anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Filtry, adaptery i inne bajery

oldguest
Początkujący

Filtry, adaptery i inne bajery

Witam ponownie,
mam trochę gotówki w portfelu oraz dużo chęci do zabawy w fotografię krajobrazową. Chciałbym nabyć filtr polaryzacyjny oraz połówkowy. W związku z powyższym mam kilka pytań:
1.Mam obiektywy ze średnicami 62 i 55 mm. Czy jak kupię filtry o średnicy 62 mm + redukcję z 62 na 55 to będzie OK?. Jakie są wady takiego rozwiązania?
2.Jaka jest kolejność zakładania filtrów podczas jednoczesnego korzystania z filtru polaryzacyjnego i połówkowego?
3.Czy może zamiast wkręcanych filtrów połówkowych lepiej jest zainwestować w system Cokin?
4.Czy przy adapterach pierwsza wartość to średnica obiektywu, a druga filtra?
5.Chciałbym nabyć takiego polara : http://www.foto-tip.pl/sklep/filtr_lens_protect_slim_marumi_super_dhg_62mm-p-1536.html Czy ktoś z forumowiczów go używa i mógłby się podzielić opiniami?

28 ODPOW. 28
oldguest
Początkujący

Tadeusz napisał(a):

stasiek2002 napisał(a):

Tadeusz napisał(a):

Ale będzie problem, jak zechcesz równocześnie użyć połówki i CPL...



Nie da się?


Zobacz: na obiektywie masz CPL, praktycznie CPL nie połączenia gwintowanego do założenia kolejnego filtra, więc Cokina nie założysz. Ale nawet gdyby miał gwint, jak wyobrażasz sobie równoczesne kręcenie CPL i cokinem, żeby było jak trzeba?

Np. tak: jedną ręka trzymasz aparat, drugą podtrzymujesz obiektyw, żeby całość była stabilna, trzecią kręcisz CPL, czwartą trzymasz cokina, piątą ew. regulujesz wysunięcie połówki... :nauseated_face:



Hmm, ponieważ mam tylko dwie ręce (więcej mi nie urosło) to nie dam rady :D

A tak na poważnie, dobrze jest pogadać na forum z ludźmi z doświadczeniem, można się wtedy ustrzec wielu przykrych niespodzianek. Podsumowując wątek najlepszym rozwiązaniem wydaje się solowy system Cokin. Ze strony producenta wynika, że do SLR są dedykowane dwie serie: P i Z-pro. Pytanie czy warto dopłacać do serii pro? Jakiego producenta polecacie filtry?

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

stasiek2002 napisał(a):


A tak na poważnie, dobrze jest pogadać na forum z ludźmi z doświadczeniem, można się wtedy ustrzec wielu przykrych niespodzianek. Podsumowując wątek najlepszym rozwiązaniem wydaje się solowy system Cokin. Ze strony producenta wynika, że do SLR są dedykowane dwie serie: P i Z-pro. Pytanie czy warto dopłacać do serii pro? Jakiego producenta polecacie filtry?



System P (chyba, że planujesz używania obiektywów z mocowaniem filtrowym 96 lub większym). Szare połówki polecam Hi-techa, są dłuższe i dlatego jest większa możliwość przesuwania granicy przejścia (ja akurat wszystkie filtry jakie używam to podróbki czy też inaczej zwąc odpowiedniki i poza tym, że przy dużych średnicach obiektywów przydałby się dłuższy filtr to nie narzekam). Co do polaryzacyjnego to odradzam wszelkiego rodzaju chińskie odpowiedniki, strasznie zmieniają kolor. Pierścienie mocujące i holder możesz kupić odpowiednik. Jeżeli masz obiektywy super szerokokątne warto kupić holder przeznaczony do obiektywów szerokokątnych (jest dużo płytszy gdyż posiada tylko jedną kieszeń mocującą filtr w przeciwieństwie do uchwytu standardowego gdzie są trzy wsuwki na filtry prostokątne i dodatkowo miejsce na filtry okrągłe typu polar czy gwiazdki).

Jeszcze jedna podpowiedź (tak poza konkursem). Jeżeli robisz zdjęcia ze statywu lub niezbyt długimi i ciężkimi obiektywami możesz spróbować filtr prostokątny trzymać w ręku, przed obiektywem. Da się, jedną ręką (prawą) trzymasz aparat, naciskasz spust, drugą (lewą) po ustawieniu kadru (zoomowaniu) przykładasz filtr przed obiektyw i opierając obiektyw na nadgarstku lewej ręki palcami możesz trzymać i przesuwać filtr.
Nie jest to super wygodne ale się daje.

profile.country.PL.title
c.d.n.
Poszukiwacz

piotruso napisał(a):

(...) jedną ręką (lewą) trzymasz aparat, naciskasz spust(...)


:shock:
Lewą trzymam aparat i naciskam spust :smileyquestion:
Nie staje mi wyobraźni ...

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Nie wiem, może są lepsi, ale ja, jeśli chodzi o cokin zaopatruję się u wrocławskiego sprzedawcy ibrokers, na alledrogo. Właściwie ma wszystko i nie słyszałem jeszcze narzekań na niego.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

cdn napisał(a):

piotruso napisał(a):

(...) jedną ręką (lewą) trzymasz aparat, naciskasz spust(...)


:shock:
Lewą trzymam aparat i naciskam spust :question:
Nie staje mi wyobraźni ...



:c46
Pomyliłem się. Już poprawiam.

profile.country.PL.title
c.d.n.
Poszukiwacz

piotruso napisał(a):


Pomyliłem się. Już poprawiam.


Strasznie się nakombinowałem.
Uffff ... :c20

oldguest
Początkujący

Odświeżę nieco wątek,
jaką macie technikę wkładania filtrów do holdera? Bo ja jakbym nie kombinował to zawsze je ubrudzę :c9 Może jakieś rękawiczki nabyć :c18 czy cóś?

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

stasiek2002 napisał(a):

Odświeżę nieco wątek,
jaką macie technikę wkładania filtrów do holdera? Bo ja jakbym nie kombinował to zawsze je ubrudzę :c9 Może jakieś rękawiczki nabyć :c18 czy cóś?


Ja trzymam za krawędź. Zazwyczaj się sprawdza. A w razie czego zawsze mam ściereczke... :c20

------------------------------
fotoamator
oldguest
Początkujący

Tadeusz napisał(a):

stasiek2002 napisał(a):

Odświeżę nieco wątek,
jaką macie technikę wkładania filtrów do holdera? Bo ja jakbym nie kombinował to zawsze je ubrudzę :c9 Może jakieś rękawiczki nabyć :c18 czy cóś?


Ja trzymam za krawędź. Zazwyczaj się sprawdza. A w razie czego zawsze mam ściereczke... :c20



za jedną :shock: ? ja łapię za dwie kciukiem i palcem wskazującym, jednak prawie zawsze zostawiam linie papilarne :(

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

stasiek2002 napisał(a):

Odświeżę nieco wątek,
jaką macie technikę wkładania filtrów do holdera? Bo ja jakbym nie kombinował to zawsze je ubrudzę :c9 Może jakieś rękawiczki nabyć :c18 czy cóś?



Ja chwytam za boki dwoma palcami, wsuwam kawałek, aby trzymał się w holderze a potem popycham z góry lub z dołu w zależności, w którą stronę mam go przesunąć. Nawet, jak na krawędzi zostanie ślad to i tak holder go przykryje.