anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Problem z aparatem Nex5n

ROZWIĄZANE
profile.country.pl_PL.title
jacek_25_25
Poszukiwacz

Problem z aparatem Nex5n

Witam Wszystkich Serdecznie,

Bardzo bym prosił Was o pomoc bo nie wiem czy muszę oddać aparat do serwisu czy może to ja coś źle robię. Od jakiegoś czasu po zrobieniu kilku,kilkunastu zdjęć słychać wyraźnie szum wydobywający się z obiektywu.Ostatnio też po włączeniu aparatu i naciśnięciu spustu migawki zdjęcie w ogóle nie chce się zrobić.Dopiero wyjęcie baterii i włożenie jej ponownie pomaga.Żeby jeszcze tego było mało to często pojawia mi się komunikat,że obiektyw ( to wersja 18-55 ) jest nierozpoznany i dopiero jego zdjęcie z korpusu i założenie ponownie pomaga ale na chwilę. To wszystko odbiera mi przyjemność z użytkowania tego sprzętu.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Aby aparat w ustawieniu domyślnym mógł współpracować poprawnie z akcesoriami to każde z akcesorium powinno się przedstawić aparatowi aby elektronika aparatu wiedziała co zostało podpięte i jak to działa. Dotyczy to obiektywów, lamp błyskowych, mikrofonów itp. Komunikacja ale również później sterowanie danym akcesorium odbywa się poprzez styki elektryczne. I gdy będą te styki zanieczyszczone, gdy nie będzie kontaktu na którymś ze styków to aparat nie będzie wiedział co ma podpięte, czy w ogóle coś jest podpięte i nie będzie mógł sterować danym akcesorium. Być może jest właśnie tak z tym obiektywem, że raz zaskoczy a raz nie, raz silnik zasziała a raz nie będzie w ogóle kontaktu.

Druga sprawa to wyłączenie funkcji rozpoznawania obiektywu. Do aparatów tych możesz podpiąć wiele różnych obiektywów i systemowych, i poprzez przejściówki dedykowane i przenoszące sterowanie jak i obiektywy całkowicie manualne pozbawione elektroniki jak również możesz używać przejściówek, które nie posiadają elektroniki. W takim wypadku aparat nie wie, że ma podpięty jakiś obiektyw bo brak odpowiedniej elektroniki w obiektywie uniemożliwia aparatowi rozpoznanie go. I aparat nie wyzwoli migawki (no bo po co, jak robić zdjęcia bez obiektywu). Ale producent wie, że można podpinać obiektywy innosystemowe czy przejściówki bez elektroniki. I dlatego wprowadził możliwość fotografowania z obiektywami, którenie są sterowane z body. Wtedy należy włączyć funkcję w aparacie "wyzwolenie migawki bez podpiętego obiektywu". Aparat wtedy wyzwoli migawkę w każdym momencie, nie będzie się blokował i nie będzie wołał o braku obiektywu. Ale jeżeli chodzi o systemowe obiektywy to funkcja ta nie zda egzaminu. Przysłona i AF w obiektywach systemowych jest sterowana z korpusu za pomocą styków elektrycznych. Gdy aparat nie rozpozna obiektywu pozwoli Ci wyzwolić migawkę ale nie będziesz mógł sterować przysłoną i nie będzie działał autofokus.

Message was edited by: piotruso

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

7 ODPOW. 7
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Problemem może być brak kontaktu / styku pomiędzy obiektywem a korpusem. W tym wypadku najpierw przetarłbym styki elektryczne i obiewktywu i body szmatką nasączoną spirytusem. Jeżeli to nie pomoże to jednak serwis.

profile.country.pl_PL.title
jacek_25_25
Poszukiwacz

Dziękuję Ci bardzo. Myślisz,że może to pomóc z tymi szumami i pojawiającym się komunikatem o nierozpoznanym obiektywem? Gdzieś kiedyś czytałem ( tylko nie mogę teraz tego znaleźć ), że można wyłączyć w aparacie jakąś funkcję odpowiadającą właśnie za to rozpoznanie obiektywu.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Aby aparat w ustawieniu domyślnym mógł współpracować poprawnie z akcesoriami to każde z akcesorium powinno się przedstawić aparatowi aby elektronika aparatu wiedziała co zostało podpięte i jak to działa. Dotyczy to obiektywów, lamp błyskowych, mikrofonów itp. Komunikacja ale również później sterowanie danym akcesorium odbywa się poprzez styki elektryczne. I gdy będą te styki zanieczyszczone, gdy nie będzie kontaktu na którymś ze styków to aparat nie będzie wiedział co ma podpięte, czy w ogóle coś jest podpięte i nie będzie mógł sterować danym akcesorium. Być może jest właśnie tak z tym obiektywem, że raz zaskoczy a raz nie, raz silnik zasziała a raz nie będzie w ogóle kontaktu.

Druga sprawa to wyłączenie funkcji rozpoznawania obiektywu. Do aparatów tych możesz podpiąć wiele różnych obiektywów i systemowych, i poprzez przejściówki dedykowane i przenoszące sterowanie jak i obiektywy całkowicie manualne pozbawione elektroniki jak również możesz używać przejściówek, które nie posiadają elektroniki. W takim wypadku aparat nie wie, że ma podpięty jakiś obiektyw bo brak odpowiedniej elektroniki w obiektywie uniemożliwia aparatowi rozpoznanie go. I aparat nie wyzwoli migawki (no bo po co, jak robić zdjęcia bez obiektywu). Ale producent wie, że można podpinać obiektywy innosystemowe czy przejściówki bez elektroniki. I dlatego wprowadził możliwość fotografowania z obiektywami, którenie są sterowane z body. Wtedy należy włączyć funkcję w aparacie "wyzwolenie migawki bez podpiętego obiektywu". Aparat wtedy wyzwoli migawkę w każdym momencie, nie będzie się blokował i nie będzie wołał o braku obiektywu. Ale jeżeli chodzi o systemowe obiektywy to funkcja ta nie zda egzaminu. Przysłona i AF w obiektywach systemowych jest sterowana z korpusu za pomocą styków elektrycznych. Gdy aparat nie rozpozna obiektywu pozwoli Ci wyzwolić migawkę ale nie będziesz mógł sterować przysłoną i nie będzie działał autofokus.

Message was edited by: piotruso

profile.country.pl_PL.title
jacek_25_25
Poszukiwacz

Nawet nie wiesz jaki Ci jestem wdzięczny za odpowiedź. Czy pamiętasz może gdzie w aparacie jest ta opcja do włączenia i wyłącznia funkcji rozpoznawania obiektywu? Czy do przeczyszczenia wystarczy jak wezmę taką szmatkę do okularów i trochę ją nawilżę spirytusem salicylowym? Nie chciałbym tego zepsuć:)

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Salicylowego bym nie używal bo on oprócz spirytusu ma również kwas salicylowy. Już lepiej spożywczy (najpierw dla kurażu i aby pewna ręka była lufka albo dwie :wink: :laughing: a potem troszkę na szmatkę i przeczyścić styki, tylko szmatka lekko wilgotna, tak aby nie kapało z niej, no i szmatka żeby nie pyliła, do okularów powinna być OK). A najlepszy byłby alkohol izopropylowy lub kontakt IPA (ale też przecieranie za pomocą szmatki a nie rozpylanie na styki).

Funkcja wyzwalania bez obiektywu - wchodzisz do menu, następnie - ustawienia i tam jest opcja - wyzw. bez obiek. Należy wybrać aktywne wtedy zawsze zostanie wyzwolona migawka.

profile.country.pl_PL.title
jacek_25_25
Poszukiwacz

::laughing: to fakt,że na odwagę najpierw wleje do gardła:) A jeśli jeszcze mogę to co sądzisz o tym co napisałem w sprawie problemu ze zrobieniem zdjęcia? Dopiero po wyjęciu akumulatora wraca wszystko do normy.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Nie wiem, nie mam pojęcia. Może poprzez niedokładne, słabe styki pojawiają się jakieś stany nieustalone w komunikacji i aparat (elektronikę) trzeba zresetować aby wszystko zaczęło ze sobą gadać. Ja bym spróbował najpierw przeczyścić styki. Jak to nie pomoże to aparat z obiektywem do CSI ( http://www.e-csi.pl/ ) i po dwóch dniach będziesz miał aparat u siebie.