anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

VAIO SVT1212M1ES instalacja Windows 8

ROZWIĄZANE
profile.country.PL.title
Tytek_
Poszukiwacz

VAIO SVT1212M1ES instalacja Windows 8

Witam
Mam problem z zainstalowaniem czystego systemu Windows 8,  system jest uszkodzony i nie startuje.

Fabrycznie zainstalowany był Windows 8, potem zaktualizowany do 8.1.
Próbowałem już wszystkiego: recovery, odświeżanie komputera, przywracanie do stanu początkowego, niestety każda czynnosć kończy się niepowodzeniem (dodam też że mam zrobiony obraz recovery na pendrive zgrany wcześniej w programie Vaio Care jak jeszcze mi Windows działał)

- jak wybieram opcję "odśwież komputer" pojawia się komunikat: "Dysk, na którym został zainstalowany system Windows, jest zablokowany. Odblokuj dysk i spróbuj poniwnie"

- po wybraniu opcji "Resetuj ustawienia do stanu początkowego" pojawia się komunikat: "Nie można zresetować ustawień do stanu początkowego. Brak wym aganeg partycji dysku."
- przy opcji "Recovery" pojawia się komunikat:
"Your PC needs to be repaired
The Boot Configuration Data for your PC is missing or contains errors.
File: \EFI\Microsoft\Boot\BCD
Error code 0x000000f

You'll need to use the recovery tools on your instalation media. If you don't have any instalation media (like a disc or USB device), contact your system administrator or PC manufacturer."
- Przy próbie zainstalowania systemy z płyty instalacyjnej Microsoft Windows 8.1 instalacja zatrzymuje się w momencie gdy muszę podać nr licencji, którego nie znam (na naklejce nie ma)
- Przy próbie zainstalowania systemy z płyty instalacyjnej Microsoft Windows 8 instalacja zatrzymuje się w momencie wyboru partycji (i tutaj jest problem bo nie widzi dysku - dodam, że w biosie jest widoczy)

I teraz mam parę pytań.

1. czy jest mozliwość odblokowania dysku, jeśli tak to w jaki sposób, żeby można było wybrać opcję "odśwież komputer" czyli nie tracąc danych

2. Nie mogę zainstalować systemu z płyty instalacyjnej Microsoft Windows 8, domyślam się że nie ma na niej wgranych odpowiednich sterowników do dysku, czy mogę pobrać ze strony SONY odpowiedni dla mojego modelu laptopa obraz płyty instalacyjnej Windows 8 ze zintegrowanymi na tej płycie sterownikami do dysku i żeby instalator nie pytał o nr licencji tylko pobrał ja sobie automatycznie z BIOS-u, czy jest jakis link do pobrania tej płyty instalacyjnej.


Pozdtawiam

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
Tytek_
Poszukiwacz

Już sobie z tym poradziłem, opiszę rozwiazanie, może komuś się przyda.

 

Dodam, że kontakrtowałem się z serwisem SONY mailowo i telefonicznie, oczywiście służyli pomocą, poradami ale nie potrafili mi pomóc w żadnym z tych dwóch przypadków.

 

Problem pierwszy:

Tak jak już pisałem system mi się rozsypał, nie chciał się uruchamiać, chciałem go naprawić, odświerzyć nie tracąc plików bo na dysku miałem dane których nie chciałem skasować, przy próbie naprawy, odświeżania pojawiały się komunikaty z błędami tak jak podałem wcześniej.

Serwisant SONY podczas rozmowy tel. powiedział że pewnie jest dysk uszkodzony, moge go wysłąć do sprawdzenie ale oczywiście nie za darmo bo już po gwarancji, przez telefon nic wiecej pomóc nie może, podziękowałem i tyle było pomocy.

Pomyślełem, że jeśli dysk jest uszkodzony to sam mogę go sprawdzić, wykręciłem dysk, podłaczyłem do PC-ta, sprawdziłem programem CrystalDiskInfo - dysk sprawny, błędow nie było potem przeskanowałem programem HD Tune - badsektorów nie znaleziono, pozatym w systemie było widać wszystkie partycje na tym dysku, nic mi nie zginęło, partycje wyglądały następująco:

całkowity rozmiar - Typ partycji
260MB                - OEM (Zastrzeżona Przez system)
1,4GB                 - Odzyskiwanie
260MB                - System
128MB                - MSR (Zastrzeżona przez system)
434,2GB              - Podstawowy
350MB                - Odzyskiwanie
29,2GB               - Odzyskiwanie

zgrałem wszystkie moje dane z partycji 434,2GB i już mogłem na spokojnie system instalować.

Wkręciłem spowrotem dysk do lapropa, po wystartowaniu na czarnym tle pojawił się komunikat chyba "Disk chcecking ..." a potem był komunikat, że znaleziono błędy, nastepuje naprawianie i leciały procenty, trwało to prawie godzinę, po czy system sie uruchomił prawidłowo i wszystko było tak jak sprzed awarii.

 

Problem drugi:

Jak zainstalować czysty system Windows 8 z płyty a nie z partycji odzyskiwania np po sformatowaniu dysku albo gdy wstawimy nowy czysty dysk. Jak odpalam laptopa z płyty instalacyjnej Windows 8, instalator dochodzi do momentu wyboru miejsca instalacji ale instalator nie widzi żadnych dysków, tak jakby trzeba było zapodać sterowniki do dystku sata.

I tu również zwróciłem się do serwisu czy można pobrać obraz płyty specjalnie przygotowanej do tego modelu z wgranymi sterownikami do dysku, albo czy trzeba sterowniki zapodać, bodajże przez F4 w instalatorze tak żeby instalator widział dysk. Serwisant odpowiedział, że nie ma takeij płyty, wkłada się oryginalną płyte Windows 8 i powinno działać, jak nie widzi dysku to możliwe, że dysk uszkodzony, to chyba stała śpiewka, normalnie ręce opadają :), podziękowałem i tyle było pomocy z ich strony.

Potem doszedłem, że w BIOS-ie trzeba przestawić obsługę dysku z UEFI na legacy i instalator widzi już dysk.

Jeśli chodzi o klucz licencyjny to sprawdzałem na różbych wersjach instalacyjnych Windows 8.

Do modelu SVT1212M1ES pasuje płyta instalacyjna Windows 8 (nie Pro) 64bit to instalator nie pyta o klucz tylko sam sobie pobiera z BIOS-u i przechodzi do następnego ekranu, jak włożyłem płytę instalacyjną Windows 8.1 64 bit to juz instalator o klucz pytał, wersje Windows 8 Pro i 8.1 Pro tak samo.

 

Jednak w przypadku zainstalowania czystego systemu z płyty trzeba się liczyć z utratą patrycji recovery, przy wyborze patrycji do instalacji pojawia się komunikat:

"Nie można zainstalować systemu Windowsna tym dysku. Wybrany dysk ma styl partycji GPT."

tutaj nie wystatczy wskazać instalację na wybranej partycji, należy pousuwać wszystkie patrycje, w miom przypadku wszystkie 7 i dopiero można przystąpić do inslalacji systemu ewentualnie podzielenia dysku na patrycje przed instalacją.

Po instalacji z płyty należy jeszcze ustawić konfigurację RAID ponieważ w laptopie oprócz głównego dysku jest jeszcze dysk SSD 32GB, jest to Cache Disk trzeba skonfigurowac w menu Acceleretion Options dzieki temy system działa dużo szybciej.

Menu konfiguracji RAID pojawia się gdy zmienimy w BIOS-ie dysk na legacy to przy starcie pojawia się menu

Intel Rapid Storage Technology - Option ROM

wciskamy ( crtl + i ) i mamy dostęp do konfiguracji.

 

Jeśli coś palnełem albo nie dopowiedziałem to proszę mnie poprawić

Pozdrawiam

 

 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

2 ODPOW. 2
profile.country.PL.title
Tytek_
Poszukiwacz

Już sobie z tym poradziłem, opiszę rozwiazanie, może komuś się przyda.

 

Dodam, że kontakrtowałem się z serwisem SONY mailowo i telefonicznie, oczywiście służyli pomocą, poradami ale nie potrafili mi pomóc w żadnym z tych dwóch przypadków.

 

Problem pierwszy:

Tak jak już pisałem system mi się rozsypał, nie chciał się uruchamiać, chciałem go naprawić, odświerzyć nie tracąc plików bo na dysku miałem dane których nie chciałem skasować, przy próbie naprawy, odświeżania pojawiały się komunikaty z błędami tak jak podałem wcześniej.

Serwisant SONY podczas rozmowy tel. powiedział że pewnie jest dysk uszkodzony, moge go wysłąć do sprawdzenie ale oczywiście nie za darmo bo już po gwarancji, przez telefon nic wiecej pomóc nie może, podziękowałem i tyle było pomocy.

Pomyślełem, że jeśli dysk jest uszkodzony to sam mogę go sprawdzić, wykręciłem dysk, podłaczyłem do PC-ta, sprawdziłem programem CrystalDiskInfo - dysk sprawny, błędow nie było potem przeskanowałem programem HD Tune - badsektorów nie znaleziono, pozatym w systemie było widać wszystkie partycje na tym dysku, nic mi nie zginęło, partycje wyglądały następująco:

całkowity rozmiar - Typ partycji
260MB                - OEM (Zastrzeżona Przez system)
1,4GB                 - Odzyskiwanie
260MB                - System
128MB                - MSR (Zastrzeżona przez system)
434,2GB              - Podstawowy
350MB                - Odzyskiwanie
29,2GB               - Odzyskiwanie

zgrałem wszystkie moje dane z partycji 434,2GB i już mogłem na spokojnie system instalować.

Wkręciłem spowrotem dysk do lapropa, po wystartowaniu na czarnym tle pojawił się komunikat chyba "Disk chcecking ..." a potem był komunikat, że znaleziono błędy, nastepuje naprawianie i leciały procenty, trwało to prawie godzinę, po czy system sie uruchomił prawidłowo i wszystko było tak jak sprzed awarii.

 

Problem drugi:

Jak zainstalować czysty system Windows 8 z płyty a nie z partycji odzyskiwania np po sformatowaniu dysku albo gdy wstawimy nowy czysty dysk. Jak odpalam laptopa z płyty instalacyjnej Windows 8, instalator dochodzi do momentu wyboru miejsca instalacji ale instalator nie widzi żadnych dysków, tak jakby trzeba było zapodać sterowniki do dystku sata.

I tu również zwróciłem się do serwisu czy można pobrać obraz płyty specjalnie przygotowanej do tego modelu z wgranymi sterownikami do dysku, albo czy trzeba sterowniki zapodać, bodajże przez F4 w instalatorze tak żeby instalator widział dysk. Serwisant odpowiedział, że nie ma takeij płyty, wkłada się oryginalną płyte Windows 8 i powinno działać, jak nie widzi dysku to możliwe, że dysk uszkodzony, to chyba stała śpiewka, normalnie ręce opadają :), podziękowałem i tyle było pomocy z ich strony.

Potem doszedłem, że w BIOS-ie trzeba przestawić obsługę dysku z UEFI na legacy i instalator widzi już dysk.

Jeśli chodzi o klucz licencyjny to sprawdzałem na różbych wersjach instalacyjnych Windows 8.

Do modelu SVT1212M1ES pasuje płyta instalacyjna Windows 8 (nie Pro) 64bit to instalator nie pyta o klucz tylko sam sobie pobiera z BIOS-u i przechodzi do następnego ekranu, jak włożyłem płytę instalacyjną Windows 8.1 64 bit to juz instalator o klucz pytał, wersje Windows 8 Pro i 8.1 Pro tak samo.

 

Jednak w przypadku zainstalowania czystego systemu z płyty trzeba się liczyć z utratą patrycji recovery, przy wyborze patrycji do instalacji pojawia się komunikat:

"Nie można zainstalować systemu Windowsna tym dysku. Wybrany dysk ma styl partycji GPT."

tutaj nie wystatczy wskazać instalację na wybranej partycji, należy pousuwać wszystkie patrycje, w miom przypadku wszystkie 7 i dopiero można przystąpić do inslalacji systemu ewentualnie podzielenia dysku na patrycje przed instalacją.

Po instalacji z płyty należy jeszcze ustawić konfigurację RAID ponieważ w laptopie oprócz głównego dysku jest jeszcze dysk SSD 32GB, jest to Cache Disk trzeba skonfigurowac w menu Acceleretion Options dzieki temy system działa dużo szybciej.

Menu konfiguracji RAID pojawia się gdy zmienimy w BIOS-ie dysk na legacy to przy starcie pojawia się menu

Intel Rapid Storage Technology - Option ROM

wciskamy ( crtl + i ) i mamy dostęp do konfiguracji.

 

Jeśli coś palnełem albo nie dopowiedziałem to proszę mnie poprawić

Pozdrawiam

 

 

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Super, że udało ci się rozwiązać problem, jeszcze lepiej, że zdecydowałeś się podzielić rozwiązaniem. Dzięki!