkujący

czy ja dobrze rozumiem jak mam włączone wspomaganie AF to pomaga to redukowaniu czerwownych oczów.?

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

marla22 napisał(a):

czy ja dobrze rozumiem jak mam włączone wspomaganie AF to pomaga to redukowaniu czerwownych oczów.?


jedno i drugie to dwie różne funkcje, osobne pozycje w menu.

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Jezeli koledzy nie beda mieli nic przeciwko temu to troszke dopisze do tego tematu.
Przedblyski w lampach wbudowanych moga byc spowodowane jedna z trzech funkcji aparatu ulatwiajacych jego dzialanie, pomagajacych w uzyskaniu poprawnego naswietlania i pomagajacych w uzyskaniu "lepszego" zdjecia. Poniewaz funkcje te sa zaprojektowane i wprowadzone przez producenta (konstruktora) nie moga negatywnie wplywac na dzialanie aparatu. Najbardziej znanym "przedblyskiem" stosowanym w aparatach jest redukcja czerwonych oczu. Ma na celu zredukowanie powstawania efektu czerwonych oczu (ktory powstaje gdy os lampy jest blisko osi obiektywu) poprzez serie przedblyskow w celu spowodowania zwezenia sie zrenic osoby fotografowanej. Funkcja ta jest ustawiana w menu lampy. Druga funkcja przedblyskow lampy wbuowanej jest wspomaganie automatycznego ustawiania ostrosci (AF). Aby czujnik AF mogl dzialac musi dotrzec do niego odpowiednia ilosc swiatla z fotografownego obrazu, najlepiej kontrastowego. Bardziej zaawansowane korpusy czy tez lampy zewnetrzne wysylaja w celu wspomagania ukladow AF dyskretne czerwone oswietlenie z kontrastowym wzorkiem. Proste aparaty nie sa wyposazone w takie lampy i wspomaganie AF jest realizowane za pomoca wbudowanej lampy blyskowej. Seria przedblyskow powoduje oswietlenie sceny wiec uklad AF moze zadzialac. Trzecim rodzajem przedblyskow sa przedblyski pomarowe. Aby dobrac odpowiednia moc blysku lampy blyskowej do naswietlenia sceny aparat w trybach automatycznych mierzy potrzebna moc lampy poprzez wyslanie i zmierzenie blysku pomiarowego i podczas wykonywania zdjecia (wlasciwego blysku) wie z jaka moca ma zaswiecic. W trybach manualnych aparatu najczesciej ten blysk nie wystepuje gdyz wtedy to my decydujemy o nastawach sprzetu a nie automatyka. Jest jeszcze jeden tryb, ktory funkcjonuje tylko w lampach zewnetrznych - jest to tzw. blysk modelujacy pozwalajacy na zobaczenie rozkladu swiatlocienia na fotografowanym modelu.
Praktycznie kazdy przedblysk mozna wylaczyc tylko zalezy co chcesz i w jakich warunkach uzyskac, do czego Ci potrzebne a dlaczego chcesz je wylaczac.
Mam nadzieje, ze nie zanudzilem (choc raczej plonna :)).