anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Zdjecia do dekoracji szkolnej - portrety

Rain-----
Początkujący

Zdjecia do dekoracji szkolnej - portrety

Witam :c37
Jak widac jestem tu nowy, trafilem na forum przypadkiem ;)

Noo i mam problem...
Zostalem wyznaczony do zrobienia zdjec portretowych, ktore zostana wydrukowane za zwyklej drukarce laserowej HP (bez koloru).
Zdjecia maja byc przypiete jako dekoracja podczas akademii szkolnej.
I teraz rodzi sie pytanie...
Jak?

W programie "Piriorytet przyslony" z f5.6 i ogniskowa 55mm?
Po prostu nie wiem jak sie do tego zabrac.
Od razu mowie, ze bede robil bez statywu, poniewaz chwilowo nie posiadam.

Jak ustawic "modela"? Robic z lampa czy bez? (zdjecia bede robil w duzej sali z wieloma oknami. Osobe mam zamiar ustawic pod sciana (tak aby duzo swiatla padalo na fotografowana osobe)
Za tlo posluzy chyba jasno-zielony brystol - mozna zmienic.
Czy dodatkowo uzyc wbudowanej lampy?

Zdjecia bede robil A500 + Sony DT 3.5-5.6/18-55.

Bardzo was prosze o porady :c22

35 ODPOW. 35
Rain-----
Początkujący

Czy zle zadalem pytanie?
Do poniedzialku musze wiedziec co i jak.

profile.country.pl_PL.title
Starosta.
Początkujący

Rain napisał(a):

Czy zle zadalem pytanie?
Do poniedzialku musze wiedziec co i jak.


Witaj :c37

Nie o to chodzi, że źle. Tylko nie ma jednej, idealnej recepty na wszystko :c20

Jeżeli chodzi o użycie ogniskowej to każdą ogniskową można robić portrety. To zależy tylko i wyłącznie od oceny kadru przez fotografa :c20
Choć w tym przypadku śmiało użyłbym 55 mm na przysłonie 5,6 :)

Czytając jakie będziesz miał warunki świetlne.
Ja osobiście ustawiłbym tak modela/modelkę aby światło, które pada przez okno padało na twarz.
Nie stawiaj modela/modelki zaraz przy ścianie/tle. Wtedy na tym tle może wyjść widoczny cień. Spróbuj osobę fotografowaną ustawić trochę dalej - np. 1 metr - od tła.
I postaraj się kadrować tak, abyś za modelem zamaskował ewentualny cień, który może być ścianie,tle.

Jeżeli chodzi o lampę błyskową.
Musisz sprawdzić jakie zdjęcia będzie lepsze:
- Czy ze zwiększonym ISO (400-800 lub więcej)
- Czy na ISO 200 z lampą błyskową, ale z dyfuzorem (np. biała kartka papieru lub inny)

Ja osobiście spróbowałbym z większym ISO (400, 800, 1600) :c20


Z góry przepraszam za trochę chaotyczną wypowiedź, ale to takie moje pomysły na szybko :smileyrolleyes:

Pozdrawia Starosta :grin:
Rain-----
Początkujący

Starosta napisał(a):

Rain napisał(a):

Czy zle zadalem pytanie?
Do poniedzialku musze wiedziec co i jak.


Witaj :c37

Nie o to chodzi, że źle. Tylko nie ma jednej, idealnej recepty na wszystko :c20

Jeżeli chodzi o użycie ogniskowej to każdą ogniskową można robić portrety. To zależy tylko i wyłącznie od oceny kadru przez fotografa :c20
Choć w tym przypadku śmiało użyłbym 55 mm na przysłonie 5,6 :)

Czytając jakie będziesz miał warunki świetlne.
Ja osobiście ustawiłbym tak modela/modelkę aby światło, które pada przez okno padało na twarz.
Nie stawiaj modela/modelki zaraz przy ścianie/tle. Wtedy na tym tle może wyjść widoczny cień. Spróbuj osobę fotografowaną ustawić trochę dalej - np. 1 metr - od tła.
I postaraj się kadrować tak, abyś za modelem zamaskował ewentualny cień, który może być ścianie,tle.

Jeżeli chodzi o lampę błyskową.
Musisz sprawdzić jakie zdjęcia będzie lepsze:
- Czy ze zwiększonym ISO (400-800 lub więcej)
- Czy na ISO 200 z lampą błyskową, ale z dyfuzorem (np. biała kartka papieru lub inny)

Ja osobiście spróbowałbym z większym ISO (400, 800, 1600) :c20


Z góry przepraszam za trochę chaotyczną wypowiedź, ale to takie moje pomysły na szybko :rolling_eyes:



Slicznie Ci dziekuje :c22 :c39
I nie ma za co przepraszac ;)

Moze ktos jeszcze mi cos podpowie? :smileythumbsup:

Skoczek
Początkujący

Pamiętaj także, żeby przy kadrze pionowym (taki zalecam) umieścić oczy (często najważniejszy element portretu) ok. w 2/3 wysokości kadru i kadrować tuż nad głową, nie zostawiając nad nią dużo miejsca. Jeśli chodzi o światło, to postaraj się, aby okna, czyli źródło było lekko z boku, nie idealnie wprost na twarz. Jeśli zacieniona część twarzy będzie za ciemna - użyj białej kartki formatu A3, żeby odbić światło i nieco ją rozjaśnić, ale żeby kartka nie była widoczna w kadrze. Balans bieli ustaw na tę właśnie białą kartkę. Żeby to zrobić skieruj aparat na kartkę, wciśnij Fn>Balans bieli>Własne>w prawo>Set>środkowy przycisk potwierdza i wciśnij spust migawki, pojawi się wyznaczona temperatura barwowa, którą wystarczy zaakceptować centralnym guzikiem.
:)

Rain-----
Początkujący

Zalaczylem "mapke" sali w ktorej beda robione zdjecia.
Zaznaczylem na niej miejsce, w ktorym chce ustawic fotografowana osobe (oczywiscie do zmiany)
Mozecie napisac mi, gdzie najlepiej ustawic modela.

Chodzi mi jeszcze o ustawienia aparatu, a dokladniej o kontrast, ostrosc i nasycenie - co dac na + a co na - (i ile)

Skoczek, gdzie mam ustawic ta kartke?

profile.country.pl_PL.title
Starosta.
Początkujący

Rain napisał(a):

Chodzi mi jeszcze o ustawienia aparatu, a dokladniej o kontrast, ostrosc i nasycenie - co dac na + a co na - (i ile)

Kontrast :smileyarrow: 0
Nasycenie :smileyarrow: +1
Ostrość :smileyarrow: +2

Pozdrawia Starosta :grin:
Rain-----
Początkujący

Starosta napisał(a):

Kontrast :smileyarrow: 0
Nasycenie :smileyarrow: +1
Ostrość :smileyarrow: +2



Dzieki :c22
A wytlumaczysz mi dlaczego tak a nie inaczej? :c2

profile.country.pl_PL.title
Starosta.
Początkujący

Rain napisał(a):

A wytlumaczysz mi dlaczego tak a nie inaczej? :c2


Jeżeli chodzi o ostrość (+2) to tak testy i forum rzecze, więc tego nie neguję :smileymrgreen:
A tak trochę poważniej to sprawdziłem na jotpegach i jest różnica :c20

Jeżeli chodzi o nasycenie to też tak ustawiałem :c56 500 jak wcześniej wyczytałem, ale to dla aparatów z matrycą typu CMOS.

Pozdrawia Starosta :grin:
Rain-----
Początkujący

Starosta napisał(a):

Jeżeli chodzi o ostrość (+2) to tak testy i forum rzecze, więc tego nie neguję :nauseated_face:
A tak trochę poważniej to sprawdziłem na jotpegach i jest różnica :c20

Jeżeli chodzi o nasycenie to też tak ustawiałem :c56 500 jak wcześniej wyczytałem, ale to dla aparatów z matrycą typu CMOS.



Ale czy takie ustawienia beda dobre? Bo zdjecia beda drukowane na drukarce bez kolorow.

Czyli takie ustawienia jakie podales moge stosowac do wszelakiej fotografii?
Czy np do krajobrazow itp zaleca sie inne ustawienia?