anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

SONY 35mm 1,8 i słaba celność AF

lordkain
Nowicjusz

SONY 35mm 1,8 i słaba celność AF

Czy ma ktoś z was w dłuższym użytku nową 35tkę 1,8?
Ja korzystam od ponad miesiąca. optycznie i cenowo jest luksus. Poza drobnymi wadkami klasa wyżej niż 50mm 1,8.
Problem mam z nią taki jednak nietypowy. Zdarzają mi się straszne pudła autofokusa.
I to nie chodzi o to że on się myli ot w 20 czy 10% przypadków.
Stoję w danym miejscy i celuję w stojącego gościa z np. 5m. AF "woli tło", a gościu nieostry. Dla pewności robię kilka fotek i raz celuję w łeb, raz w korpus, raz gdzieś poniżej pasa:) Ale za każdy razem pudło (przy takich 3 próbach).
Natomiast za 5 min robię zdjęcie innemu gościowi z podobne odległości i jest ok AF trafia w punkt. Dodam, że robię na puszce A500.
Czy ktoś wie, czy a500 ma taki słaby system AF, który powoduje np "ześlizgnięcie" się strzału AF na tył, albo czy np filtr UV potrafi zakłócać pracę AF. Próbowałem na lokalnym i punktowym - to samo.
Testowałem obiektyw przed kupnem na kartce w kratkę z narysowaną kropką - przy 5 próbach na 1,8 wszystko trafione.

Trochę zaczynam głupieć i nie wiem czy mam zmieniać puszkę, czy może zdobyć jakąś lepszą wiedzę na temat celowania AF, lub jego zachowań.

11 ODPOW. 11
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

lordkain napisał(a):


Problem mam z nią taki jednak nietypowy. Zdarzają mi się straszne pudła autofokusa.



Jaki tryb ustawiania ostrości, jakie punkty AF, jaki wybór punktów AF? Podaj proszę więcej szczegółów.

lordkain
Nowicjusz

Jaki tryb ustawiania ostrości

, ,
zwykle mam lokalny (chociaż czasem punktowy)

jakie punkty AF


pojedynczy AF (tak to by mógł zejść przy ruchu)

jaki wybór punktów AF


tego pytanie nie rozumiem

profile.country.pl_PL.title
kuraq.
Poszukiwacz

Często zmieniasz obiektywy?

profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

lordkain napisał(a):

jaki wybór punktów AF


tego pytanie nie rozumiem



Centralny jest tym punktem AF nr 1 w tej puszcze - boczne punkty mają większą tendencję do pomyłek...

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

lordkain napisał(a):

Czy ma ktoś z was w dłuższym użytku nową 35tkę 1,8?
Zdarzają mi się straszne pudła autofokusa.
czy np filtr UV potrafi zakłócać pracę AF.


Po pierwsze - odkręć filtr - sprawdź
Po drugie - przeczyść styki obiektywu(patyczek, ściereczka + alkohol) - sprawdź
Po trzecie - ustaw punktowy AF
Po czwarte - sprawdź czystość luster i przeczyść czujnik AF-u w aparacie viewtopic.php?f=189&t=2472

lordkain
Nowicjusz

obiektywy zmieniam często - w sumie, co chwilę nimi wachluję

Dzięki za pozostałe rady, troszkę mądrych rzeczy mi powiedzieliście, trzeba popatrzeć czy któryś sie sprawdzi

A czy mi się dobrze wydaje, że AF na LV może działać lepiej niż ten przez "oko", bo takie mam wrażenie?

jeszcze raz
senkju ewrybady

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

lordkain napisał(a):

czy mi się dobrze wydaje, że AF na LV może działać lepiej niż ten przez "oko", bo takie mam wrażenie?

To jest ten sam mechanizm... :c18

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Rutek68
Doradca

Mam 35 /1,8 od wiosny. Pomyłki AF zdarzają się w nim szczególnie przy niewielkiej GO, ale nigdy aż tak duże ( z przeskokiem na tło). Używam tylko punktowego(środkowego) czujnika AF.

Sony 77 ob.28/2,8; 50-200/4-5,6; 35/1,8; 50/1.7; 135/2,8
lordkain
Nowicjusz

Wiesz, przy małym GO, to wystarczy, że ruszysz się w tył/przód lekko przy naciskaniu spustu i już przy bliskiej odległości ma mydło. A już jak coś się rusza, to w ogóle przy 1,8 trudno.
Zrobię sobie generalne czyszczenie i pendzelkowanie i zobaczymy jak to wyjdzie później