anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A580 + HVL 42 - jak włączyć HSS

madzi------
Poszukiwacz

A580 + HVL 42 - jak włączyć HSS

Zastanawiam się czy z lampą HFL42 którą posiadam jest coś nie tak, czy coś źle robię... :c3 Jak mam włączyć tryb HSS :| wciskam przycisk i nic - max to 1/160. Po wielu kombinacjach udało mi się jedynie zauważyć iż tryb włącza się sam jeżeli odłączę lampę i przełączę ją w tryb WL, czy tak to ma działać :c71

15 ODPOW. 15
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

madzi napisał(a):

Zastanawiam się czy z lampą HFL42 którą posiadam jest coś nie tak, czy coś źle robię... :c3 Jak mam włączyć tryb HSS :| wciskam przycisk i nic - max to 1/160. Po wielu kombinacjach udało mi się jedynie zauważyć iż tryb włącza się sam jeżeli odłączę lampę i przełączę ją w tryb WL, czy tak to ma działać :c71



To jest dodatkowa opcja. Lampa powinna sama reagować na ustawiony czas naświetlania. Gdy w trybach S lub M czas ustawisz na krótszy niż czas synchro lampa powinna sama się przełączyć w tryb HSS. Warunkiem jest błysk na wprost a więc palnik lampy skierowany równolegle z obiektywem. Gdy palnik zostanie przekręcony to tryb HSS zostanie wyłączony. W trybach A i P gdy aparat uzna, że ilość światła jest zbyt duża do naświetlenia prawidłowego sceny również automatycznie przestawi pracę lampy w tryb HSS.

madzi------
Poszukiwacz

piotruso napisał(a):

madzi napisał(a):

Zastanawiam się czy z lampą HFL42 którą posiadam jest coś nie tak, czy coś źle robię... :c3 Jak mam włączyć tryb HSS :| wciskam przycisk i nic - max to 1/160. Po wielu kombinacjach udało mi się jedynie zauważyć iż tryb włącza się sam jeżeli odłączę lampę i przełączę ją w tryb WL, czy tak to ma działać :c71



To jest dodatkowa opcja. Lampa powinna sama reagować na ustawiony czas naświetlania. Gdy w trybach S lub M czas ustawisz na krótszy niż czas synchro lampa powinna sama się przełączyć w tryb HSS. Warunkiem jest błysk na wprost a więc palnik lampy skierowany równolegle z obiektywem. Gdy palnik zostanie przekręcony to tryb HSS zostanie wyłączony. W trybach A i P gdy aparat uzna, że ilość światła jest zbyt duża do naświetlenia prawidłowego sceny również automatycznie przestawi pracę lampy w tryb HSS.



Hmm, niestety nie włączą się i co za tym idzie nie przełącza się na krócej niż 1/160, ale spróbuje z tym palnikiem (nie wiedziałem ze kąt może coś zmienić :c69 ) - sprawdzę i dam znać :smileythumbsup:

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

madzi napisał(a):


Hmm, niestety nie włączą się i co za tym idzie nie przełącza się na krócej niż 1/160, ale spróbuje z tym palnikiem (nie wiedziałem ze kąt może coś zmienić :c69 ) - sprawdzę i dam znać :thumbsup:


nie przełącza się właśnie przez kierunek palnika. Musi być na wprost :smileythumbsup:

I cytat z instrukcji:
Funkcji synchronizacji z krótkimi czasami migawki nie można łączyć z fotografowaniem w świetle odbitym.


innymi słowy: nie wolno obracać palnika.

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

madzi napisał(a):


Hmm, niestety nie włączą się i co za tym idzie nie przełącza się na krócej niż 1/160, ale spróbuje z tym palnikiem (nie wiedziałem ze kąt może coś zmienić :c69 ) - sprawdzę i dam znać :thumbsup:



Błysk w trybie HSS to tak na prawdę nie jest jeden błysk tylko seria kilku błysków następujących po sobie w bardzo krótkim odstępie czasu. Aby lampa mogła błysnąć musi mieć zgromadzoną jakąś energię. Przy wyzwoleniu tej energii następuje błysk i może on być tak silny jak pozwala na to zgromadzona energia. A teraz przy takiej samej dawce energii musi nastąpić seria kilku błysków. Energia zostanie więc podzielona na to aby lampa mogła kilka razy błysnąć. Więc błysk musi być dużo słabszy (a światło poszczególnych błysków się nie sumuje). Gdy przekręcasz palnik to znaczy, że będziesz odbijać światło od jakiegoś przedmiotu. Droga światła się wydłuży (najpierw musi dotrzeć do jakiegoś przedmiotu, odbić się od niego, a przy odbiciu nastąpią straty światła i dopiero dolecieć do obiektu). Moc lampy więc drastycznie spadnie. Gdyby więc zmniejszoną moc przez stosowanie HSS próbować jeszcze odbić to prawie jest niemożliwe oświetlenie czy doświetlenie obiektu. Dlatego producent powziął decyzję, że błysk w trybie HSS może być tylko przy reflektorze skierowanym na wprost.

madzi------
Poszukiwacz

dzięki - Działa :thumbsup: , że też nie wpadłem na to :? :c2
Trochę teorii też się przydało - już wiem jak to działo :c34

profile.country.PL.title
jakaspe45
Poszukiwacz

Czy to oznacza, że czas synchronizacji podawany jest dla lampy wbudowanej i przy użyciu zewnętrznej (z HSS) można go skrócić? Do tej pory byłem przekonany, że 1/160 podawana w instrukcji to max bez względu na lampę.

A230 | S.18-55 | T.70-300 |
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

kasper napisał(a):

Czy to oznacza, że czas synchronizacji podawany jest dla lampy wbudowanej i przy użyciu zewnętrznej (z HSS) można go skrócić? Do tej pory byłem przekonany, że 1/160 podawana w instrukcji to max bez względu na lampę.



To nie do końca tak. Czas synchronizacji jest podawany dla wszystkich lamp błyskowych i w Twoim przypadku wynosi 1/160 sek. Przy tym czasie migawka całkowicie odsłania element rejestrujący i jest możliwe naświetlenie klatki błyskiem. Przy czasie krótszym niż czas synchronizacji (tu 1/160 sek) naświetlony zostanie tylko fragment klatki a pozostała część będzie czarna (jak duża zależy od "krótkości" czasu). Natomiast dzisiejsza "technika wpadła na pomysł" i jest możliwe poprawne naświetlenie całej klatki przy czasie krótszym niż czas synchronizacji. Tryb ten nazywa się High Speed Synchro (HSS). Polega na naświetlaniu klatki szybko następującymi po sobie błyskami tak, aby błyski były przez cały czas przesuwania się szczeliny migawki przed elementem rejestrującym. Tryb ten ma jedną wadę - bardzo spada wtedy moc lampy błyskowej (konieczność wykonania serii błysków z zasobów tej samej zgromadzonej energii co przy pojedynczym błysku w trybie normalnej synchronizacji). Ale właśnie nie wszystkie lampy mają tryb HSS. Powinna to być lampa mocna (z większym zasobem energii) i z odpowiednią elektroniką. Z powodów ograniczania mocy nie zastosowano tego trybu w lampach wbudowanych, które i tak mają LP na poziomie 12.

profile.country.PL.title
jakaspe45
Poszukiwacz

Piotruso, jesteś jak zwykle niezawodny w wyjaśnieniach :smileythumbsup:. Generalnie znam zasadę działania HSS, ale z jakiegoś powodu uparłem się, że czas synchronizacji jest minimalnym, zablokowanym programowo dla danego modelu aparatu, bez względu na rodzaj używanej lampy. Może dla tego, że nie posiadam lampy zewnętrznej i nigdy się nad tym głębiej nie zastanawiałem. Jak nisko można zejść z czasami przy HSS?

A230 | S.18-55 | T.70-300 |
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

kasper napisał(a):

Jak nisko można zejść z czasami przy HSS?

Najkrótszy, znany mi czas synchronizacji to 1/12000s z aparatem Minolta i lampą 5400HS. I to tylko dlatego, że był to najkrótszy czas migawki.

------------------------------
fotoamator