anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Pytanie dotyczące M42 (Heliosa).

Anonymous0
Początkujący

Pytanie dotyczące M42 (Heliosa).

Witam! Wiem, że wątków dotyczących Heliosa i innych obiektywów są miliony, ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Chciałbym od razu dodać, że potrafię robić zdjęcia w trybie manualnym, lecz nie miałem okazji robić ich z obiektywami M42.

A moje pytanie brzmi następująco: Czy ustawiając czas przy założonym Heliosie (czyli jakby nie było obiektywu) będzie działał odpowiednio (i teraz nie wiem jak to nazwać) 'pasek korekcji ekspozycji'?

Nie wiem czy mnie dobrze zrozumiecie, więc postaram się jeszcze wyjaśnić o co mi chodzi. Robiąc zdjęcia np. kitem, ustawiając odpowiednio przysłonę i czas, kropeczka nad skalą korekcji ekspozycji równała się z zerem (była na środku). Jak to jest w przypadku Heliosa?

Przepraszam z góry, jeżeli podane pytanie padło gdzieś na forum i jeżeli nie rozumiecie mnie o co chodzi... Również z góry dziękuję za sensowne odpowiedzi. :)

19 ODPOW. 19
profile.country.pl_PL.title
Quartz.
Użytkownik

Chodzi Ci o pomiar światła - tak, będzie działał nawet z obiektywami M42, więc czas i przysłonę będziesz mógł nastawiać bez problemu. Przysłona w Heliosie jest na obiektywie (chyba), więc z puszki pozostaje Ci do nastawienia czas. Pamiętaj o zakupie odpowiedniej przejściówki do podłączenia obiektywów na M42

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Anonymous0 napisał(a):

kropeczka nad skalą korekcji ekspozycji równała się z zerem

W przypadku ob. manualnych niekoniecznie tak musi być. Raczej pewne, że dla poprawnej ekspozycji trzeba będzie eksperymentalnie dobrać poprawkę (stałą) na + lub -. Moze to chodzi o powłoki, ale najczęściej tak jest. Np. mój Hanimex poprawnie naświetla, jeśli na drabince mam ustawione +1,5EV. Dla Heliosa 58/2 wystarcza +1EV.

------------------------------
fotoamator
Anonymous0
Początkujący

Dziękuję za odpowiedź.

Jeszcze nie wiem co zrobię. Zastanawiam się jeszcze nad poczekaniem trochę i kupnem Sony 50mm f/1.8 (ewentualnie Minolty 50mm f/1.7)... Aczkolwiek ustawień manualnych (ostrości, czasu itp.) się nie boję, a M42 to niskie koszty, więc wszystko przemawia za kupnem Heliosa. Tym bardziej, że nadawałby się dobrze do portretu...

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Anonymous0 napisał(a):

Tym bardziej, że nadawałby się dobrze do portretu...


No nie bardzo, chyba że mówisz o 85mm.

Anonymous0
Początkujący

Ale 50mm na APS-C nie jest wystarczające?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Anonymous0 napisał(a):

Ale 50mm na APS-C nie jest wystarczające?


50mm to 50mm. Nieważne czy FF czy APS-C.

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Lajam napisał(a):

Anonymous0 napisał(a):

Ale 50mm na APS-C nie jest wystarczające?


50mm to 50mm. Nieważne czy FF czy APS-C.


dokładnie

Anonymous0 napisał(a):

Ale 50mm na APS-C nie jest wystarczające?


Zależy co masz na myśli pod słowem "portret".
Od pasa w górę jest OK, ale jeśli chodzi o samą twarz to lepsza będzie 85tka

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.pl_PL.title
kuraq.
Poszukiwacz

Lubi przerysować, 85/2,8 wypaada do portretów znacznie lepiej moim zdaniem :c20

Anonymous0
Początkujący

Pomyliłem się trochę... To kąt widzenia, a nie ogniskowa, się zmienia.

Wiem, że 85mm jest lepsza... Aczkolwiek ta pięćdziesiątka nie jest zła z tego co słyszałem i miałem okazję zobaczyć.