anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

jak znaleść złoty środek

profile.country.PL.title
_Artek_
Użytkownik

jak znaleść złoty środek

witam mam pytanko odnośnie kadrowania czy jest jakaś możliwość sprawdzenia w wizjerze czy kadr jest prosty mam taki problem ze jak robię fotki z ręki to zawsze mam krzywy kadr o ten jeden lub dwa stopnie czy jest jakaś możliwość upewnienia się że kadr wyjdzie prosty??

9 ODPOW. 9
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

są takie matówki, które mają linie - pomocne dla tych, którzy nie lubią tego robić podczas obróbki.
Matówki te są dedykowane do minolty 7d ;)

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
_Artek_
Użytkownik

czyli zmiana obiektywu dobrze rozumiem?? nie lobię prostować fotki w photoshopie bo na końcu kadru zostają białe linie chyba ze i na to macie sposób??

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

to nie jest wymiana obiektywu i też nie wymiana matówki tylko małej szybki znajdującej się pod nią
po wyprostowaniu w programie graficznym te białe linie należy wykadrować(przyciąć) i po kłopocie
oczywiście z takim samym klinem zdjęcia jak biały klin

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

czyli zmiana obiektywu dobrze rozumiem?? nie lobię prostować fotki w photoshopie bo na końcu kadru zostają białe linie chyba ze i na to macie sposób??



matówka to taki element między wizjerem, a lustrem w korpusie aparatu ;)
ale zmiana matówki to nie jest to takie proste....

co do białych ramek w PS - polecam narzędzie pod literką "C" (skrót klawiaturowy w ang. wersji Adobe Photoshop) - czyli "Crop Tool"
http://www.adobe.com/designcenter/photoshop/articles/phscs2mrcorrect/phscs2mrcorrect_5.jpg

w sumie, to masz "tutoriala" - jak korzystać z crop tool

możesz też korzystać z narzędzia "Ruler Tool" - do zaznaczenia co wg. Ciebie jest prostą linią - a potem Image=>Image Rotation=>Arbitrary
poda Ci dokładnie o ile stopni trzeba obrócić zdjęcie ;)


mam nadzieję, że się przekonasz do tej metody - czyli obróbki. Warto szukać różnych tutoriali w sieci lub zakupić książkę(np. Biblia)

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
jznan-----
Poszukiwacz

... nie lobię prostować fotki w photoshopie bo na końcu kadru zostają białe linie chyba ze i na to macie sposób??...



Nie znam co prawda Photoshopa ale bardzo fajnie prostuje Picasa, bo automatycznie przycina.
Chociaż najlepiej od razu kadrować prosto w wizjerze, gdyż każdy obrót w programie graficznym pogarsza zdjęcie.

profile.country.PL.title
_Artek_
Użytkownik

dziękuje za rady mam jeszcze tylko jedno pytanko czy praktyka czyni mistrza mianowicie czy wy po jakimś tam okresie czasu wykonujecie przynajmniej 90% prostych kadrów czy zawsze zmieniacie fotki przynajmniej o ten jeden stopień w prawo czy w lewo

profile.country.pl_PL.title
kropka33
Początkujący

czy praktyka czyni mistrza



Artku, w twoim pytaniu jest od razu odpowiedź :) W każdym działaniu doświadczenie owocuje.... czym bardziej sie przykładamy do właściwego kadrowania tym więcej lepszych ujęć.

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

oczywiście że jest to kwestia wprawy i obserwowania wszystkiego co w wizjerze
nie mniej zdarza się ale sporadycznie(w moim przypadku 5-10 razy w roku)

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

a ja jestem antytalentem jeśli chodzi o pion.
Może mi teraz pomoże większy wizjer 700tki. Nie mniej jednak, do tej pory sobie radziłem Photoshopem ;)

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer