anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

które obiektywy do architektury, budynków itp

ROZWIĄZANE
profile.country.pl_PL.title
yonkersus
Poszukiwacz

które obiektywy do architektury, budynków itp

Witam - po przejrzeniu forum znalazłem parę wiadomości na temat tego co by mnie interesowało jednak nie do końca. Chciałbym was drodzy forumowicze zapytać o poniższe obiektywy. Byłbym zainteresowany jednym z nich. Jak widać są one różne no bo i cena jest różna. Ale do czego taki czy może inny obiektyw bym potrzebował? a no do fotografowania architektury, budynków nowych jak i historycznych i od czasu do czasu w pomieszczeniach. Posiadam A77. Który wg Was byłby w miarę odpowiedni, zaznaczę, że nigdy nie miałem możliwości focić takimi szkłami także nie mam pojęcia co do właściwości na live takich szkieł

Sony DT 30 mm f/2,8 Macro 1:1 SAM

Sony 11-18 mm f/4.5-f/5.6 DT

Sony 35 mm f/1.8 DT SAM

Sony 20 mm f/2.8

A77+sal18200
Tagi (2)
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Kilka zdjęć z 11-18. Zmniejszyłem je trochę bo tu chodzi o obrazek, a nie analizowanie pikseli :wink:



Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

21 ODPOW. 21
profile.country.pl_PL.title
yonkersus
Poszukiwacz

Witam - dziękuję za podpowiedź - co bym chciał uzyskać fotografując achritekturę? - na pewno zależałoby mi na jak najmniejszych zniekształceniach, czy objęciu w kadrze w miarę w całości danego budynku czy budowli przy małej możliwości ruchu, np. kiedy fotografuję zamek a nie mam za dużego wyboru cofnąć się w danym miejscu aby objąć w kadrze np basztę zamku.

A77+sal18200
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Co do zniekształceń to myślę, że specjalista od tego tematu, czyli Lajam powinien się wypowiedzieć. Warto poczekać na jego opinię, ponieważ długo miał i używał SAL 11-18.


Więc jeśli chcesz szeroko, to skłaniałbym się ku 11-18 z uwagi na bardzo szeroki kąt widzenia.

SAL 20mm na APSC daje kąt widzenia, który szerokim bym nie nazwał :wink:


____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.pl_PL.title
yonkersus
Poszukiwacz

Cena tego obiektywu w porównaniu do pozostałych jest też dobra :anguished: ale jeśli chce się coś uzyskać to te coś musi kosztować. Ciekaw jestem opinii Lajam.

A77+sal18200
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Pozwolę się wtrącić do rozmowy. Nie jestem specjalistą od fotografii architektury, osobiście popełniłem tylko kilka takich zdjęć (projekt trochę zarzuciłem - fotografowałem wieżowce Warszawy) i właśnie z powodu braku specjalnych obiektywów wybrałem taki a nie inny punkt widzenia czyli fotografowanie ze zniekształceniami. Jeżeli chcesz fotografować bez zniekształceń to niestety, ale obiektyw typu shift jest pożądany albo musisz fotografować z większej odległości obiektywami o dłuższej ogniskowej. To co pokazałeś (Sea Towers) jest właśnie wykonany z pewnej odległości dłuższą ogniskową. Ale oczywiście zdaję sobie sprawę, że tu było miejsce na odejście dalej. A są budynki, gdzie nie ma możliwości odejścia i tam trzeba używać szerszych kątów. Dlatego stosuje się obiektyw shift lub trzeba wspinać się na wysokość połowy budynku fotografowanego. No i obiektyw szerokokątny nie powinien mieć zniekształceń geometrycznych

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Fotografia architektury jest tak samo szerokim tematem, jak każda inna dziedzna fotografii (np.portrety).

Jedni używają wyłącznie obiektywów z przesunięciem osi optycznej (Tilt-Shft), inni ultra szerokimi kątami, a inni dłuższymi ogniskowymi. Z podanych przez Ciebie obiektywów skłaniałbym się między SAL 11-18mm, a SAL 20mm 2,8. Z góry zaznaczam, że nie wiem co chcesz dokładnie uzyskać na zdjęciach, więc jest to wybór oparty na mojej intuicj i znajomości tematu.


Dobrze byłoby byś pokazał co chcesz uzyskać. W jakim kierunku chcesz iść. Wtedy łatwiej jest dobierać sprzęt.



____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.pl_PL.title
yonkersus
Poszukiwacz

Zdjęcie już wybudowanego Sea Towers było zrobione z któregoś piętra innego budynku, co dało dobry efekt. Na pewno dużo będę robił fotek budynkom historycznym takim jak ruiny zamków, czy pałace itp. Ale też zamierzam uwiecznić na zdjęciach budowle w centrum Gdyni. Ze względu na linie trojlejbusowe i masa lamp nie będzie to łatwe, ale od czego jest PS hehe.

A77+sal18200
profile.country.pl_PL.title
yonkersus
Poszukiwacz

tak się zastanawiam nad tym obiektywem który mi polecacie, a coś z tańszych podobnych znalazło by się ? bo jednak muszę tez dokupić do tego w miarę dobry filtr i statyw.

A77+sal18200
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Statyw OK, rozumiem i popieram. Ale filtr? Jaki? Co chcesz uzyskać dzieki niemu (no chyba, że ND 400 albo nawet 1000 to bym zrozumiał, ewentualnie polaryzacyjny mógłby Ci się przydać przy fotografowaniu nowoczesnych budynków)?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Tadeusz.O wrote:


Na Targach w Łodzi, miałem w rękach obiektyw Tamrona 11-24mm - zakres nie do pogardzenia, a zapięty na chwilę do body, sprawiał całkiem przyjemne wrażenie - warto go również rozważyć.


pozdrawiam :)

Ten Tamron ma 10mm na szerokim kącie. Chyba, że podpinałeś jakiś unikatowy obiektyw...:smileywink:


Co do Sony 11-18 - jak pisał kris - miałem i używałem długo.

Potem jakoś fascynacja szerokim kątem minęła, zakupiłem aparat pełnoklatowy więc ten obiektyw nie był zupełnie używany.


Sony 11-18 jest lekki, ostry i szybki. Nie miałem problemów z ostrością tj. żadnych front/back focusów.

Konstrukcja niestety już leciwa i pewne dlatego słabiej się spisywał pod światło (łapał mocne flary, co niekoniecznie musi być wadą) i dość mocno aberrował (zielono/czerwone).


Co do zniekształceń - oczywiście występowały, każde pochylenie obiektywu skutkowało wykrzywianiem się linii prostych - trzeba było się dość mocno pilnować żeby utrzymać linie w pionie. Niemniej wykonałem nim wiele udanych zdjęć i jestem zadowolony z okresu, w którym go miałem.


Za moment wstawię kilka zdjęć przykładowych :slight_smile: