anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Zestaw studyjny TX-100 światła stałego - pytanie

profile.country.en_GB.title
MichalS-----
Nowicjusz

Zestaw studyjny TX-100 światła stałego - pytanie

Witajcie,
mam pytanie o coś takiego jak w temacie, jest tu: LINK
Jestem lajkonikiem jak chodzi o oświetlenie tego typu, a potrzebuję coś takiego do fotografowania w mieszkaniu (jakieś portrety itp.) Czy to ma sens?
Zewnętrzną lampę błyskową też planuję, ale na razie taki zestaw "stacjonarny" byłby dla mnie wystarczający jak chodzi o moje potrzeby, tylko pytanie na co mam zwrócić uwagę.

14 ODPOW. 14
profile.country.en_GB.title
MichalS-----
Nowicjusz

Cisza na morzu bałwan śpi :c34
Raz kozie śmierć, kwota nie jest powalająca :c14 kupiłem :rolling_eyes:

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

MichalS napisał(a):

Cisza na morzu bałwan śpi :c34
Raz kozie śmierć, kwota nie jest powalająca :c14 kupiłem :rolling_eyes:


Ja wcześniej nie widziałem tego wątku. I może lepiej, żebyś nie znał mojej opinii na ten temat :c6

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.en_GB.title
MichalS-----
Nowicjusz

:c91

no to ładnie :c46

żartuję :) mam nadzieję że dla moich ściśle amatorskich rodzinnych zastosowań będzie OK. Tzn. teraz będzie musiało być OK :slight_smile:

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

MichalS napisał(a):

teraz będzie musiało być OK :slight_smile:
Niech sprzęt Cię nie ogranicza :nauseated_face:

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.en_GB.title
MichalS-----
Nowicjusz

kris napisał(a):

MichalS napisał(a):

teraz będzie musiało być OK :slight_smile:

profile.country.en_GB.title
MichalS-----
Nowicjusz

Dzisiaj do mnie zakup dotarł, nie jest źle, tak na moje oko wart swojej ceny :c20 Tylko jedna obsadka żarówki wylata :slight_smile:
Moja Żona jak to wszystko zobaczyła to stwierdziła, że jak się będziemy przeprowadzali na większe mieszkanie to pewnie będę chciał dodatkowy pokój "fotograficzny" :slight_smile:

profile.country.en_GB.title
MichalS-----
Nowicjusz

Mogę podzielić się pewnymi uwagami po pewnym okresie korzystania z tego sprzętu, może komuś się przydadzą :c37
Tak jak napisałem powyżej - jedna z obsadek na żarówkę "wylatała" :slight_smile: więc wysłałem do sprzedawcy. Sprzedawca przekazał importerowi, importer spróbował naprawić, wysłał do mnie, niestety naprawa nie była do końca udana, w efekcie obsadka została wymieniona na nową. Fakt faktem, sprzedawca starał się być pomocy i - choć trochę to przesyłanie trwało to oddaję sprawiedliwość - sprzedawca sprawę pozytywnie załatwił.

Jak chodzi o sam sprzęt - ja jestem lajkonikiem w korzystanie z takiego typu oświetlenia, nigdy nie fotografowałem w studiu, ale moim zdaniem dla niewyszukanych zastosowań domowych sprzęt jest w sam raz, biorąc pod uwagę relacje cena/jakość/możliwości.
Statyw jak statyw, trudno spodziewać się cudów, działa.
Obsadka - z jedną był problem, po wymianie jest OK, druga była i jest OK, trzymają dosyć pewnie i żarówkę, i parasolkę. Nie wiadomo jak będzie z trwałością, to jednak jest z plastiku, zobaczymy.
Żarówki są spore, ale dlatego że mocne, natomiast barwa światła jest rzeczywiście fajna, chyba rzeczywiście będzie to 5500 K, na zdjęciach wychodzi bardzo naturalnie.
Parasolki - minus taki, że obie są z powłoką srebrną, odbijającą. Dokupiłem trzecią transparentną (za jakieś 30 zł), do zdjęć typu portrety taka powinna być. Minusem żarówki jest to, że światło idzie na wszystkie strony, nie w całości trafia na parasolkę - tak jak w przypadku reflektora. Ale jednak żarówka + obsadka jest dużo tańsza.
Podsumowując - całkiem funkcjonalny zestaw.
:c22
PS. W M1 w Krakowie był wystawiony samochód, który można było wygrać, i tak na moje oko to był oświetlony właśnie takim zestawem :slight_smile:

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

MichalS napisał(a):

Mogę podzielić się pewnymi uwagami po pewnym okresie korzystania z tego sprzętu, może komuś się przydadzą :c37



Nie wiem czy powinienem wejść z Tobą w polemikę, bo już kupiłeś zestaw. Z drugiej strony super, że podzieliłeś się swoimi spostrzeżeniami, teraz jeszcze gdybyś powstawiał trochę zdjęć z efektami z zestawu.
Mam więc pierwsze pytanie: jaka jest ekspozycja (czas, przysłona, czułość) przy oświetlaniu takim zestawem i z jakiej odległości?
Co do parasolek to są to modyfikatory światła i powinny być dostosowane do charakteru zdjęcia (do oczekiwanych efektów na zdjęciu). Parasolki srebrne, odbijające dadzą ostre światło, kierunkowe (a przy okazji przy zastosowaniu takiego modyfikatora są najmniejsze straty światła co w przypadku zestawu z żarówkami ma niebagatelne znaczenie) - znam fotografów, dla których tego typu oświetlenie jest podstawowym, parasolka transparentna rozproszy i zmiękczy światło. Jeszcze inny charakter światła da nam softboks, beauty dish, zwykły "garnek" czy goła żarówka, można stosować butterfly (tu potrzeba sporo mocy), odbicia od blend.

profile.country.en_GB.title
MichalS-----
Nowicjusz

piotruso napisał(a):

Nie wiem czy powinienem wejść z Tobą w polemikę, bo już kupiłeś zestaw. Z drugiej strony super, że podzieliłeś się swoimi spostrzeżeniami, teraz jeszcze gdybyś powstawiał trochę zdjęć z efektami z zestawu.


To są moje subiektywne odczucia, tak jak napisałem - lajkonika w fotografii nazwijmy ją studyjnej :) Zdjęć za bardzo nie chcę tu wstawiać, bo to są portrety ściśle rodzinne :)

piotruso napisał(a):

Mam więc pierwsze pytanie: jaka jest ekspozycja (czas, przysłona, czułość) przy oświetlaniu takim zestawem i z jakiej odległości?


Przy oświetleniu jedną żarówką (bo drugiej obsadki nie miałem, była w naprawie ;) w ciemnym mieszkaniu (teraz w lutym około 17.30), przy użyciu parasolki transparentnej - ISO 200, 1/30 s przy F2,8, oświetlenie z odległości około 4 metrów (poza tym było to w takim miejscu w mieszkaniu, w którym światło nie za bardzo ma się jak odbić od ścian czy sufitu).

piotruso napisał(a):

Co do parasolek to są to modyfikatory światła i powinny być dostosowane do charakteru zdjęcia (do oczekiwanych efektów na zdjęciu).


Zgadzam się, źle się wyraziłem - mnie bardziej zależało na miękkim świetle, dlatego parasolka transparentna.
Powiem jeszcze tak - może kupując to ustrojstwo zbłądziłem, powinienem był nabyć lampę błyskową. Ale tu była również kalkulacja - to coś niecałe 300 pln, lampa błyskowa HVL-F43AM - około 1.000 pln. OK, wiem że lampa jest dużo bardziej uniwersalna, tyle że ja jeszcze jej w tym momencie nie potrzebuję. Wydaje mi się, że to trochę jak decydowanie - co wybrać do makro, obiektyw stałoogniskowy makro czy raynoxa.

Dlatego każdy zainteresowany takim rodzajem sprzętu powinien sam wyrobić sobie zdanie, co dla niego będzie dobre ;)