anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Hala sportowa-zawody- jakie proponujecie parametry?

wislander
Początkujący

Hala sportowa-zawody- jakie proponujecie parametry?

Jakie proponujecie parametry do robienia zdjęć zawodów w hali sportowej?
Mam z tym duży kłopot-obiekt ciemny niestety, a ja tylko dysponuje lampą wbudowaną do mojej A200... Czy ktoś z was ma jakieś doświadczenia w tej dziedzinie? ISO 1600 aby robić bez lampy to ziarno niestety spore, a czas musi być 1/100 lub mniejszy w sumie-hmm...

7 ODPOW. 7
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Witam
Praw fizyki nie zmienisz, niestety. Do fotografii potrzebne jest światło w ilości odpowiedniej do jasności obiektywy, uzytej migawki i czułości filmu/matrycy.
Możesz albo poprosić o zapalenie więcej świateł, albo dokupić lampę zewnętrzną o odpowiedniej mocy, albo pogodzić się z szumami na dużych czułościach.
Jaśniejszy obiektyw może częściowo też pomóc. Tylko, że wtedy zmniejsza się głębia ostrości i cała potrzebna scena nie będzie ostra. Szczególnie przy długich ogniskowych.
A najlepiej mieć do dyspozycji wszystko naraz (jasny obiektyw, mocną lampę, wysokie ISO) i używać wg potrzeb.

------------------------------
fotoamator
wislander
Początkujący

Ano właśnie-fizyki i natury oszukać się nie da-zdaję sobie z tego sprawę, ale za chęc udzielenia pomocy wielkie podziękowania!!

profile.country.pl_PL.title
Matti-----
Początkujący

Jezeli chodzi o Hale sportowa to jest bardzo ciezka sprawa. Zdecydowanie potrzebujesz dobry aparat - ktory nie bedzie szumic na wysokich ISO . Ja osobiscie robie zdjecia uzywajac ISO 1000-1250 + do tego czas 1/500 , 1/400s ( doswietlanie lampa odpada w tych warunkach) . Niestety w takiej fotografii sportowej bedzie Ci rowniez potrzebny jasny obiektyw. Minimalnie ze swiatlem 2.8

http://picasaweb.google.pl/m.walasinski ... rowFinal2#
http://picasaweb.google.pl/m.walasinski ... ekMeczNr5#
http://picasaweb.google.pl/m.walasinski ... rowFinal1#

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Matti napisał(a):

ISO 1000-1250 + do tego czas 1/500 , 1/400s ( doswietlanie lampa odpada w tych warunkach) .



Dlaczego odpada? Czy jest formalny zakaz? Pytam, bo nie wiem. Jeśli nie ma zakazu - masz synchronizację przy 1/250, czas błysku jest dużo krótszy, natomiast można ciekawe efekty uzyskać poza zasięgiem błysku. No i lepsze wyizolowanie otoczenia (czasem gracze zbyt mało wyróżniają się na tle widowni).

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
Matti-----
Początkujący

1) najczesciej synchronizacja z lampami odbywa sie do max 1/200 s
2) Mozesz oslepic zawodnikow
3) Nie ma szans aby zatrzymac w ruchu zachowodnika na takim czasie.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Matti napisał(a):

1) najczesciej synchronizacja z lampami odbywa sie do max 1/200 s
tylko, jak masz włączonego SSS-a
2) Mozesz oslepic zawodnikow
z tym argumentem nie sposób się nie zgodzić. Stad moje pytanie o zakaz
3) Nie ma szans aby zatrzymac w ruchu zachowodnika na takim czasie.



Na jakim czasie? Czas błysku lampy to 1/500s i krócej! Bywa, że i 1/10000s :smileyhappy:
Natomiast można zyskać na dynamice.

I np. jeżeli nie ma wymagań płacących za fotki, że wszystko ma być ostro i wyraźnie zamrożone, możesz mieć ostrą akcję i wokół, t.zn. z tyłu lekko poruszone, dynamiczne postacie (można wtedy nawet z czasem zjechać jeszcze niżej aby zwiększyć efekt)

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Tomek69N
Poszukiwacz

Witam! Jeśli Mattiemu udaje się z takimi fajnymi efektami bez lampy nie robiąc ziaren to nie ma o co kruszyć kopii z tą lampą. Faktycznie wydaje się być niepotrzebna w takiej jasnej, nowoczesnej hali a stanowi niepotrzebnie utrudnienie dla graczy a można nawet zostać "poproszonym" o zaprzestanie. Może tylko za radą Tadeusza spróbowałbyś wyizolować tło korzystając z mniejszego otworu lub (i) mniejszego ISO?