anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony a6000, jaki obiektyw?

profile.country.PL.title
Monikazawilinska
Poszukiwacz

Sony a6000, jaki obiektyw?

Witam,

Jakiś czas temu kupiłam aparat Sony a6000 z kitowym obiektywem 35mm, który by w zestawie. Już długo na nim działam i trochę brakuje mi tego efektu rozmytego tła. Fotografuje głównie obiekty z bliska,małe przedmioty i chciałabym również robić piękne portrety dlatego myślałam o obiektywie 50mm 1.8. Znalazłam takie tylko mam wątpliwość bo nie wiem czym rozni się Obiektyw SONY SEL-50F18 OSS  
od 
Obiektyw SONY FE 50MM F1.8 SEL? Przymierzałam się do kupna tego drugiego ale teraz już nie wiem, podobno z ostrością w tych obiektywach nie jest rewelacyjna. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia i może mi doradzić?

22 ODPOW. 22
profile.country.PL.title
Monikazawilinska
Poszukiwacz

Trochę mi się rozjaśniło, ale czy mi się tylko wydaje czy 50 lepiej rozmywa tło i robi lepszy efekt bokeh ? 50 nie nada się do bardziej ruchliwych sytuacji? Zależy mi żeby obiektyw był właśnie taki trochę uniwersalny, bo na razie eksperymentuje dopiero z aparatem i obiektyw kitowy już mi nie wystarcza. 

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Kombinacja dłuższej ogniskowej i jasnej optyki wpływa na mniejszą głębie ostrości, czyli masz tego rozmycia więcej, to czy bokeh jest ładny, czy nie zależy od tego jakich soczewek i jakiej przysłony projektanci użyli, a nie od ogniskowej.

50-tka jest bardzo szybkim obiektywem i spokojnie sobie daje radę z ruchliwymi sytuacjami tylko tak jak napisałem ja mam specyficzną sytuację, mam rocznego malucha robię zdjęcia w domu, czyli światła wiele nie ma, a 90% z nich robię z eye-af i prawie cały kadr to twarz stąd używam 35, a nie 50 (mieszkanie z gumy nie jest i z 50-tką robiło mi się ciasno :wink:

profile.country.PL.title
Monikazawilinska
Poszukiwacz

Ok, już rozumiem o co chodzi. Ale mam jeszcze pytanie, wyczytałam, że 50mm obiektyw widzi tak jak ludzkie oko, w innym tekscie odnośnie obiektywów ktoś polecił by przed zakupem ustawić sobie zoom na kitowym właśnie na 50mm, zrobiłam tak i jestem w szoku bo obraz raczej jest zupełnie węższy od tego co widzi ludzkie oko. Czy warto się tym kierować czy obiektyw 50mm jednak widzi szerzej niż zoom ustawiony właśnie na ogniskowa 50mm?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


@Monikazawilinska  napisał(a):

Zależy mi żeby obiektyw był właśnie taki trochę uniwersalny, 


Hej!

 

Uniwersalne są zwykle obiektywy typu zoom. Można wtedy mieć szeroko i wąsko bez żonglowania obiektywami. Aktualnie mamy nowy 16-55/2.8 G, ale jego cena raczej nie zachęca (ok. 5000 zł). 

 

Stałka 50/1.8 na pewno dobrze się sprawdzi jeśli chcesz mieć lepiej rozmyte tło, ale jak wspomniał Paweł, czasem może brakować Ci miejsca by zmieścić w kadrze wszystko co chcesz. Szczególnie, jak to ujęłaś, "w ruchliwych sytuacjach".

 

Możesz napisać w czym ogranicza Cię obiektyw kitowy?  

profile.country.PL.title
Monikazawilinska
Poszukiwacz

W kitowym obiektywie ogranicza mnie jedynie właśnie rozmyte tło, o ile w fotografowaniu szczegółów, przedmiotów wiem jak taki efekt uzyskać o tyle brakuje mi go gdy np. Robię komus zdjęcie, kitowy obiektyw tak minimalnie rozmazuje tło, że jest to praktycznie niezauważalne. Ale zaczęłam mieć wątpliwości co do 50mm, jestem ciekawa jak to wygląda w praktyce, nie wyobrażam sobie odsuwać się od fotografowanego obiektu czy nawet osoby na taką dużą odległość.. to bardzo niepraktycznie a j większość zdjęć robię w pomieszczeniach. 

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

O jakich kubaturach pomieszczeń jest mowa? Bo jeśli typowe mieszkanie i zależy Ci np. na fotografowaniu portretu, powiedzmy od pasa w górę, to spokojnie 50mm da radę. Ale cała sylwetka już może się nie zmieścić w kadrze.

 

 

profile.country.PL.title
Monikazawilinska
Poszukiwacz

Mieszkanie przeciętne. Ale czy ktoś jest mi w stanie odpowiedzieć czy na kitowym obiektywie i zoomie 50mm będzie tak samo jak właśnie z obiektywem 50mm?

profile.country.PL.title
Monikazawilinska
Poszukiwacz

I jeszcze jedno pytanie czy obiektyw sel50 1.8 oss, który jest pod matryce aps-c podłączony do Sony a6000 nadal będzie miał 50mm bo czytałam, że do ten matrycy wartość ogniskowej należy jeszcze pomnożyć przez odpowiednią liczbę, jak to jest w tym przypadku?

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

50 mm na kicie to jest to samo, co 50 mm na obiektywie sel50. Kąt widzenia zbliżony do kąta widzenia oka ma faktycznie ogniskowa 50 mm, ale dla FF przy apsc kąt widzenia się zawęża do takiego poziomu jak przy FF ogniskowa 75 mm. W związku z tym jeśli zależy Ci na kącie widzenia zbliżonym do tego co widzi ludzkie oko, to potrzebujesz ogniskowej około 33 mm, czyli sel 35/1,8 bardziej się nada. 

 

Ja to widzę tak włącz przeglądarkę zdjęć i sprawdź na jakiej ogniskowej najczęściej robisz zdjęcia portretowe kitem i kup obiektyw właśnie o takiej ogniskowej. 

profile.country.PL.title
Monikazawilinska
Poszukiwacz

Czyli kąt widzenia na moim sony a6000 z obiektywem kitowym ustawionym na zoom 50 mm będzie taki sam jak z obiektywem sel 50mm ?

A czy istnieje jakiś odpowiednik sony sel 35mm 1.8 do sony a 6000 tylko tak do 1500 zl?