anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

SAL1650 SSM i stałe światło?

profile.country.PL.title
JagiS-----
Użytkownik

SAL1650 SSM i stałe światło?

Cześć. Może to naiwne pytanie, ale... opisywany obiektyw ma podane DT 2.8/16-50. Ja rozumiałem to jako stałe światło dla całej szerokości ogniskowych. Jednak wraz z wydłużaniem ogniskowej czas naświetlania również się zmienia, np.: 16: F2.8-1/40, 50: F2.8-1/60.
Dlaczego tak się dzieje?

[α77]
7 ODPOW. 7
profile.country.pl_PL.title
bart_m26
Użytkownik

Wynika to z tego, że zmniejsza się kąt widzenia obiektywu...jeśli w środku kadru było coś jasnego i zaczyna go wypełniać wraz z zwiększaniem zooma spowoduje skrócenie czasu naświetlania migawki...podobnież jest jeśli ten czas staje się mniejszy wtedy coś ciemnego wypełnia kadr.

Sony A35, 18-55mm, 50mm/1.8 +pasja i plany
profile.country.PL.title
JagiS-----
Użytkownik

Wynika to z tego, że zmniejsza się kąt widzenia obiektywu...


OK, czyli gdybyśmy założyli, że niezależnie od ogniskowej będziemy obiektywem obejmowali taką samą scenę i o tym samym natężeniu światła, to wtedy czas nie będzie się zmieniał?

[α77]
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Wynika to z tego, że zmniejsza się kąt widzenia obiektywu...jeśli w środku kadru było coś jasnego i zaczyna go wypełniać wraz z zwiększaniem zooma spowoduje skrócenie czasu naświetlania migawki...podobnież jest jeśli ten czas staje się mniejszy wtedy coś ciemnego wypełnia kadr.


Chyba nie bardzo rozumiesz temat. A jeśli nawet, to to, co napisałeś jest (przynajmniej dla mnie) kompletnie niezrozumiałe.

Dość fajnie to zagadnienie wyjaśniono w kontekście ciemnienia obiektywów makro.

http://klubkm.pl/forum/showthread.php?t=8771

profile.country.pl_PL.title
bart_m26
Użytkownik

Lajam napisał(a):

Chyba nie bardzo rozumiesz temat. A jeśli nawet, to to, co napisałeś jest (przynajmniej dla mnie) kompletnie niezrozumiałe.

Dość fajnie to zagadnienie wyjaśniono w kontekście ciemnienia obiektywów makro.

http://klubkm.pl/forum/showthread.php?t=8771



Dzięki :smileythumbsup: cały czas się człowiek uczy, generalnie bardzie skupiam się na tym aby robić lepsze zdjęcia niż zastanawiać się nad tym skąd ta zmiana czasów.

Sony A35, 18-55mm, 50mm/1.8 +pasja i plany
profile.country.PL.title
JagiS-----
Użytkownik

Lajam napisał(a):

Dość fajnie to zagadnienie wyjaśniono w kontekście ciemnienia obiektywów makro.

http://klubkm.pl/forum/showthread.php?t=8771


Dziękuję Lajam. Rzeczywiście nie rozumiem problemu, raczej nie rozumiałem. Link bardzo się przydał, a matematyka wyjaśnia dużo.

[α77]
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Wolałem zacytować, bo wg mnie jest to kapitalnie wyjaśnione. :)

profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

Sprawa wydłużenia toru optycznego to jedno a sprawa zmniejszenia kąta przy zmianie ogniskowej to drugie. Wydaje mi się, że zwiększając ogniskową światłomierz rejestruje inną sceną i dlatego może zmienia ustawienia ekspozycji. Tak ja zrozumiałem pierwszy temat.