anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

pytanie/pomoc

Kar-----
Początkujący

pytanie/pomoc

witam i pytam, gdyz mimo wszystko jestem początkującym fotografem a chciałbym się wiele nauczyć stąd moje pytanie: chodzi o tą biel powyżej linii drzew... wiem że jest to zdjęcie prześwietlone a chciałbym żeby bylo widać normalnie chmury w tym miejscu gdzie jest prześwietlone. Jak unikać takich sytuacji?

38 ODPOW. 38
profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

użyć filtru połówkowego o odpowiednim przyciemnieniu typu cokin
system cokin ma przewagę nad filtrami nakręcanymi między innymi taką że bardzo precyzyjnie można sobie ustawić moment zaciemnienia

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Kar napisał(a):

witam i pytam, gdyz mimo wszystko jestem początkującym fotografem a chciałbym się wiele nauczyć stąd moje pytanie: chodzi o tą biel powyżej linii drzew... wiem że jest to zdjęcie prześwietlone a chciałbym żeby bylo widać normalnie chmury w tym miejscu gdzie jest prześwietlone. Jak unikać takich sytuacji?



Unikac duzych kontrastow, duzych rozpietosci tonalnych sceny gdyz matryca ma ograniczona pojemnosc tonalna. No dobra, wiem, ze sie nie da unikac takich sytuacji wiec uzywac polowkowego filtra szarego. Druga opcja to 2 zdjecia ze statywu - pierwsze naswietlane na swiatla, drugie na cienie (aby na pierwszym bylo dobre niebo a na drugim las i polaczyc w programie graficznym, taki filtr szary polowkowy w komputerze). Trzecia to inaczej skadrowac, aby za jasnych lub za ciemnych partii bylo jak najmniej.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Kolejna metoda, to mając któryś z aparatów nowej generacji, np. A550, lub NEXa ustawić tryb HDR (czyli druga metoda piotruso zrobiona od razu w aparacie).

Kolejna, to naświetlić "na światła", czyli tak, aby niebo było poprawnie oddane, a dół (cienie) "wyciągnąć" w programie. Wiąże się to jednak ze spadkiem jakości w cieniach (głównie szumy).

------------------------------
fotoamator
profile.country.en_GB.title
mamakuby
Poszukiwacz

A czasem można w Photoshopie poprawić gradientem :c20

Kar-----
Początkujący

dziękuje wszystkim za porady!

i przy okazji mam kolejne pytanie:
w najbliższym czasie palnuje zakup szkiełka 50mm/f. 1,8
posiadam :c56 230 i przy takiej matrycy jaką posiadam obiektyw ten bedzie miał ogniskową 75mm.
Można prosić o jakieś wytłumaczenie dlaczego tak?

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Nie będzie miał. Fizyka się nie zmieni ;) Dalej będzie miał 50mm.
Temat był już nie raz poruszany na forum :c49

Chociażby TUTAJ ale nie tylko.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Kar napisał(a):


i przy okazji mam kolejne pytanie:
w najbliższym czasie palnuje zakup szkiełka 50mm/f. 1,8
posiadam :c56 230 i przy takiej matrycy jaką posiadam obiektyw ten bedzie miał ogniskową 75mm.
Można prosić o jakieś wytłumaczenie dlaczego tak?



Ogniskowa obiektywu pozostanie taka sama. Zmieni się tylko kąt widzenia obiektywu. Wielu ludzi mówi, że podpinając obiektyw o ogniskowej 50 mm do aparatu z mniejszą matrycą niż FF (full frame - 24x36 mm - pełny obrazek czyli matryca rozmiaru klatki filmu małoobrazkowego inaczej zwanego 135) - w Twoim wypadku z matrycą APS-C (23,6x15,8 mm) czyli mniejszą o 1,5 raza (znowu, potocznie mówi się matryca mniejsza 1,5 raza a to tylko przekątna matrycy jest mniejsza ale to właśnie ta przekątna mówi nam o kącie widzenia obiektywu rzucającego obraz na daną powierzchnię) otrzymamy obraz taki jak byśmy podpięli obiektyw o ogniskowej 75 mm. A to nie prawda. Zobaczymy taki obszar jak przez obiektyw 75 mm podpięty do aparatu z FF ale inne właściwości obiektywu będą zachowane jak dla obiektywu o ogniskowej 50 mm.
Czyli teraz prościej: przez obiektyw 50 mm podpięty do A230 zobaczysz tyle, ile przez obiektyw 75 mm podpięty do A900. Ale jeżeli nigdy nie miałeś lustrzanki, nigdy nie interesowałeś się fotografią od technicznej strony (jaki aparat, jaki obiektyw) to dla Ciebie nie ma praktycznie znaczenia to przeliczanie. Obiektyw 50 mm będzie dla Ciebie krótkim teleobiektywem, obiektyw 35 mm będzie obiektywem pokazującym mniej więcej tyle ile widzi oko ludzkie czyli tzw "standardowy" obiektyw".
Z tym przeliczeniem wiąże się pewna reguła mówiąca, że człowiek może wykonać nieporuszone zdjęcie stosując najdłuższy czas wynoszący odwrotność ogniskowej obiektywu, czyli dla obiektywu o ogniskowej 50 mm powinien to być czas 1/50 sek a dla obiektywu o ogniskowej 200 mm czas 1/200 sek; reguła ta odnosi się generalnie do elementu rejestrującego o powierzchni FF, dla mniejszych elementów / matryc należy stosować przeliczniki i tak dla obiektywu o ogniskowej 50 mm najdłuższy czas z jakim człowiek może wykonać nieporuszone zdjęcie aparatem o matrycy APS-C wynosi 1/75 sek - czyli właśnie ogniskowa obiektywu 50 mm x współczynnik "mniejszości" matrycy 1,5 raza. Ale to są tylko orientacyjne dane zależne od konkretnego człowieka, jego dyspozycji w danej chwili, zmęczenia lub "zmęczenia" itp.
Mam nadzieję, że nie za dużo danych jak na jeden raz. Gdybyś czegoś jeszcze nie wiedział, nie mógł zrozumieć to pytaj ,ludzie tu chętnie dzielą się swoją wiedzą, odpowiedzą na Twoje pytania.
Moich historyjek przez moment może nie być, będę miał mocno ograniczony dostęp do internetu więc możecie odetchnąć spokojnie ;) :smileyhappy: .

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

A czasem można w Photoshopie poprawić gradientem :c20


Jak się pracuje w 16-bitach to tak. W 8 wychodzą katastrofalne przejścia tonalne przy zastosowaniu gradientu. ;)

profile.country.pl_PL.title
Starosta.
Początkujący

piotruso napisał(a):

Moich historyjek przez moment może nie być, będę miał mocno ograniczony dostęp do internetu więc możecie odetchnąć spokojnie ;) :slight_smile:
Twoje historyjki czyta się z wielką przyjemnością :thumbsup:

Pozdrawia Starosta :grin: