anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Jaka karta do A55

Gucio50
Początkujący

Jaka karta do A55

Pewnie SDHC ale jaka jest rozsadna wielkość.
Zależy to od wielkości plików RAW i JPEG, dla typowego zdjecia.
Czy mozna poprosić o opinie, kogoś kto zrobi zdjecie w formacie 16:9.

Wtedy sam ocenie jaka powinna być karta. Ja nie robie wiecej jak 200-300 zdjęć w ciagu jednego dnia na wycieczce,

Teraz mam SanDisk 16GB Extreme Pro (45MB/sek) :c22

Dostałem zdjęcia testowe z sony.pl
Wielkosć JPEG to około 7-MB.

Różnica dla ISO 50, 100 aż do 400 właściwie niedostrzegalna ale ja ja widzę.
Te na których mi zależy, np z wycieczki na księżyc, będę starał się nie przekraczać ISO-100. Pisze starać się przez właściwy wybór oswietlenia.Jeżeli Miss Universum, rozebrana, ustawi mi ISO 1600, to niechtam, zrobię zdjęcie.
Nie jestem fundamentalistą.

Ale wskazówka na ISO 100, ze wzgledu na rozdzielczość i szumy jest silna.

Powyżej ISO 800 czyli od 1600, w zasadzie nie nadają sie do oględania na telewizorze Sony Bravia 52"

Na kartę 16GB zmieści się napewno 1500-1700-- JPEG-ów. RAW nie mam więc pewnie w przyszłą środę, jak mi kurier przywiezie aparat będę mógł coś napisać o RAW.

12 ODPOW. 12
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Nie zacytuje żadnego z Twoich fragmentów bo chciałbym odnieść się do wszystkich tu napisanych postów.
Na początek o wielkości karty. Napisałeś, że plik *.jpg z A77 (a w tytule masz A55 a to są aparaty o różnych rozdzielczościach a więc i różnej wadze plików, domyślam się, że chodzi Ci o A77) ma ok. 7MB. Pobrałem RAW ze strony swiatobrazu.pl - to plik o wadze ok. 24MB a więc gdy będziesz robił RAW + jpg to 300 zdjęć zajmie niecałe 9,5GB (wielkość pliku RAW się nie zmienia w zależności od czułości i treści zdjęcia natomiast jpg tak). Ale zauważ, że nie wliczam w to filmów. Jeżeli chciałbyś coś filmować to ilość zdjęć spadnie. Na Twoim miejscu zainwestowałbym w dwie szybkie karty 8GB (lepiej mieć dwie na w razie czego, gdyby jedna się spsuła to zdjęcia na księżycu możesz nadal robić). Nigdzie nie znalazłem zdjęć w 16:9 ale mogę podejrzewać, że będą to trochę mniejsze pliki bo i rozdzielczość jest mniejsza.
Co do fotografii analogowej to wzrost czułości standardowo jest związany ze wzrostem ziarna ale tak naprawdę wszystko zależy od zastosowania pary film - wywoływacz.
W fotografii cyfrowej czułość matrycy też jest jedna. Każde podniesienie czułości to wzmocnienie sygnału (przejście przez tor wzmacniaczy) a więc i dodanie (podniesienie) szumów.
Ale i w fotografii analogowej i w fotografii cyfrowej można ograniczyć wzrost ziarna czy też szumu poprzez poprawne naświetlenie lub nawet delikatne prześwietlenie (tu musiałbyś poznać się z aparatem, poznać matrycę, jak zachowuje się przy prześwietleniu i o ile można sobie na to prześwietlenie poradzić podobnie jest z filmami, jeżeli chcesz mieć jak najlepsze efekty to musisz "skalibrować" cały proces a zaczyna się od poznania filmu i jego zachowania przy prześwietleniu czy niedoświetleniu). Tak jak wspominał Lajam. No i druga kwestia to właśnie wywołanie czyli robisz zdjęcia w RAW-ach i wywołujesz stosując odpowiednie narzędzia (dokładnie tak jak w fotografii analogowej możesz zastosować różne wywoływacze). Co do zastosowania filmów powyżej 400 ISO to ja z powodzeniem stosuje filmy 1600 ISO i nie mam problemów z ziarnem (a może to ja jestem jakiś dziwny bo znam ludzi, którzy szykując zdjęcia z aparatów cyfrowych do publikacji - druk wielkoformatowy specjalnie dodają szum czy też starają się zasymulować ziarno filmu). A, i jeszcze jedno, inaczej wyglądają zdjęcia tablic testowych a inaczej zdjęcia otaczającego nas świata. Może się okazać, że Twoje zdjęcia z ISO 1600 są jak najbardziej O.K. (oczywiście powinno się stosować zasadę jak najniższej możliwej w danym momencie do zastosowania czułości).

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

w związku z tym,że głównym tematem wątku jest KARTA PAMIĘCI, przenoszę wątek do odpowiedniego działu.
Gucio będę wdzięczny jak zrozumiesz,że akcesoria do aparatów mają swój dział i to w konkretnym miejscu należy tworzyć wątki.

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Ponieważ ten wątek mogą czytać młodzi, nie obznajomieni ze starymi miarami, spieszę sprostować poniższą wypowiedź:

Gucio50 napisał(a):

To że potrafi ona ISO 16000 czyli 32DIN,

Otóż, poprawnie jest:
16000 ISO to 43° DIN

(Dla porządku: 1600 ISO = 33° DIN)

------------------------------
fotoamator