anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

dslr a580 dodatki i akcesoria. proszę o pomoc

milros
Początkujący

dslr a580 dodatki i akcesoria. proszę o pomoc

Witam serdeczni wszystkich. :c10
Od niedawna jestem posiadaczem Sony Alpha 580 z ob. Sony 18-55mm. Szczerze mówiąc jestem laikiem ale zdecydowałem się od razy na aparat troszkę bardziej zaawansowany. Zamierzam zacząć od zdjęć w ruchu mianowicie sportowców, może jakieś portrety, natura i makro no i wiadomo zdjęcia rodzinne. W związku z tym chciałbym prosić wszystkich o pomoc w doborze akcesoriów. Obiektywy jakie do czego oraz czy do zdjęć na halach sportowych będzie mi potrzebna lampa?? Serdecznie wszystkich pozdrawiam i z góry dziękuję :c22

10 ODPOW. 10
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

milros napisał(a):

Witam serdeczni wszystkich. :c10
Od niedawna jestem posiadaczem Sony Alpha 580 z ob. Sony 18-55mm. Szczerze mówiąc jestem laikiem ale zdecydowałem się od razy na aparat troszkę bardziej zaawansowany. Zamierzam zacząć od zdjęć w ruchu mianowicie sportowców, może jakieś portrety, natura i makro no i wiadomo zdjęcia rodzinne. W związku z tym chciałbym prosić wszystkich o pomoc w doborze akcesoriów. Obiektywy jakie do czego oraz czy do zdjęć na halach sportowych będzie mi potrzebna lampa?? Serdecznie wszystkich pozdrawiam i z góry dziękuję :c22


Witaj :c37

nie gniewaj się, ale Twoje pytanie jest bardzo ogólne. Dlatego polecam Ci:
- przegląd wątków w dziale OBIEKTYWY
- dodatkowo przegląd poradników z tego wątku: Teoria na dobry początek



Pozdrawiam,
kris

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

milros napisał(a):

Witam serdeczni wszystkich. :c10
Od niedawna jestem posiadaczem Sony Alpha 580 z ob. Sony 18-55mm. Szczerze mówiąc jestem laikiem ale zdecydowałem się od razy na aparat troszkę bardziej zaawansowany. Zamierzam zacząć od zdjęć w ruchu mianowicie sportowców, może jakieś portrety, natura i makro no i wiadomo zdjęcia rodzinne. W związku z tym chciałbym prosić wszystkich o pomoc w doborze akcesoriów. Obiektywy jakie do czego oraz czy do zdjęć na halach sportowych będzie mi potrzebna lampa?? Serdecznie wszystkich pozdrawiam i z góry dziękuję :c22



:c37
Hala i zawody sportowe. Wymagania duże bo z jednej strony ograniczona ilość światła (wydaje się, że jest jasno ale zobaczysz jak to wygląda gdy pójdziesz tam ze światłomierzem), z drugiej strony szybka akcja więc przydałyby się krótkie czasy aby zamrozić ruch (aby sylwetki sportowców były wyraźne). Poza tym szybki ruch wymusza bardzo dobry AF (a ten będzie działał lepiej przy jasnych obiektywach) a z drugiej strony gdy obiektyw przymkniemy mamy większą głębie ostrości więc i łatwiej o ostrość. Bardzo wysokie wymagania.
Nigdy nie robiłem zdjęć podczas zawodów w sportach halowych ale bardzo chciałbym spróbować więc z mojego zainteresowania wynika, że lampę to możesz użyć np. podczas prezentacji, podczas dekoracji, podczas wręczania nagród. W trakcie trwania zawodów lampa nie jest mile widziana (mogę nawet powiedzieć, że często jest zakazana). Wobec tego pozostają jasne obiektywy. A jak jasne to np. (budżetowo) zestaw Tamronów 17-50/2,8 i 70-200/2,8. Wiem, że to jeszcze nie Twoja półka i zakres zainteresowania więc potraktuj to jako ciekawostkę, że jeżeli miałyby być to zdjęcia w celach komercyjnych to, niestety, według mnie powinieneś wydać więcej (koszt obiektywów niżej wymienionych to 12 tys do 20 tys złotych) i kupić np. zestaw Sony 24-70mm f/2.8 ZA Carl Zeiss Vario Sonnar T* (SAL-2470Z), Sony 70-200mm f/2.8 G (SAL-70200G) (lub Minolta AF 70-200mm f/2.8 Apo G (D) SSM). Szeroki kąt to najlepiej oczywiście Sony Vario-Sonnar T* SAL-1635Z 16 – 35 mm F2.8 ZA SSM ale może być i Minolta 17-35/3,5 G. Ale żeby Cię nie zniechęcać kosztem obiektywów powiem (napiszę), że ciekawe zdjęcie można wykonać praktycznie większością sprzętu dostępnego w ofercie. Ty fotografując amatorsko czy też próbując nie musisz uchwycić "tego momentu", możesz pokazać zawody zupełnie inaczej, niestandardowo. Zawodowiec jest zobligowany do zrobienia "takiego" zdjęcia bo tego oczekują widzowie, czytelnicy, fotoedytor, redaktor. Gdy nie spełnisz wymagań nici z kasy, nie masz zarobku, nie masz pracy. Gdy tobie nie wyjdzie zdjęcie pójdziesz drugi czy trzeci raz i spróbujesz. Więc mimo, że radzę jak najjaśniejszy obiektyw to gdy na niego Cię nie stać lub Twój wybór po przeczytaniu reszty tego przydługiego ględzenia będzie inny, kup najlepszy na jaki Cię stać (ale powinien to być raczej z "długich" czyli do 200 lub 300 mm - może np. Sony 70-300mm f/4.5-5.6 G SSM (SAL-70300G) - mimo ceny porównywalnej z Tamronem / Sigmą 70-200 jest dużo mniejszy, lżejszy i może ma szybszy AF a to też ma znaczenie, może być Minolta 100-300/4,5-5,6 APO (D)).
Tak jak wcześniej pisałem, Ty jako amator, jako osoba chcąca spróbować możesz spróbować każdym sprzętem nie przejmując się zdaniem innych i zorientujesz się, dopytasz co może być nie tak i dlaczego, i jak osiągnąć takie a nie inny efekt.
Portret - tu też są obiektywy "portretowe" czyli takie, które najlepiej nadają się do portretu ale tak naprawdę to od Ciebie czyli od autora zdjęcia zależy jak chce pokazać daną osobę, jakiego sprzętu użyje i w jaki sposób. Typowe zdjęcie portretowe nie powinno mieć zniekształceń, "przerysowań" dlatego do bliskich portretów zalecane są obiektywy od ogniskowej 85 mm w górę, do całej sylwetki można użyć 50 mm lub nawet 35 mm. Aby wyodrębnić portretowany obiekt od tła najlepiej użyć małej GO a więc znowu przydatne są jasne obiektywy. Polecam Sony 85 mm f/2.8 SAM, Sony lub Minoltę 50/1,4, Minoltę 50/1,7, Sony 50/1,8, Minoltę 135/2,8, oczywiście super obiektywem jest Sony 135 mm f/1.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T* czy Sony 85 mm f/1.4 ZA Carl Zeiss Planar T* ale te ceny.
Makro - rodzaj zdjęć "potrzebujący" określonego sprzętu - tu nie da się pracować byle czym bo powinien być spełniony warunek: skala odwzorowania 1:1. I najlepsze są obiektywy dedykowane do makro: Sony 100/2,8 Makro, Minolta 100/2,8 Makro, Tamron 90/2,8, Sigma 105/2,8 Makro, Tamron i Sigma 180/3,5 Makro, Sigma 150mm f/2.8 APO EX DG Macro, obiektyw znany pod kilkoma nazwami - Cosina / Vivitar / Exakta / Voightlander 100/3,5 Makro (skala 1:1 jest możliwa z dedykowaną soczewką, najczęściej dołączaną do zestawu). Są produkowane również obiektywy z "krótszą" ogniskową (30/2,8 makro, 50/2,8 makro) ale one mają niewielką odległość roboczą (soczewka jest blisko obiektu a Ty napisałeś "natura" więc założyłem, że żyjątka też cię interesują a te łatwiej podejść gdy nie musimy za bardzo się do nich zbliżać. Poza tym gdy obiektyw jest zbyt blisko obiektu zasłaniamy część światła, które może być za nami. Ale są też alternatywy. Można zakupić zestaw pierścieni pośrednich i stosować ze zwykłymi obiektywami, można kupić nasadkę do makro lub soczewki do makro i także korzystać ze zwykłych obiektywów (obszerniej o tych zagadnieniach było chyba w dziale "Inne akcesoria" i "ABC fotografowania", zawsze możesz dopytać jak Cię to zainteresuje). Można użyć sprzętu z innym mocowaniem z zastosowaniem odpowiedniej przejściówki. Najpopularniejszym systemem używanym do makro jest system z mocowaniem M42 (Zenit, Praktica) - do body systemu Sony Alfa zakłada się specjalną przejściówkę M42 / bagnet A (Minolta/Sony) a do niej dokręca się pierścienie pośrednie i obiektywy z mocowaniem M42 (do kupienia na popularnych serwisach aukcyjnych za niewielkie pieniądze). Wszystkie parametry trzeba ustawiać ręcznie ale akurat w makro to w większości przypadków nie przeszkadza.
Przy makro przydatna jest lampa błyskowa. Najlepiej zastosować zewnętrzną lampę ustawioną tak, aby obiektyw nie rzucał cienia (przeważnie należy zastosować jakiś patent z odłbyśnikiem, dyfuzorem, umieścić lampę obok obiektywu na kablu lub wyzwalać zdalnie.
Zdjęcia rodzinne - tu postawiłbym na mobilność bo jak zrobić zdjęcie gdy sprzęt jest za ciężki aby go zawsze mieć ze sobą na spacerze (a np. takie "długie" obiektywy ze światłem 2,8 ważą odpowiednio dużo). W związku z tym skoro masz już kita to poleciłbym do zdjęć rodzinnych tzw. długiego kita czyli 55-200/4-5,6 - tani, przyzwoity, mały lekki obiektyw, który można zawsze mieć przy sobie.
Skoro dotarłeś przez te moje wypociny aż tutaj pewnie zadajesz sobie pytanie: co ten wariat nawypisywał, nie wygrałem w totka i nie mam miejsca na tyle sprzętu. Odpowiem tak: napisałem możliwości, na Twoim miejscu na początek kupiłbym kita Sigmę 70-300/4-5,6 APO Makro (co prawda skala odwzorowania tej Sigmy to 1:2 ale na początek może wystarczy, bardzo ważne aby była APO Makro bo bez APO jest gorsza) lub zestaw Sony 55-200/4-5,6 i Cosinę 100/3,5 makro. Może to nie jest super jakość, super możliwości ale Ty jesteś amatorem, możesz a nie musisz zrobić określone zdjęcia, Twoje zdjęcia nie muszą zapewnić Ci bytu. Jeżeli fotografia jest tym w co jesteś gotów włożyć trochę pieniędzy, jeżeli jesteś gotów do noszenia i posiadania większej ilości sprzętu to inwestuj w lepszy, bardziej specjalistyczny sprzęt. A jeżeli chcesz się bardziej pobawić fotografią to przyzwoite efekty (gdy tylko troszkę się wciągniesz i zaczniesz poznawać zasady fotografii, optyki) możesz osiągnąć zestawem, który wypisałem na końcu. Wystarczy, że modelkę odsuniesz bardziej od tła stosując najdłuższą ogniskową (oczywiście Ty też będziesz musiał się cofnąć aby kadr modelki był taki sam) i też możesz otrzymać rozmyte tło. Na hali nie musisz koniecznie zrobić zdjęcia atakującego siatkarza. Możesz pokusić się o zdjęcie przyjmujących (akurat, gdy się przygotowują do odbioru serwu stoją nieruchomo więc można użyć dłuższego czasu), szykującego się do serwu czy sfotografować sędziego. Makro to nie muszą być oczy muchy ale np. cały motyl, cała ważka (a tu skala 1:2 wystarczy).
Rozpisałem się bardzo ale tak jak mówię (piszę) przy każdej okazji: amator nie musi wykonać jakiegoś zdjęcia. Gdy mu się to uda jest fajnie, gdy nie to i tak będzie fajnie bo zdobędzie nowe doświadczenia, może wpadnie na lepszy pomysł i spróbuje jeszcze raz.

P.s. Przepraszam, znowu wyszło bardzo długo. To są moje przemyślenia (ja np. miałem długi czas zdublowany zakres 70-200 - jeden obiektyw ze światłem 2,8, przeważnie leży w domu, zabieram go tylko wtedy, gdy idę konkretnie fotografować, bo na wyjścia rodzinne nie chce mi się go brać więc miałem drugi 55-200 - leciutki, malutki, mieszczący się w kieszeni kamizelki), starałem się napisać tak, aby każdy dysponujący jakąś kwotą mógł coś wybrać dla siebie.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Piotruso! Jesteś WIELKI! :c37

Wesołych Świąt! :)

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Lajam napisał(a):

Piotruso! Jesteś WIELKI! :c37

Wesołych Świąt! :)



Nie, nie wielki tylko wysoki :c20 :smileyhappy:
Wszystkiego najlepszego.

milros
Początkujący

Dziękuje bardzo za pomoc. Co do zdjęć na halach to chodziło mi dokładnie o siatkarzy bo bardzo interesuje mnie ten sport wiec z tego co napisałeś czeka mnie dużo nauki. Czyli wychodzi na to że mam próbować tym co mam a dopiero jak się czegoś nauczę to dopiero mam się zastanowić nad jakimś lepszym sprzętem?? zgadza się?

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

milros napisał(a):

dopiero jak się czegoś nauczę to dopiero mam się zastanowić nad jakimś lepszym sprzętem?? zgadza się?


tak jest najlepiej, dopiero po jakimś czasie zorientujesz się co tak naprawdę chcesz fotografować i jak
Od siebie dodam że większość fotografujących sporty wszelakie wybierają obiektyw 70-200/2,8
(SONY,MINOLTA,SIGMA,TAMRON) jak dla mnie to również świetna portretówka niestety droooogo.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

milros napisał(a):

Dziękuje bardzo za pomoc. Co do zdjęć na halach to chodziło mi dokładnie o siatkarzy bo bardzo interesuje mnie ten sport wiec z tego co napisałeś czeka mnie dużo nauki. Czyli wychodzi na to że mam próbować tym co mam a dopiero jak się czegoś nauczę to dopiero mam się zastanowić nad jakimś lepszym sprzętem?? zgadza się?



Jeżeli chodzi o próbowanie tym co posiadasz to jednak możesz mieć trochę za krótką ogniskową. Będziesz pewnie siedział gdzieś na trybunach więc w pewnej odległości od zawodników. Do siatkówki polecam jakiś zoom w granicach 70-200, 70-300. Tak, jak napisał Karol (Szfendak) najlepiej jakbyś zaopatrzył się w obiektyw ze światłem 2,8 (Sony, Minolta to koszt ok. 3 do 5 tysięcy, Tamron, Sigma to koszt od powiedzmy 1,5 do 3,5 tysięcy). Ale gdy nie stać Cię na taki obiektyw, gdy nie chcesz pakować tyle kasy w sprzęt fotograficzny bo nie wiesz czy fotografia to jest to co Ciebie wciągnie to na początek możesz kupić Sony 55-200 (tzw. długi kit) czy też Sigmę 70-300 APO Makro (te obiektywy można kupić od 400 zł do 650 zł).
Ja w pierwszej odpowiedzi opisałem wiele możliwości wyboru bo nie znam Twoich (ani niczyich) możliwości finansowych, nie wiem, jak bardzo ważna dla Ciebie jest fotografia, ile jesteś w stanie przeznaczyć na hobby (a ja raczej nie rozgraniczam, że jak ktoś jest amatorem to nie powinien fotografować aparatem i obiektywami z najwyższej półki a zawodowiec to nie ma prawa wziąć aparatu entry level). Niech każdy wybierze sprzęt do swoich potrzeb ale i możliwości finansowych. Jeżeli Ciebie nie stać na specjalistyczne obiektywy to staraj się próbować takim sprzętem jaki posiadasz lub szukaj alternatyw (szukaj w internecie, dopytuj np. na forum, tu jest rzesza ludzi znających się na sprzęcie, na fotografii i potrafiąca połączyć sprzęt z fotografią, na pewno Ci doradzą).

milros
Początkujący

Pisałeś Piotruso o Sony 70-300mm f/4.5-5.6 G SSM (SAL-70300G) ja znalazłem na allegro Sony75-300mm f/4.5-5.6 (SAL-75300) !!! http://allegro.pl/show_item.php?item=1380096929
Jaka jest różnica pomiędzy tymi sprzętami i w ogóle czy warto kupować sprzęt na allegro czy inwestować w sprzęt nowy. Precyzując możliwości mam całkiem spore i jestem w stanie wydac około 2ooozł na obiektyw ale muszę być przekonany. Może to pomoc gdy będę sięgać porady w przyszłości

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

milros napisał(a):

Sony 70-300mm f/4.5-5.6 G SSM (SAL-70300G) ja znalazłem na allegro Sony75-300mm f/4.5-5.6


to ogromna różnica w jakości obiektywów zwłaszcza magiczna literka G

milros napisał(a):

w ogóle czy warto kupować sprzęt na allegro czy inwestować w sprzęt nowy.


zawsze lepiej zainwestować w nowy sprzęt , ale trafiają się okazje i należy kupować oczywiście dobrze jest obejrzeć towar przed zakupem by uniknąć rozczarowań