anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Dynamiczne zdjęcia krajobrazu

profile.country.DE.title
Peter_S.
Genius
542 wyświetleń

promo_lesson3.jpg

Gdy podczas podróży napotkamy rozległy krajobraz, chcemy sfotografować go takim, jakim jest, oddając jego wspaniałość oraz panującą atmosferę.
Aby wykonywać takie zdjęcia, przestaw aparat na trybA i wypróbuj poniższe techniki.

 

Fotografowanie z mniejszymi ustawieniami przysłony

les3_1_1.jpgKrajobrazy należy fotografować, używając mniejszych ustawień przysłony. Ustawienie wartości przysłony w okolicach F8 pozwala uzyskać ostrość całego obrazu, choć zalecana wartość może się różnić w zależności od warunków lub obiektywu.
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chcesz wykonywać ostre zdjęcia o wysokim kontraście, zwiększ liczbę F. Alternatywnie, jeśli nie zależy Ci na tych efektach, a zdjęcie ma być łagodne, zmniejsz liczbę F.

 

To zdjęcie zostało wykonane z przysłoną F9,0, przez co wygląda wyraźnie, ponieważ wyostrzona jest nie tylko sosna, ale i niebo. Jeśli liczba F jest za mała, zdjęcia stają się niewystarczająco wyraźne, ponieważ wyostrzona może zostać tylko sosna lub tylko niebo.

 

Zalety ustawień szerokokątnych

les3_2_1.jpgJeśli fotografujesz krajobraz przez obiektyw z zoomem, możesz oddać wiele aspektów sceny, stosując ustawienia szerokokątne (krótsze ogniskowe). W przypadku krajobrazów z uwzględnieniem nieba, wypełnienie nim większej części obrazu pozwoli wywrzeć większe wrażenie na odbiorcy i lepiej odda moc sceny.

 

To zdjęcie wykonano z ustawieniem szerokokątnym obiektywu z zoomem. Choć głównym obiektem jest ocean, atmosferę zintensyfikowano poprzez wypełnienie dużego obszaru zdjęcia niebem i chmurami.

 

Poprawianie ostrości i jaskrawości

Jeśli chcesz, aby odwzorowanie krajobrazu było ostrzejsze i bardziej jaskrawe, zmień ustawienia w menu Styl kreatywny. Zastosowanie ustawienia [Krajobraz] zwiększy kontrast i nasycenie oraz nada obrazowi na zdjęciu więcej głębi. Jeśli zależy Ci na dodatkowym kontraście kolorów lub cieni, dostosuj ustawienia Nasycenie i Kontrast w opcjach. Każdy z parametrów można dostosować o ± 3 stopnie.

 

les3_3_1_modal.jpg

 

Te zdjęcia wykonano z różnymi ustawieniami Stylu kreatywnego. Zdjęcie [1] wykonano z ustawieniem [Standardowy], natomiast zdjęcie [2] wykonano z ustawieniem [Krajobraz] i zwiększonymi wartościami Nasycenia i Kontrastu. Dzięki temu niebo i kolorowe liście zostały przedstawione w sposób jaskrawy i wyrazisty.
Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z kontrastem i nasyceniem, ponieważ wykonane zdjęcie może wówczas przypominać namalowany obraz.

 

Korzystanie z obiektywów szerokokątnych

Do wykonywania pełnych dynamizmu zdjęć z szerokim kątem widzenia zalecamy obiektywy szerokokątne.
Obiektywy te „widzą” więcej niż ludzkie oko, co umożliwia wykonywanie niespotykanych ujęć z życia codziennego lub fotografowanie ulic i krajobrazu.

les3_4_1.jpg
Ogniskowa: 11 mm / Liczba F: 10 / Czas otwarcia migawki: 1/80 s

 

  les3_4_3.jpg
Ogniskowa: 10 mm / Liczba F: 11 / Czas otwarcia migawki: 2,5 s

 

SAL1118

les3_4_2.jpg
Ten obiektyw zapewnia wybór ogniskowych, które są idealne do fotografowania w pomieszczeniach oraz wykonywania zdjęć budynków. Sprawdza się także w innych sytuacjach, które wymagają szerszego kąta.
Jest wyposażony w szkło ED i elementy asferyczne, które minimalizują odblaski i pozwalają uzyskać bardzo ostre obrazy o wysokim kontraście nawet w trudnych warunkach.

  SEL1018

les3_4_4.jpg
Ten ultraszerokokątny obiektyw 10-18 mm z zoomem nadaje się idealnie do fotografowania rozległych krajobrazów oraz podkreślania perspektywy podczas wykonywania zdjęć obiektów.
Elementy asferyczne i wykonane ze szkła ED oraz precyzyjna konstrukcja zapewniają imponującą rozdzielczość i kontrast po same krawędzie obrazu.
Stała maksymalna przysłona F4 w całym zakresie ogniskowych umożliwia wykorzystanie swoich zalet w połączeniu z krótszymi czasami otwarcia migawki nawet przy słabym oświetleniu.