anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Porady dla początkujących - NAGRYWANIE

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

Porady dla początkujących - NAGRYWANIE

Mam parę pytań do bardziej doświadczonych użytkowników. W zasadzie to prośba o wyjaśnienie dosyć szerokiej kwestii: jak skutecznie i efektywnie nagrywać??? Nie powiem, mam z tym nie mały problem. Ostatnio nagrywałem urodziny mojej chrześniaczki. Generalnie było bardzo fajnie i dosyć śmiesznie. Ale na filmiku wyszło dużo gorzej i nudno... Nie kręciłem tego co trzeba, ręka mi się strasznie ruszała... No i później problem z obróbką. Jakiej długości kręcicie klipy, żeby później łatwo było tym wszystkim zająć się, ale żeby nie były za krótkie?

6 ODPOW. 6
boston-----
Początkujący

Nie wiem, czy jestem bardziej zaawansowany od Ciebie :) ale kilka rad z których korzystam mogę Ci dać.
1. Ostrożnie korzystaj z zooma
2. kręć raczej krótsze sceny niż dłuższe (chyba że będziesz się potem bawił w montaż)
3. Myśl jak filmujesz ;)

Polecam ciekawą książkę - 5 tajników warsztatu filmowego. Z braku czasu póki co czytałem ją urywkami ale w sobotę postaram się przeczytać i może skrobnę jakąś recenzję...

kasiam------
Początkujący

Dołączę się do Waszego wątku. Ja mam z kolei pytanie o ostrość. Na jakiej zasadzie działa? Profesjonalnie to chyba nazywa się głębia ostrości. Chodzi mi o to, jak mam ok 3m przede mną jakąś postać, przed nią jest jakiś krzak i za nią też. Oczywiście widzę tę postać. Chcę ją nagrać tak, aby te krzaki nie były ostre, a postać tak. Czy istnieje taka możliwość?

boston-----
Początkujący

W kamerach amatorskich głębia ostrości zawsze jest duża i ciężko uzyskać efekt o który pytasz. Portrety to raczej domena aparatów fotograficznych i to nawet tych bardziej zaawansowanych jak lustrzanki. Kamery mają zarówno innych obiektyw (amatorskie) jak i zapewne zupełnie inaczej przetwarzają obraz...

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

Temat głębi ostrości w kamerach jest bardzo szeroki i ciekawy. Zacząłem sie w niego wgłębiać. Wszędzie piszą, żeby móc ustawić odpowiednio głębie ostrości musisz mieć odpowiedni obiektyw. Przy standardowym obiektywie w kamerze, możliwość zmiany GO jest ograniczona. Nie wiem czy interesowałaś się aparatami typu lustrzanki. Jak masz lustrzankę i chociaż trochę wgłębiasz się w sposoby fotografowania musisz dokładnie poznać temat GO. Wiesz wogóle co za co odpowiada przy zmianie głębi, co trzeba zmieniać, na czym to polega?

profile.country.pl_PL.title
sulik-----
Początkujący

kasiam napisał(a):

Dołączę się do Waszego wątku. Ja mam z kolei pytanie o ostrość. Na jakiej zasadzie działa? Profesjonalnie to chyba nazywa się głębia ostrości. Chodzi mi o to, jak mam ok 3m przede mną jakąś postać, przed nią jest jakiś krzak i za nią też. Oczywiście widzę tę postać. Chcę ją nagrać tak, aby te krzaki nie były ostre, a postać tak. Czy istnieje taka możliwość?



Witam.

Nie wiem czy dobrze Cię rozumiem, ale uważam że można to nagrać ręcznie ustawiając ostrość w kamerze. Bo automat ustawi Ci ostrość na pierwszym obiekcie czyli krzaki. W mojej kamerze HDR-SR12E jest przycisk do przełączenia w tryb manual i pokrętło do ustawiania ostrości (plik z zaznaczonym pokrętłem i przyciskiem w załączniku). W jakiś sposób rozwiązuje własnie to problem ze złym ustawieniem ostrości przez automat lecz umieszczenie tego przycisku w moim modelu jest niewygodne w użyciu, chociaż już mi się zdarzyło go wykorzystywać np. ostatnio filmując małpki w zoo za cienką siatką (ogrodzeniem) kamera ustawiała mi ostrość własnie na ogrodzeniu.

Pozdrawiam
Sulik

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

Dokładnie tak. Tylko zakres obiektywu w kamerach jest dużo mniejszy niż w lustrzankach. CO za tym idzie, efekt jest ograniczony. Różnice widać, lecz ciężko jest osiągnąć głębię ostrości nakierowaną na jedną osobę. Na pewno takie rzeczy można poprawić na komputerze.