anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

kalibracja obiektywu sony 75-300

rubin-----
Początkujący

kalibracja obiektywu sony 75-300

Od jakiegoś czasu posiadam ten obiektyw i w żaden sposób nie potrafię zrobić ostrego zdjęcia nie wiem czy to wina aparatu czy obiektywu ,nie wiem czy ten obiektyw należy poddać kalibracji ,generalnie nie mam o tym pojęcia ale coś z tym obiektywem jest nie tak tak mi się wydaje.
Proszę o pomoc.

8 ODPOW. 8
profile.country.pl_PL.title
Lars..
Początkujący

Podepnij do innej puszki - wtedy będziesz wiedział, czy to wina obiektywu czy puszki.

W jakich warunkach próbowałeś robić zdjęcia? Co Ci w nich "nie wychodzi"?

Kalibracja Sony: serwis CSI http://www.e-csi.pl" target="_blank

rubin-----
Początkujący

Próbowałem robić zdjęcia macro z DCR-150,oraz fotki zwierząt najczęściej ze statywu w dobrych warunkach oświetleniowych, trochę jestem pod wrażeniem licznych komentarzy na forach że ten obiektyw ma problem z ostrzeniem nie wiem na ile to jest problem z obiektywem a na ile wchodzą w grę umiejętności fotografującego obiektyw nie jest już na gwarancji, posiadam S A550 na gwarancji

profile.country.pl_PL.title
Lars..
Początkujący

Dawno używałem tego obiektywu, jeszcze z A100, i nie miałem z nim problemów. I jakoś nie obiło mi się o uszy, żeby miał jakieś wielkie problemy z ostrzeniem - ot, szkło budżetowe, ale nie kalekie.

Co do używania wszelkich "konwerterów makro i tele" - moim zdaniem kiepski pomysł.

rubin-----
Początkujący

Ale czy jest taka możliwość ,że obiektyw wymaga kalibracji ,a jeżeli taki to ile może to kosztować.

profile.country.pl_PL.title
Lars..
Początkujący

Oczywiście, że jest taka możliwość. Jeśli dobrze pamiętam, to koszt oscylował w granicach 150 PLN - ale najlepiej dowiedzieć się u źródła, czyli w CSI.

profile.country.PL.title
Mi.chel
Użytkownik

Rubin napisał(a):

Ale czy jest taka możliwość ,że obiektyw wymaga kalibracji ,a jeżeli taki to ile może to kosztować.



Istnieje możliwość, że ostrość jest ustawiana przed lub za obiektem - tak zwany front- lub backfocus. Można to sprawdzić wykonując tzw. test bateryjkowy (wpisz w Google, jeśli nie wiesz, co to jest). Z reguły jest to spowodowane, ogólnie pisząc, niewłaściwą współpracą pomiędzy obiektywem, a aparatem i jak najbardziej można to poprawić w serwisie. Możesz też przy okazji sprawdzić, czy przy ostrzeniu manualnym zdjęcia wychodzą OK.
Drugą możliwością jest poruszenie zdjęcia przy ustawionym zbyt długim czasie naświetlania - jest to szczególnie prawdopodobne przy używaniu obiektywy o dłuższej ogniskowej.
Kolejną opcją jest poruszenie wynikające z niewyłączenia stabilizacji przy fotografowaniu ze statywu - zawsze wtedy należy ją wyłączyć.
Dobrze byłoby, gdybyś zamieścił jakieś przykładowe "zepsute" zdjęcia z tego obiektywu - łatwiej wtedy zdiagnozować problem.

Michał Koziara
rubin-----
Początkujący

Rzeczywiście fotografowałem ze statywu przy włączonej stabilizacji,czasami próbuję robić makro z tym obiektywem ale statyw ten służy jako dodatek mam pytanie czy jeżeli używam statywu bez względu co fotografuję należy wyłączać stabilizację ?
Proszę o pomoc.

profile.country.pl_PL.title
Lars..
Początkujący

Tak, fotografując na statywie wyłączamy stabilizację, bo jak pokazują doświadczenia, stabilizacja głupieje.