anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A580 + HVL 42 - jak włączyć HSS

madzi------
Poszukiwacz

A580 + HVL 42 - jak włączyć HSS

Zastanawiam się czy z lampą HFL42 którą posiadam jest coś nie tak, czy coś źle robię... :c3 Jak mam włączyć tryb HSS :| wciskam przycisk i nic - max to 1/160. Po wielu kombinacjach udało mi się jedynie zauważyć iż tryb włącza się sam jeżeli odłączę lampę i przełączę ją w tryb WL, czy tak to ma działać :c71

15 ODPOW. 15
profile.country.PL.title
jakaspe45
Poszukiwacz

Tadeusz napisał(a):

Najkrótszy, znany mi czas synchronizacji to 1/12000s z aparatem Minolta i lampą 5400HS. I to tylko dlatego, że był to najkrótszy czas migawki.


Czyli jedynym ograniczeniem jest czas migawki w danym aparacie? Jeszcze tylko jedno pytanie. Czy HSS działa przy wyzwalaniu radiowym jednej lub kilku lamp?

A230 | S.18-55 | T.70-300 |
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

HSS to nie jest wyzwalanie radiowe!
Lampa WL sterowana jest błyskiem lampy na aparacie. Można wyzwolić kilka lamp - jeżeli mogą "widzieć" błysk lampy sterującej.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

kasper napisał(a):

Tadeusz napisał(a):

Najkrótszy, znany mi czas synchronizacji to 1/12000s z aparatem Minolta i lampą 5400HS. I to tylko dlatego, że był to najkrótszy czas migawki.


Czyli jedynym ograniczeniem jest czas migawki w danym aparacie? Jeszcze tylko jedno pytanie. Czy HSS działa przy wyzwalaniu radiowym jednej lub kilku lamp?



Jeżeli dana lampa obsługuje HSS to tak (bo, jak pisałem wcześniej, nie wszystkie lampy obsługują HSS). Jeżeli dana lampa nie wspiera trybu HSS to ograniczeniem będzie czas synchronizacji.
Obecnie produkowane wyzwalacze, szczególnie te przenoszące informacje o TTL mają możliwość synchronizacji lamp z krótkimi czasami otwarcia migawki czyli HSS (osobiście nie sprawdzałem, opieram się na informacjach podanych przez producenta wyzwalaczy).

profile.country.PL.title
jakaspe45
Poszukiwacz

Tadeusz napisał(a):

HSS to nie jest wyzwalanie radiowe!
Lampa WL sterowana jest błyskiem lampy na aparacie. Można wyzwolić kilka lamp - jeżeli mogą "widzieć" błysk lampy sterującej.


Tadeuszu ja wiem, że HSS to nie wyzwalanie radiowe, wiem też co to jest WL. Zastanawiałem się tylko czy przy wyzwalaniu radiowym (z zastosowaniem wyzwalacza radiowego) HSS też będzie działał.

piotruso napisał(a):


Jeżeli dana lampa obsługuje HSS to tak (bo, jak pisałem wcześniej, nie wszystkie lampy obsługują HSS). Jeżeli dana lampa nie wspiera trybu HSS to ograniczeniem będzie czas synchronizacji.
Obecnie produkowane wyzwalacze, szczególnie te przenoszące informacje o TTL mają możliwość synchronizacji lamp z krótkimi czasami otwarcia migawki czyli HSS (osobiście nie sprawdzałem, opieram się na informacjach podanych przez producenta wyzwalaczy).


Już wszystko wiem, dzięki panowie. :smileythumbsup:

A230 | S.18-55 | T.70-300 |
madzi------
Poszukiwacz

piotruso napisał(a):

madzi napisał(a):

Zastanawiam się czy z lampą HFL42 którą posiadam jest coś nie tak, czy coś źle robię... :c3 Jak mam włączyć tryb HSS :| wciskam przycisk i nic - max to 1/160. Po wielu kombinacjach udało mi się jedynie zauważyć iż tryb włącza się sam jeżeli odłączę lampę i przełączę ją w tryb WL, czy tak to ma działać :c71



To jest dodatkowa opcja. Lampa powinna sama reagować na ustawiony czas naświetlania. Gdy w trybach S lub M czas ustawisz na krótszy niż czas synchro lampa powinna sama się przełączyć w tryb HSS. Warunkiem jest błysk na wprost a więc palnik lampy skierowany równolegle z obiektywem. Gdy palnik zostanie przekręcony to tryb HSS zostanie wyłączony. W trybach A i P gdy aparat uzna, że ilość światła jest zbyt duża do naświetlenia prawidłowego sceny również automatycznie przestawi pracę lampy w tryb HSS.



W takim wypadku co z "błyskiem w oku" - podobno do tego służy wysuwana w niektórych lampach błyskowych karta i z tego co widziałem palnik jest wtedy skierowany w górę z wysuniętą „kartą” - mówimy o plenerze gdzie raczej światła pod dostatkiem a czasy krótkie. Czy takie lampy nie mają tej blokady? Wiadomo Hvl-42 nie ma wspomnianej karty ale zawsze można by ją w to wyposażyć :c34 . Co do wspomnianego „błysku w oku” nie wiem jak dokładnie wygląda to w praktyce – jeżeli nie o to w tym wszystkim chodzi, niech mnie poprawki ktoś ….. :c22

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

madzi napisał(a):


W takim wypadku co z "błyskiem w oku" - podobno do tego służy wysuwana w niektórych lampach błyskowych karta i z tego co widziałem palnik jest wtedy skierowany w górę z wysuniętą „kartą” - mówimy o plenerze gdzie raczej światła pod dostatkiem a czasy krótkie. Czy takie lampy nie mają tej blokady?



Kartka nie służy do błysku z w oku. Kartka ma na celu skierowanie części światła z lampy błyskowej skierowanej na odbicie (czyli do góry i rozświetlającej dalsze plany) na główny obiekt od strony aparatu. Szczególnie właśnie przy portretach, gdzie przy oświetleniu górnym (znad głowy) będziemy mieć zasłonięte oczy (będą niedoświetlone), cień pod nosem, pod brodą. Doświetlenie delikatne od przodu likwiduje albo bardzo redukuje te niekorzystne w wyglądzie cienie. To, że przy oświetleniu z przodu powstają bliki w oku to nie ma znaczenia czym zaświecisz. W źrenicy powstanie odbicie gdy znajdzie się tam jakiekolwiek źródło światła. Jeżeli chcesz zastosować dobłyśnięcie tylko w celu błysku w oku to w lampie masz tryb manual, możesz ustawić 1/64 mocy (a może można i mniej, nie pamiętam w tej chwili), możesz zastosować filtry neutralne na lampę w celu ograniczenia jej mocy.