anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Jaki konwerter?

profile.country.pl_PL.title
ktuszyn
Początkujący

Jaki konwerter?

Witam. Posiadam sony a330 z obiektywem sony 18-55 i sigma 100-300. Chciałbym dokupić konwertek szerokokątny i telekonwertek. I nie mam pojęcia jaki wybrać. Prosze o pomoc.



edit kris:
wyedytowałem tytuł

11 ODPOW. 11
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Witaj.

ktuszyn napisał(a):

Chciałbym dokupić konwertek szerokokątny i telekonwertek

Wprawdzie nie wiem, co to jest konwertek, ale zapewne miałeś na myśli konwerter? :c20

Być może są na rynku takie cuda, ale raczej nie używamy pogarszających jakość nakładek na obiektyw. Mogę Ci polecić obiektyw szerokokątny SAL1118 (11-18mm).
Telekonwerter? Takie są używane, ale nie każdy do każdego obiektywu pasuje. Do niektórych nie da się żadnego zastosować. W każdym razie jest to układ optyczny o krotności 1,4 lub 2, montowany pomiędzy obiektyw a aparat. Zmienia przy okazji wartość przysłony - odpowiednio o 1 i 2 działki.

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
Lars..
Początkujący

Jeśli rzeczona Sigma 100-300 ma stałe światło f/4, to podepniesz pod to telekonwertery Sigmy 1,4x (będzie działał AF) i 2x (prawdopodobnie nie będzie działał AF).

Możesz powalczyć z telekonwerterami firm trzecich, jak choćby Kenko/Soligor/Rokunar itp., ale większość z nich ma gorsze parametry, niż oryginalne Sigmy.

Jeśli masz obiektywy ciemniejsze, niż f/4, to zapomnij o AF po podłączeniu telekonwertera.

Co do szerokokątnych konwerterów - tak, jak napisał Tadeusz, nie polecamy takich wynalazków, bo to pogarsza na tyle jakość generowanego obrazka, że ich użycie mija się z celem. Jeśli 18mm jest za wąskie, pozostają - niestety - szersze obiektywy, zarówno systemowe, jak i firm trzecich.

profile.country.PL.title
Brus..
Poszukiwacz

:c37
czy miał ktoś do czynienia z czymś takim ?
http://www.foto-tip.pl/sklep/product_in ... cts_id=744

profile.country.pl_PL.title
Lars..
Początkujący

Ja się czymś podobnym bawiłem - najgorszy "kundel" 2x, wpinany między body i obiektyw, dawał lepsze rezultaty.

Próbowałem z SAL 16-105 i TC: 2x Rokkor, 2x Kenko, 1,4x Kenko (oczywiście z 2x ostrzenie manualne).

profile.country.PL.title
Brus..
Poszukiwacz

Miałem ten TK (King 2,5x) na kilka min. na 50mm-1,8 i AF działał

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Brus napisał(a):

Miałem ten TK (King 2,5x) na kilka min. na 50mm-1,8 i AF działał



W wypadku takich telekonwerterów jeżeli AF obiektywu bez konwertera działał to i z konwerterem będzie. Strata światła jest niewielka, żadne informacje do body o dodatkowych elementach nie są przekazywane.

profile.country.PL.title
Brus..
Poszukiwacz

A waga TK nie będzie miała negatywnego wpływu na mechanizm obiektywu ?

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Brus napisał(a):

A waga TK nie będzie miała negatywnego wpływu na mechanizm obiektywu ?



Nie wydaje mi się. Może w testach laboratoryjnych ale w codziennym użytkowaniu nie powinieneś zauważyć różnicy. No chyba, że konwerterek waży 1kg a Twój obiektyw podczas zoomowania zmienia długość to przy pochylaniu aparatu obiektyw może zmieniać ogniskową. Przy bardzo ciężkim konwerterze może też nastąpić uszkodzenie / wyłamanie bagnetu ale to musiałby być ciężki konwerter i długi obiektyw (duża dźwignia).

profile.country.pl_PL.title
joo-----
Początkujący

witam
podepnę sie,

mam pytanko czy ma sens posiadanie konwertera, sigma 1.4 ,(lub 2x) APO EX,, zastosowanie (głównie do Sigmy 75-200 2,8-3,5 , i sigmy 17-70 2,8-4,5HSM , A450),
czy jakość na tyle się pogorszy że lepiej sobie kadr programowo wyciągnąć ze zdjęcia ,

czy podobne efekty da mi zastosowanie pierścieni dystansowych (markowych)
czy sa pierścienie w pełni przenoszące automatyke , tzn widzę że są albo z elektroniką albo ze śrubokrętem, co z Af ? co z HSM ?co z pomiarem światła ?

z góry Dzięki :c37