anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Ostrość filmów w A33

profile.country.pl_PL.title
PeterNo2
Początkujący

Ostrość filmów w A33

W jakis sposób ustawić ostrość na cały widzialny obraz podczas nagrywania filmów tzn. nie tylko np. na postać, ale i to co jest za nią w tle ?
Wiadomo, że jeżeli ustawiam apart do zdjęcia i wciskam czerwony przycisk MOVIE to z tymi samymi ustawieniami aparat nagrywa film. Tyle zdążyłem zauważyć.Ustawiam dużą wartość przysłony ale to i tak nic nie pomaga uzyskać w filmie ostrości wszystkich widzialnych elementów w kadrze. Jeśli przesune przycisk ostrości w pozycję AF to już w ogóle ostrość tworzy się na obiekcie na który konkretnie najade. Ja wiem, że aparat to nie kamera, ale czy naprawdę nie da z tym się nic zrobić ??????

19 ODPOW. 19
profile.country.en_GB.title
sadam_
Użytkownik

Dla wielu osób takie zachowanie aparatów kręcących filmy to ich największa zaleta. :)

profile.country.pl_PL.title
PeterNo2
Początkujący

Dla mnie nie. Wolałem to jak kręciły kompakty. Jedyne co to ich jakoś pozostawiałą wiele do życzenia.

profile.country.GB.title
Krzysztof-----
Nowicjusz

Parametry naświetlania klatki filmowej są ustawiane automatycznie i nie mają związku z parametrami zdjęcia. Jeżeli chcesz kontrolować głębię ostrości i miejsce jej ustawiania, to musisz wyłączyć AF.
Dlaczego? Upraszczając: Czas naświetlania klatki filmowej musi być zbliżony do 1/24 s a liczba przysłony nie może być większa od f/8 (wymogi AF).

profile.country.pl_PL.title
kuraq.
Poszukiwacz

A nie można zmienić AF na lokalny i operować punktami AF?

profile.country.GB.title
Krzysztof-----
Nowicjusz

Można, choć łatwo o dodatkowe poruszenie aparatem i niepotrzebne efekty dźwiękowe.

Tommygun------
Początkujący

Ja często zmieniam punkty podczas filmowania, można to ogarnąć a to, że główny temat jest odizolowany od tła jest dla mnie jedną z większych zalet w porównaniu do kamer. Zresztą, to kamerę sprzedałem, została tylko stara, kilkunastoletnia analogowa, która zostanie z sentymentu. Sony of course, nadal działa :thumbsup:

redlupota
Początkujący

U mnie ( A55) nic takiego nie zauważyłem . Może Twój obiektyw jest "walnięty ". Ja mam w tej chwili 4 obiektywy i na każdym jest OK.

profile.country.GB.title
Krzysztof-----
Nowicjusz

PeterNo2 napisał(a):

Ustawiam dużą wartość przysłony ale to i tak nic nie pomaga uzyskać w filmie ostrości wszystkich widzialnych elementów w kadrze. Jeśli przesune przycisk ostrości w pozycję AF to już w ogóle ostrość tworzy się na obiekcie na który konkretnie najade. Ja wiem, że aparat to nie kamera, ale czy naprawdę nie da z tym się nic zrobić ??????



Głębia ostrości w lustrzankach (a dokładniej w aparatach z matrycą rozmiaru APS-C) jest znacznie mniejsza niż w kamerach wideo czy kompaktach. Nawet przysłonięcie obiektywu do f/16 (możliwe po wyłączeniu AF i ręcznym ustawianiu ostrości) nie spowoduje efektu głębi ostrości znanego z kamer, tym bardziej, że nadrzędnym parametrem naświetlenia w filmie jest czas migawki - nie może być dłuższy od 1/24 sekundy (upraszczając).
Jeżeli zależy nam na maksymalnej głębi ostrości w filmie, rada jest jedna: wyłączyć AF, ustawić najkrótszą ogniskową obiektywu i przysłonić obiektyw na tyle, ile jest możliwe.
Z pewnością łatwiej będzie tego dokonać filmując na zewnątrz, w dobrym świetle niż w ciemnych pomieszczeniach.

profile.country.pl_PL.title
PeterNo2
Początkujący

Mam wyłączone AF i co z tego ? To już wtedy w ogóle ostrość robi tam gdzie najade. A skoro ustawianie przed filmem nic nie daje więc te całe przysłony nic nie dadzą bo aparat i tak ustawi je po swojemu. Widzę, że jednak nie uzyskam ostrości w całym kadrze więc nie wiem po co to kręcenie filmów potrzebne w tym aparacie ? Nie tego szukałem. Jak już mówiłem ta auto ostrość dla wielu może i jest zaletą ale nie dla mnie.