anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

RX100 III, zdjęcie bardzo słabe, nieostre.

profile.country.PL.title
adam7777
Poszukiwacz

RX100 III, zdjęcie bardzo słabe, nieostre.

Witam Państwa,

 

Jestem laikiem, nabyłem miesiąc temu aparat, testuję już od dłuższego czasu i powiem szczerze, że zdjęcia wychodzą źle, mało ostre, wręcz brzydkie. Proszę o poradę jak ustawić ten sprzęt. Obecnie ustawione mam na P, tryb ostrości AF-S, , obszar ostrości SZEROKI, , ISO auto, DRO/Auto HDR Opt D-Rande, red. ISO narmalna, śledzenie AF WYŁ, UŚMIECH WYŁ. 

Proszę o poradę, za jakiś czas jedziemy na wymarzone wakacje i nie chciałbym takiej jakości zdjęć. 

Mogę podesłać więcej zdjęć, także w na zewnątrz "w dzień" niektóre wychodzą mało wyraźne. 

Dziękuję.

DSC00177.JPGDSC00161.JPG

11 ODPOW. 11
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Witaj, jak dla mnie aparat robi zdjęcia poprawnie. Ostrość ustawiła się tam gdzie było pole AF. Ja po pierwsze ustawiłbym af elastyczny i sam przesuwałbym go sobie w kadrze, po drugie ustawiłbym AF-C, po trzecie tryb A (ale to moje przyzwyczajenie), co do reszty wg uznania i dobrze by też było zajrzeć tutaj .

profile.country.PL.title
adam7777
Poszukiwacz

Witam,

A co to znaczy AF elastycznie? Aparat robi wg ciebie poprawnie, a zdjęcia wychodzą jak że starego "Kodaka" 😒

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Myślę, że tego pierwszego zdjęcia starym kodakiem bez lampy błyskowej nie byłbyś w stanie w ogóle zrobić :wink: 

co do AF elastycznego właśnie dlatego podałem link do przewodnika, bo najwyraźniej nie wiesz jakie możliwości posiada Twój aparat tutaj masz opis jak działa jaki obszar ostrości...Ustawiłeś sobie obszar szeroki i aparat ostrzył tam gdzie miał najłatwiej tą ostrość złapać...

profile.country.PL.title
adam7777
Poszukiwacz

nie rozumiem tego AF z podąż., jest tam punktowy M, L, szeroki, środek, punktowy S.

Jak wykonuję zdjęcia próbne to wychodzą jeszcze bardziej zamazane bądź mało wyraźne.

Może poradzicie coś innego? Dziękuję

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

masz 4 tryby obszaru ostrości: szeroki, środek, elastyczny punktowy (s,m,l, czyli mały średni i duży punkt) i AF z podążaniem. Proponowałem Ci trzeci tryb, bo można wtedy ustawiać sobie punkt AF w dowolnym miejscu w kadrze, a potem nacisnąć spust migawki i mieć zdjęcie z ostrością tam gdzie się chciało, ale czytając co piszesz odnoszę wrażenie, że nie masz zbyt wielkiej wiedzy i umiejętności w robieniu zdjęć (to nie jest przytyk każdy kiedyś zaczynał) więc najlepiej będzie jak ustawisz tryb środek i ostrzyć będziesz dokładnie w centrum kadru. Tryb AF-C jest lepszy od AF-S pod jednym względem aparat cały czas ostrzy dzięki temu przy wciśnięciu migawki do końca jest mało prawdopodobne, że fotografowany obiekt wyjdzie po za obszar ostrości.

profile.country.PL.title
adam7777
Poszukiwacz

Zrobiłem jak zalecałeś. Załączam zdjęcie, poprawne nie zamazane wyszło dopiero za drugim razem. Nie mogę wyczuć tego ciągłego ostrzenia.

DSC00238.JPG

Czy coś jeszcze wykonuję nie tak?

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Wiesz rx100 jest malutki przez co czasami ciężko o stabilizację prawidłową. Jeśli wygodniejszy jest dla Ciebie AF-S używaj tego trybu tylko pamiętaj, że poruszenie się obiektu lub Ciebie minimalnie w przód lub w tył przy wciśniętym do połowy spuście sprawi, że obiekt nie będzie ostry. Przy AF-C aparat cały czas próbuje doostrzyć dzięki czemu nawet jak Ty się poruszysz to aparat da rade poprawnie ostrość ustawić. Inna spraw, robienie zdjęć w domu nie jest łatwe dla aparatu, bo w domu jest względnie ciemno i cały układ AF ma trudniej.

profile.country.PL.title
adam7777
Poszukiwacz

Dziękuję, teraz rozumiem o co chodzi z tym ostrzeniem, więc wybieram co proponowaleś. Ustawiam na ciągły.

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Dodam tylko, że najlepiej będzie jak potestujesz tryby AF. Jeśli twoim głównym tematem są ludzie, to zastanów się czy nie będzie ci wygodniej używać wykrywania twarzy.