anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Lampa błyskowa Sony HVL-F36AM

ROZWIĄZANE
profile.country.PL.title
Blczyk
Poszukiwacz

Lampa błyskowa Sony HVL-F36AM

Jak na niedzielnego fotografa przystało, trzeba kupić lampę!

Zaczęło się od: Sony HVL-F42AM, kolejno był Nissin Di700A > Sigma EF-610 DG > Nissin i40 > Sony HVL-F36AM ... A potem dowiedziałem się, że jest gorąca stopka i multi interface 🙂 

Postawiłem na wygląd zewnętrzny. Najbardziej spodobał mi się Nissin i40, ale cena 700 złotych nie przemawia do mnie, zwłaszcza że nie wiem czego mógłbym wymagać od takiego urządzenia, jak lampa błyskowa. Wiem tylko, że te zintegrowane z body nie dają pożądanego efektu.

Wujek google przemówił. Sony 42AM ma ręczny i automatyczny zoom, Sony 36AM charakteryzuje się powe zoom - co to takiego :sweat_smile:

Mam okazję kupić Sony 36AM za mniej niż 300 złotych, zakładając iż stan techniczny jest dobry nasuwa się zasadnicze pytanie. Czy warto? Czegoś w niedalekiej przyszłości może mi w niej zabraknąć. Chciałbym dodać, że lampa będzie używana na Wigilię, Sylwestra, Wielkanoc ...i kilka innych dni w roku. Żeby zdjęcia miały smaczek.

Proszę o pomoc.

 

PS piotruso przeczytałem chyba wszystkie Twoje posty na temat lamp 🙂 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

No to się wtrącę do dyskusji.

Tu się z ekspertem zgadzam. Gdy wykorzystujesz lampę na ślubach, sesjach, do oświetlania dużych powierzchni jak najmocniejsza lampa ma sens. Przy korzystaniu sporadycznym powinna Tobie wystarczyć lampa 36 (ja osobiście korzystam z troszkę mocniejszej 43 ale miałem w początkach swojej przygody z fotografią lampę 36).

Piszesz o stopce. Faktycznie, Sony w pewnym momencie swojej działalności produkcyjnej zmieniło stopkę z tej używanej przez Minoltę na tzw. MultiInterface. MI umożliwia podpięcie nie tylko lampy błyskowej ale również i innych akcesoriów np. do filmowania. Jeżeli masz starszy korpus to lampa z symbolem AM to lampa dopasowana do stopki Sony/Minolta (że pozwolę sobie starszy typ tak nazywać) wiec powinna pasować a lampa z symbolem M to lampa ze stopką MultiInterface a tą posiadają najnowsze SLT i bezlisterkowce.

Zewnętrzna (czyli dostawiana) lampa błyskowa to świetny sposób na kreację zdjęć poprzez tworzenie różnych scen oświetleniowych. Mając taką lampę nie jesteś przywiązany do świecenia tylko z body, lampa może być umieszczona praktycznie w dowolnym punkcie i być wyzwalana bezprzewodowo lub za pomocą kabla synchro. Można stosować również różne modyfikatory światła w celu zmiany jego charakterystyki (i koloru też). Możesz zastosować również dwie lub trzy lampy i oświetlać scenę z kilku punktów.

Co to może być power zoom w przypadku tej lampy - nie wiem. Być może aby pokazać, że kąt rozsyłu światła jest sterowany za pomocą silnika (były lapmy z manualnie ustawianym zoomem poprzez przesunięcie głowicy lampy do przodu lub do tyłu) została użyta taka nazwa i przez wiele lat była powielana. Ale działa podobnie do lamp innych z zoomem czyli zmiennym kątem rozsyłu światła - jeżeli jest przełączona na auto to lampa dopasowuje kąt rozsyłu światła do ogniskowej używanego obiektywu lub w przypadku zoomów - do ogniskowej ustawionej na obiektywie. W przypadku manualnym ręcznie (poprzez naciśnięcie przycisku lub pokręcienie pokrętła) ustawiasz potrzebny kąt rozsyłu światła.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

4 ODPOW. 4
profile.country.PL.title
Sony_Poland_Team
Community Team

Cześć,

 

Poniżej rada od naszego eksperta:

 

"Lampa błyskowa jest takim akcesorium, że jeżeli nie wykorzystujesz jej codziennie.

Do sporadycznego fotografowania ta HVL-F32M wystarczy – obrotowa głowica i moc wystarczy do większości amatorskich zdjęć.

Jeżeli jednak fotograf zamierza fotografować śluby lub generalnie – gdzieś gdzie jest bardzo mało światła to tu panuje prosta zasada – im lampa mocniejsza (ma większą liczbę przewodnią) – tym lepiej. Wtedywarto pomyśleć na HVL-F60m"

 

Pozdrawiamy,

Zespół Sony

 

 

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

No to się wtrącę do dyskusji.

Tu się z ekspertem zgadzam. Gdy wykorzystujesz lampę na ślubach, sesjach, do oświetlania dużych powierzchni jak najmocniejsza lampa ma sens. Przy korzystaniu sporadycznym powinna Tobie wystarczyć lampa 36 (ja osobiście korzystam z troszkę mocniejszej 43 ale miałem w początkach swojej przygody z fotografią lampę 36).

Piszesz o stopce. Faktycznie, Sony w pewnym momencie swojej działalności produkcyjnej zmieniło stopkę z tej używanej przez Minoltę na tzw. MultiInterface. MI umożliwia podpięcie nie tylko lampy błyskowej ale również i innych akcesoriów np. do filmowania. Jeżeli masz starszy korpus to lampa z symbolem AM to lampa dopasowana do stopki Sony/Minolta (że pozwolę sobie starszy typ tak nazywać) wiec powinna pasować a lampa z symbolem M to lampa ze stopką MultiInterface a tą posiadają najnowsze SLT i bezlisterkowce.

Zewnętrzna (czyli dostawiana) lampa błyskowa to świetny sposób na kreację zdjęć poprzez tworzenie różnych scen oświetleniowych. Mając taką lampę nie jesteś przywiązany do świecenia tylko z body, lampa może być umieszczona praktycznie w dowolnym punkcie i być wyzwalana bezprzewodowo lub za pomocą kabla synchro. Można stosować również różne modyfikatory światła w celu zmiany jego charakterystyki (i koloru też). Możesz zastosować również dwie lub trzy lampy i oświetlać scenę z kilku punktów.

Co to może być power zoom w przypadku tej lampy - nie wiem. Być może aby pokazać, że kąt rozsyłu światła jest sterowany za pomocą silnika (były lapmy z manualnie ustawianym zoomem poprzez przesunięcie głowicy lampy do przodu lub do tyłu) została użyta taka nazwa i przez wiele lat była powielana. Ale działa podobnie do lamp innych z zoomem czyli zmiennym kątem rozsyłu światła - jeżeli jest przełączona na auto to lampa dopasowuje kąt rozsyłu światła do ogniskowej używanego obiektywu lub w przypadku zoomów - do ogniskowej ustawionej na obiektywie. W przypadku manualnym ręcznie (poprzez naciśnięcie przycisku lub pokręcienie pokrętła) ustawiasz potrzebny kąt rozsyłu światła.

profile.country.PL.title
Blczyk
Poszukiwacz

Lampa Sony HVL-F36AM jest już u mnie! Jestem zadowolony z wyboru, a efekty pracy z nią są satysfakcjonujące. Do pełni szczęścia brakuje tylko prostego wyzwalacza radiowego.

profile.country.PL.title
Sony_Poland_Team
Community Team

Może 

można sparowac kilka lamp a oprócz tego jest wejście na lampę, która zostaje z nami przy aparacie.