anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

makrofotografia

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

makrofotografia

36 ODPOW. 36
profile.country.pl_PL.title
SkywalkerPL
Początkujący

No i kolejna odsłona :) Super :)
Właśnie się zastanawiałem co będzie w następnym odcinku no i proszę :) Szkoda tylko, że zabrakło jakiś bardziej zaawansowanych tematów. No ale w końcu to fotoszkoła dla początkujących :)

:slight_smile:
profile.country.pl_PL.title
Bertone.
Poszukiwacz

pawelszymanski6 napisał(a):

http://www.optyczne.pl/index.php?poradniki=21" target="_blank


Ooo... bardzo fajny artykuł :)
Na pewno się przyda :smileythumbsup:

__________"Niewiele rzeczy przybliża świat tak, jak czyni to fotografia. Dzięki niej odległe miejsca i ludzie stają się bliscy, a nasze życie bogatsze"__________
profile.country.pl_PL.title
tenzer
Poszukiwacz

Apropo makrofotografi.
Stosował ktoś możne pierścienie odwrotnego mocowania?
Tak zapytam jakie najlepiej obiektyw jako ten 2? przyznam ze zestaw który póki co mam 18-55, 55-200 tak średnio się nadaje do tego experymentu.
Poprosze o podpowiedzi.

profile.country.en_GB.title
Michal.
Poszukiwacz

Nie stosowałem ale jak chcesz odwrócić obiektyw systemowy to nie będziesz miał możliwości sterowania w nim przysłoną... jak już to odwracaj jakiegoś manuala ;)

profile.country.pl_PL.title
tenzer
Poszukiwacz

mam tylko obiektywy jakie mam i narazie stałogniskowego nie posiadam. Do sterowania zrobiłem to tak, że kupiłem dekielek tylni do obiektywu wyciąłem w nim dość dużą dziurę i zakładając go reguluję przysłoną :D w zasadzie zawsze jest otwarta na full :D

profile.country.en_GB.title
Michal.
Poszukiwacz

10zer napisał(a):

w zasadzie zawsze jest otwarta na full :D


co prowadzi do morderczo małej GO :smileyrolleyes:
p.s. podziel się efektami ;)

profile.country.pl_PL.title
tenzer
Poszukiwacz

mizerne efekty wrzuciłem do fotogalerii 10zera
Dzięki za radę w marę możliwości zrobię zakupy :)

profile.country.pl_PL.title
alcazarc
Początkujący

zeby nie zakladac nowego watku napisze tutaj

zamiezam zakupic bardziej uniwersalny obiektyw niz tylko do makro 70-200 albo 70-300 z mozliwoscia makro powiedzmy skala odwzorowania 1:3

wiem juz co to jest skala odwzorowania na pelnej matrycy 1:1 - 1cm mrówki będzie miał 1cm wielkosci na matrycy

jesli dobrze rozumuje to ten sam 1cm na pelnej matrycy przy zastosowaniu wspomnianego przezemnie obiektywu bedzie mial 0.33cm odwzorowanie na matrycy - dobrze rozumuje?
oczywiscie pelnej matrycy, wiec na APS bedzie to mniej wiecej 0.45mm to juz odwzorowanie prawi 1:2 chyba jakby co to prosze oczywiscie mnie poprawic

a teraz najbardziej mnie interesujaca sprawa , dokupuje do tego obiektywu pierscienie posrednie i skracam odleglosc od fotografowanego obiektu , co wtedy dzieje sie z odwzorowaniem , jesli 1cm mrówki (obrazowo) bedzie wypelniac mi praktycznie cala matryce FF 3cm czy to bedzie odwzorowanie 3:1 ? a na APSC 4.5:1 ?

az mnie glowa rozbolala - pomocy!

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Odwzorowanie - 4 klasa SP. :c34

Odpowiadając: wielkość matrycy nie ma tu nic do rzeczy.
Jeżeli masz obiektyw dający odwzorowanie 1:3 to obiekt 1cm będzie miał zawsze wielkość 1/3 cm = 3,33mm - obojętnie c zy ten obiektyw zapniesz jakimś cudem do kompaktu, APS-C, FF-a czy do skrzynkowego aparatu 13x18.

Ale za każdym razem będzie, obraz tego obiektu, zajmował inną powierzchnie materiału światłoczułego.

------------------------------
fotoamator