anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

RX10M4

profile.country.PL.title
ojciec2008
Użytkownik

RX10M4

Kolejne nie zrozumienie tego aparatu. Ostatnio nagrywałem  krajobraz, ustawiłem na film i okazało się, że przy zoom 400-450mm obraz stał się zamazany i pojawił się sygnał "Anuluj ostrość" nie wiem do dzisiaj co z tym zrobić, bo nie ma tego w instrukcji. Ten sam krajobraz filmowałem, ale w opcji "automat" i zoom działał do końca 600mm zachowując ostrość w pełnym zakresie.

11 ODPOW. 11
profile.country.PL.title
Jacek_M250
Znawca

To nie jest takie proste. Jęsli nagrywałeś poprostu naciskając przycisk nagrywania na aparacie a pokrętło trybów pracy było na przykład na ,,P'' to aparat filmował w pełnym automacie, a Ty nie miałes wpływu na ustawienia. Natomiast jak przełaczyłeś pokrętło na film, to tu jest wiele mozliwości i wiele zmiennych i trudno zgadnąc co wpłyneło na taki efekt. Defaultowo masz ustawiny tryb filmowy manual. Żeby przejść na ,,program'' (automatyczne parametry naswietlania) musisz wejść na przykład przez klawisz funkcyjny Fn do szybkiego menu i tam w dolnej linii pierwszy z prawej jest ustawianie trybu filmowania. 

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


@ojciec2008  napisał(a):

Kolejne nie zrozumienie tego aparatu. [...] pojawił się sygnał "Anuluj ostrość" nie wiem do dzisiaj co z tym zrobić, bo nie ma tego w instrukcji. 


Cześć, 

 

A czy to nie jest czasem sprawka ekranu dotykowego? Miałem podobne przygody z A7M4 przy fotografowaniu.

Wyłączenie dotyku rozwiązuje problem.

 

Pozdrawiam :slight_smile:

profile.country.PL.title
ojciec2008
Użytkownik

Dziękuję za informację, zrobiłem tak i efekt pozytywny, mogłem filmować w pełnym zakresie zoom (chociaż w mieszkaniu). Myślę, że jeszcze długo będę musiał się uczyć tych wszystkich funkcji, a jest ich sporo w tym aparacie jak dla foto amatora. W przyszłości skorzystam z podpowiedzi eksperta.

profile.country.PL.title
ojciec2008
Użytkownik

Miałem włączony dotyk panelu, teraz wyłączyłem i sprawdzę.

Dziękuję i pozdrawiam.

profile.country.PL.title
ojciec2008
Użytkownik

Bardzo proszę o pomoc eksperta w poniższej sprawie wg polskiej instrukcji.  

Przypisywanie ustawień fotografowania do przycisku ustawień własnych (zarejestr.wł.ust.fot.)

taki zapis:  Aby przywołać zachowane ustawienie:

1) Menu - 2 (ustawienie fotogr.2) - [Prz. własne (Nagr.)] - wybierz odpowiedni przycisk, a następnie wybierz jeden z nr rejestracji ( i to rozumiem wybrałem przcyisk 1).

2). Na ekranie rejestrowanego obrazu naciśnij przycisk migawki, trzymając jednocześnie wciśnięty przycisk do którego przypisano jeden z numerów rejestracji ( i tego nie rozumiem, chociaż zdaję sobie sprawę, że mam w prawej dłoni 5 palców i jeszcze jeden przycisk będzie to wyglądało jakby gra na flecie).  Ciekawe co jeszcze można napisać w instrukcji. Czytałem wiele komentarzy, w których najczęściej są wypowiedzi dot. setki różnych ustawień a ich nauka potrwa rok, może dłużej by poznać RX10M4 (uczę się od czerwca br i dalej zagadki).

 

profile.country.PL.title
Jacek_M250
Znawca

Myślę że samemu i przez porady na forum, bardzo długo to zajmie. Nie lepiej poszukać jakiegoś kursu? RX10M4 to bardzo rozbudowane narzędzie i może służyć do różnych zastosowań fotograficznych i filmowych. Większość użytkowników pewnie nie wykorzystuje całego potencjału.

Mam RX10M2 i pewnych funkcji nigdy nie użyłem i pewnie nie użyje, ale to co było mi potrzebne nauczyłem sie od praktyków podczas warsztatów.

profile.country.PL.title
ojciec2008
Użytkownik

Dziękuję za informację. Mieszkam w małym mieście i nie możliwości skorzystania z praktycznych porad na warsztatach. No cóż może kiedyś (jak nie zabraknie życia) dowiem się więcej podczas swojego fotografowania i filmowania.

Pozdrawiam. Włodzimierz.

profile.country.PL.title
Jacek_M250
Znawca

Proszę wierzyć, zajmowałem się tym zawodowo. Warsztat z fachowcem daje więcej niż czytanie książek i dopytywanie na forach. Ale z drugiej strony jedno nie wyklucza drugiego. 

Polecam dołączyć tu:

https://www.sony.pl/alphauniverse/alpha-academy

Proszę się nie zrażać, że to głównie dla użytkowników aparatów z wymienną optyką, bo akurat RX10 to aparat doskonale zastępujący aparaty systemowe, a w wielu przypadkach sensowniejszy.

A tu kursy on-line dla posiadaczy aparatów Sony:

https://klubsony.pl/club/page/szkolenia-fotograficzne

Polecam 

profile.country.PL.title
ojciec2008
Użytkownik

Dziękuję za informację. Zobaczyłem co w klubie Sony, pewnie będę korzystał w przyszłości.  Od wielu lat fotografuję jako amator, pierwszy aparat to  rok 1992 i kompakt Fuji (dość drogi 599 DM), potem Minolta SI 700 z bdb obiektywem 28-300mm,Alpha 350, następnie kamera (4.400 zł) i obecnie ten aparat. Myślę, że zrobiłem błąd kupując dość drogi jak dla emeryta RX10M4, będę korzystał jak dotąd z prostych funkcji, szczególnie z przysłony i prędkości migawki a przy filmowaniu z zoom 24-600mm. Ostatnio kupiłem dwie książki Bryana Petersona "Ekspozycja bez tajemnic" i "Kolor bez tajemnic", może taka literatura przyda się by poprawiać swoje obrazy.

Pozdrawiam. Włodzimierz (lat 76).