anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony Vaio PCG-4F2L - odświeżenie

ROZWIĄZANE
profile.country.PL.title
extremerogo
Poszukiwacz

Sony Vaio PCG-4F2L - odświeżenie

Witam,

 

posiadam podanego w temacie netbooka, chciałem spytać czy wie ktoś może, jak ulepszyć go aby nadawał się do przeglądania internetu. Laptop posiada dysk hdd 60gb, na złączu wyglądającym jak mini ide/mini ata. W laptopie jest również kość 1gb ddr2, procesor to Intel Pentium, nie znam niestety dokładnego modelu, wiem tylko że ma taktowanie 1,5ghz.

Nie musi to być maszyna do renderowania filmów, jedynie poręczny laptop do przeglądania stron :slight_smile:

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

To zupełnie zmienia postać rzeczy. Jak masz ochotę powalczyć to śmiało. 4 GB mogą działać, ale nie będą widziane w pełni, a na pewno nie przez system, przynajmniej nie w Windowsie. Pozostaje kupić przejściówkę pod gniazdo cdrom, dysk ssd i powinno wszystko pięknie działać.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

6 ODPOW. 6
profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Spróbuj wyciągnąć model procesora za pomocą jakiegoś oprogramowania do monitorowania parametrów systemu. Nie jestem pewnie, czy w menedżerze urządzeń też nie podejrzysz tej informacji. Wtedy będzie łatwiej określić maksymalną obsługiwaną pamięć. Jeśli chodzi o dysk, to teoretycznie w zupełności wystarczy. Można pokusić się o wsadzenie SSD, ale prawdopodobnie nie obejdzie się bez przejściówki. Jakbyś odczytał model dysku, byłoby łatwiej sprawdzić co to za złącze.
profile.country.PL.title
extremerogo
Poszukiwacz

@mat_czok  Dysk to Toshiba MK6006GAH - 1,8", tak jak pisałem mini ide/mini ata. Ciężko będzie znaleźć dobry zamiennik ssd ze względu na wymiary dysku, jest po prostu malutki i prostokątny, myślałem o wsadzeniu ssd na przejściówce w miejsce napędu, tutaj nie byłoby problemu z dopasowaniem rozmiaru :slight_smile:

Z Aida64 dowiedziałem się, że procesor to Intel Pentium M ULV 753. Niestety nie widzę nigdzie na internecie informacji na temat maksymalnej obsługiwanej ilości ramu.

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Niestety strona intela milczy pod tym względem dla tego procesora. Jest to jednostka 32 bitowa, więc na pewno nie obsłuży 4GB stąd skłaniałbym się do wniosku, że ten zestaw obsłuży max 2 GB.
SSD w miejscu po napędzie to dobry pomysł.

Nie wiem czy nie powinieneś się zastanowić, czy nie lepiej zamiast pakować kasę w odświeżenie tego komputera nie kupić czegoś poleasingowego za te same lub podobne pieniądze?
profile.country.PL.title
extremerogo
Poszukiwacz

@mat_czok  Owszem, inwestowanie w taki zabytek może wyglądać jak strata czasu i pieniędzy, ale prawdę mówiąc koszt dysku ssd(powiedzmy 60gb) to jakieś max 100zł, ram 2gb ddr2 mam gdzieś chyba w domu, ale pokusiłbym się o sprawdzenie 4gb z ciekawości, przejściówka na dysk to pewnie też z 20zł - może jakimś cudem odpali :grin:

Szukanie innego laptopa może być mądrzejsze, ale nie lubię prostych rozwiązań, zwłaszcza gdy mogę powalczyć z tak epokowym netbookiem :slight_smile:

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

To zupełnie zmienia postać rzeczy. Jak masz ochotę powalczyć to śmiało. 4 GB mogą działać, ale nie będą widziane w pełni, a na pewno nie przez system, przynajmniej nie w Windowsie. Pozostaje kupić przejściówkę pod gniazdo cdrom, dysk ssd i powinno wszystko pięknie działać.
profile.country.PL.title
extremerogo
Poszukiwacz

@mat_czokcóż, nie pozostaje mi nic innego jak próbować :slight_smile: dzięki za pomoc, jak coś będzie mi sprawiało kłopot to tu wrócę, tymczasem zamykam temat :wink: