anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Przenośne radio DAB/FM - XDR-S61D [wrażenia użytkownika]

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Przenośne radio DAB/FM - XDR-S61D [wrażenia użytkownika]

Cześć!

 

Niedawno w moje ręce trafło do testu małe radyjko Sony oznaczone symbolem XDR-S61D.

 

DSC00155.jpg

 

Co w pudełku? Nie jestem fanem unboxingu (przepraszam) więc zrobiłem to najszybciej jak się dało:

 

W sumie zastanawiałem się czy jest sens dzisiaj produkować jeszcze takie urządzenia, skoro coraz więcej stacji radiowych wypuszcza aplikacje na smartfony i umożliwia słuchanie swoich stacji przez sieć. Tyle, że komfort takiego słuchania jest, powiedzmy sobie, bardzo średni. O ile jeszcze mamy głośnik Bluetooth to fajnie, ale słuchając radia przez "bzyczek" smartofnu czy tabletu - trudno mówić o miłych wrażeniach akustycznych. Do tego dochodzi także zasięg internetu - jeśli tego nie mamy, albo jest on słaby, nie ma opcji na wysłuchanie danej audycji/piosenki w całości. 

 

Wrócmy jednak do radia Sony. Z wygladu bardzo mi się podoba. Design jest minimalistyczny, obudowa zwarta i wykonana z dobrej jakości plastiku - nic tutaj nie trzeszczy. Przyciski czytelne i duże, pokrętło do poruszania się w menu działa płynnie - za jego pomocą poruszamy się po MENU w górę i w dół, a przyciskając je wybieramy daną opcję lub wchodzimy "głębiej" w MENU (powrót następuje po naciśnięciu przycisku BACK).

DSC00147.jpg

DSC00144.jpg

 

Obsługa bajecznie prosta. Radio, po podłączeniu do sieci lub włożeniu baterii, wykonuje proces inicjalizacji i automatycznie wyszukuje stacje najpierw w cyfrowym formacie DAB/DAB+, a następnie w paśmie FM.

Cały proces zajmuje może 3 minuty. Będąc w zasięgu radia cyfrowego, automatycznie ustawi nam sie także zegar. 

 

DSC00145.jpg

 

Cyfryzacja radia w Polsce, czyli nadawanie w technologii Digital Audio Broadcasting (DAB/DAB+) obejmuje na razie rozgłośnie Polskiego Radia. W zależności od lokalizacji (usługa DAB nie jest jeszcze dostępna wszędzie w naszym kraju) dostępnych jest zwykle 8 stacji Polskiego Radia. W moim miejscu zamieszkania mam małe problemy z odbiorem DAB/DAB+ bo mieszkam w lekkiej niecce i nie zawsze usługa jest dostępna - zresztą najlepiej widać to na obrazku poniżej :wink:

DSC00146.jpg

 

Radio posiada tylko 1 głośnik, więc na stereo nie ma co liczyć, ALE jeśli podepniemy się do gniazda słuchawkowego to w słuchawkach cieszymy się jakością stereo :bulb:

Radio, mimo braku regulacji barwy dźwięku, gra bardzo przyjemnie. Nie należy oczekiwać, że będzie to kompan głośnych imprez, ale raczej towarzysz biurka, blatu kuchennego, czy stolika nocnego w sypialni.  :radio: 

 

 

Na górnym panelu znajdziemy tylko to, co najbardziej potrzebne - przycisk do włączenia/wyłączenia, przycisk pamięci 5 ulubionych stacji (w paśmie DAB i FM) oraz pokrętło regulacji głośności.

DSC00152.jpg

 

DSC00153.jpg

 

MENU

 

Menu jest skrajnie uproszczone. Nawigacja przy pomocy kółka funkcyjnego i przycisku BACK. Niestety MENU dostępne tylko w języku angielskim, ale załączona instrukcja obsługi jest napisana bardzo dobrze, więc jeśli mamy jakiś problem, warto do niej zerknąć.

 

Lista opcji:

- Wake-up timer (dostępny wyłącznie przy podłączonym zasilaczu) - to zwykły budzik :clock:

- Sleep (uśpienie) - w wyboru mamy OFF, oraz ustawienia wyłączenia radia po 15,30,45 i 60 minutach.

- FM Tune Mode - mamy tu 2 opcje: 1) By station list - przełączanie się miedzy zaprogramowanymi stacjami 

                                                                2) Manual tune - strojenie manualne 

- Edit FM Station list

  • Get FM Station name - automatyczne pobranie nazw stacji radiowych FM
    • OK (proces trwa około 3 minut)
    • Cancel
  • Delete FM Station - usuwanie stacji z listy zapamiętanych
  • Add FM Station - dodawanie stacji (opcja działa przy włączonym strojeniu manualnym)

- Backlight - podświetlenie wyświetlacz

  • Auto (wyświetlacz włącza się po naciśnięciu dowolnego przycisku lub pokrętła regulacji głośności, po chwili bezczynności, automatycznie się przygasza).
  • Always ON (wyświetlacz cały czas będzie włączony)

- Time (ustawienie zegara)

  • Set time (ustaw czas)
    • Auto (DAB) - automatycznie (działa tylko w zasięgu DAB)
    • Time setting - ręczne ustawienie godziny
  • 12/24h (wybór zegara)

- Beep - włączenie sygnału dźwiękowego użycia funkcji radia 

  • ON
  • OFF

Initialize - Inicjalizacja - wybranie "OK" przyraca radio do ustawień fabrycznych, kasuje pamięć wszystkich stacji radiowych.

 

 

Podsumowanie

 

W październiku 2013 r. firma Sony zaprezentowała urządzenia z obłsugą radia z technologii cyfrowej, w komunikacie prasowym możemy przeczytać m.in. cyt.: "w toku radiowej rewolucji wprowadza na rynek produkty, będące sprzymierzeńcami cyfryzacji radiowej w Polsce. Pierwszy z nich to stylowy odtwarzacz typu boombox, który pozwala na słuchanie muzyki zarówno w mieszkaniu, jak i poza nim."

 

Radio XDR-S61D oczywiście nie jest boomboxem, ale raczej nawiązuje do klasycznej prostoty dawnych odbiorników radiowych. Nie ma tutaj migających światełek, potężnych basów, agresywnej stylistyki.

 

Dostajemy zgrabne radyjko z ciekawymi możliwościami i przyzwoitą jakością dźwięku. Radio waży kilogram więc nie stanowi dużego obciążenia i spokojnie można zabierać je na wyjazdy plenerowe, wakacje. Możliwość zasilania za pomocą zwykłych baterii AA (popularnych "paluszków") stanowi ogromny atut, szczególnie że przy użyciu baterii alkalicznych (LR6) radio może grać około 17 godzin! Mając przewód 2x3,5mm Mini Jack możemy podłączyć do radia jakieś inne urządzenie odtwarzające dźwięk np. smartfon - jakość i siła dźwięku będzie nieporównywalnie lepsza.

 

W zasadzie mam tylko jedną uwagę, która związana jest z ergonomią - brakuje mi lepszego uchwytu lub rączki do bezpiecznego przenoszenia. O ile spód radia jest świetnie zabezpieczony przez przesuwaniem się (4 gumowe nóżki) to właśnie przenoszenie jest dla mnie trochę kłopotliwe. 

 

DSC00163.jpg

 

Radio dostępne jest w czterech wersjach kolorystycznych.

xdrs61.png

 

Do mnie trafiła wersja oznaczona jako "niebieska" ale powiem szczerze, że bliżej temu do szarości niż tego czego oczekiwałem po naklejce "BLUE" na opakowaniu :smiley:

 

Cena? Na dziś nie znam ceny w złotówkach. W miarę możliwości odświeżę wątek i podam tę istotną informację.

 

Czy warto? Radio cyfrowe w Polsce na razie wciąż raczkuje. Oferta Polskiego Radia jest niezbyt atrakcyjna. Znaczna część prywatnych nadawców broni się przed cyfryzacją odwołując się do korzystania z aplikacji mobilnych na urządzenia przenośne. Czy znajdą się chętni na to by zainwestować w taki odbiornik? Trudno mi odpowiedzieć jednoznacznie. Technologia DAB ma wiele zalet, ale sam, podczas testu w 95% słuchałem...radia FM. W każdym razie w krajach, gdzie DAB jest bardziej powszechny, a sygnał analogowu jest "wygaszany" (takie modne słowo ostatnio :tongue_winking: ), takie odbiorniki mają sens. 

 

Jeśli ktoś dotrwał do tego miejsca, dziękuję za uwagę i pozdrawiam serdecznie :thumbsup:

2 ODPOW. 2
profile.country.PL.title
Sony_Poland_Team
Community Team

Dzięki @Lajam. za super recenzję! Być może własnie zainspirowałes kogoś poszukującego idealnego prezentu na Swięta? :slight_smile:

 

pozdrawiamy,

Zespół Sony

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Lajam, bardzo fajna recenzja. Pozwól, że dodam kilka swoich spostrzeżeń dotyczących egzemplarza, który do mnie trafił.

 

Na początek kilka wad. W moim radiu zabrakło dokładniejszej kontroli jakości gumowych nóżek, ponieważ mój egzemplarz lekko się kołysze. Po dokładniejszych oględzinach zauważyłem, że jedna nóżka jest źle docięta. Drugą nieznaczną wadą jaką zauważyłem, jest nie do końca precyzyjne pokrętło zmiany stacji/częstotliwości (w zależności od trybu pracy), a mianowicie czasami jego przyciśnięcie skutkuje wyborem stacji lub opcji, znajdujących się na liście wyżej niż zamierzana. Jest to wada dość subiektywna i możliwe, że jest to spowodowane moją obsługą.

Zaletą i jednocześnie wadą jest wyszukiwanie nazw stacji radiowych. Plusem jest to, że trwa to znacznie krócej niż 3 minuty, jednak nie ma możliwości żeby radio poprawnie odczytało nazwę wszystkich znalezionych stacji. Jest to bardziej "wina" poszczególnych stacji radiowych niż samego radia, które rozsyłają dodatkowo sporo informacji, przez co na liście lądują, np. nazwy zespołów.

Trochę nie rozumiem pomysłu wejścia audio, ale to moje subiektywne odczucia.

 

To może teraz trochę plusów. Zdecydowanie podoba mi się prostota obsługi całego urządzenia, jest wyjątkowo intuicyjne. Plusem jest też możliwość zapisania do 5 stacji, zarówno FM jak i DAB, co w przypadku tego drugiego gwarantuje skutkuje zapamiętaniem większości z nich. Natomiast, w opcjach budzika, oprócz godziny pobudki, możemy wybrać jedną z zapamiętanych stacji FM/DAB, albo ostatnio przez nas słuchaną, a także głośność z jaką radio ma się uruchomić.

Na plus jest obecność gniazda słuchawkowego, jednak siedzenie przy radiu w słuchawkach może być mało praktyczne. Dobrze sprawdzi się tutaj podłączenie np. bezprzewodowych słuchawek MDR-RF865R, o których pisał @pawelszymanski6 w osobnym wątku na forum.

 

Podsumowując, mimo kilku wad jest to bardzo fajne radio, które zadowoli każdego użytkownika. Szkoda, że w Polsce jest tak mało stacji nadających w standardzie DAB.