anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

65xf9005 brak dźwięku dolby atmos w serwisie netflix

profile.country.PL.title
ZakOnIck
Poszukiwacz

65xf9005 brak dźwięku dolby atmos w serwisie netflix

Witam

Od zeszłej niedzieli jestem szczęśliwym posiadaczem tv 65xf9005, obraz super jak najbardziej natomiast mam problem z uzyskaniem dźwięku w formacie dolby atmos w serwisie netflix. Mam oczywiście wykupiony najdroższy pakiet UHD, kiedy wybieram interesujący mnie film powiedzmy Bright, pokazana jest informacja, że film ten obsługuje dolby vision i dolby atmos. Niestety po włączeniu filmu atmos nie jest dostępne tylko dolby suround. Tv mam podłączony pod av receiver Onkyo tx-nr656, czyli zestaw obsługujący standard atmos. Dodam tylko, że mam również przystawkę amazon fire tv 4k podłączoną bezpośrednio pod ampi i tam z serwisu amazon video atmos działa bez problemu. Wychodzi na to że jest jakiś problem z połączeniem tv z onkyo, na wszystkich źródłach podłączonych wpierw do receivera mogę uzyskać informację o podłączonym źródle, czyli rodzaj kodowanego dźwięku i rozdzielczości obrazu, natomiast nie ma takiej możliwości, kiedy sygnał idzie bezpośrednio do a/c receivera. Tv mam podłączony kablem HDMI 2.0 do portu 3arc. Obraz przesyłany z ps4 pro czy fire tv najpierw do onkyo a później do tv jest jak żyleta z HDR nie ma żadnego problemu więc nie powinna to być wina kabla na odcinku tv onkyo, tym bardziej że było sprawdzane już na dwóch różnych kablach. Opcja bravia sync również wykrywa av recevier, jak również konsolę ps4 pro i fire stick więc tu też nie ma problemu. Dodam, tylko że na moim poprzednim tv 49x8005c nie miałem problemu z sprawdzeniem danych źródła z netflixa

27 ODPOW. 27
profile.country.PL.title
Sony_Poland_Team
Community Team

Niestety nasz ekspert audio jest dziś poza biurem więc my nie możemy pomóc 😞 Polecamy natomiast skonsultować się z naszym wsparciem technicznym: problem poprzez formularz na stronie: https://services.sony.pl/supportmvc/pl/Contact/Email, telefonicznie dzwoniąc pod numer tel. 22 3060694 lub e-mailowo: customersupport.pl@eu.sony.com.

profile.country.PL.title
djrychu
Expert

Witam,

 

Wystarczyło poszukać na forum. Kilka wątków wcześ niej był podobny temat:

https://community.sony.pl/t5/android-tv/podlaczenie-65xf9005-oraz-ht-xf9000-i-dekodera-oraz-ps3/m-p/...

 

Pozdrawiam

profile.country.PL.title
ZakOnIck
Poszukiwacz

Temat rzeczywiście podobny nawet go czytałem w ale to już było późno (ponad 5h walkiz ustawieniami) i niestety nie wszystkie informacje do mnie dochodziły, co nie zmienia faktu że problem nadal występuję i nie jest rozwiązany jak się okazuje nie tylko umnie.

Pozdrawiam

profile.country.PL.title
djrychu
Expert

Witam,

 

Problem tkwi w tym, że TV obsługuje tylko protokół ARC, które ma ograniczenia takie jak S/PDIF i nie uzyskamy na nim nic więcej niż Dolby Digital, czy DTS. Dopiero jego następca czyli protokołu eARC, który został dopiero zaimplementowany w standardzie HDMI 2.1 pozwala na przesylanie Dolby Atmos, DTS:X, DTS-HD MA i Dolby TrueHD. Pierwsze modele Sony, które mają eARC to AF9 oraz ZF9 i na chwilę obecną nic nie wiadomo co z pozostałymi modelami. Jedno jest pewne o czym wspomniałem wcześniej TV musi mieć HDMI zgodnie ze standardem 2.1, aby można było zaimplementować eARC np. przez aktualizację.

W przypadku przystawki amplituner nie korzysta z prootkołu ARC.

 

Pozdrawiam

profile.country.PL.title
ZakOnIck
Poszukiwacz

Witam 

Tak to co Pan napisał jak najbardziej się zgadza ale mimo wszystko nadal nie otrzymałem odpowiedzi dlaczego receiver nie jest w stanie podać informacji o danej ścieżce audio. Tak jak pisałem w pierwszym poście na poprzednim tv odbiornik nie miał najmniejszego problemu z podaniem informacji o źródle natomiast przy tym tv ma i nie wiem jak temu zaradzić. I jeszcze jedno pytanie skoro tv nie jest w stanie przesłać dźwięku w formacie atmos dlaczego wyświetla się ikona w danym filmie o dostępności tego rodzaju kodowania. 

profile.country.PL.title
djrychu
Expert

Witam,

 

@ZakOnIck wysyłałem Twoje zapytanie do supportu jak będzie odpowiedź dam znać.

 

Pozdrawiam

profile.country.PL.title
wojtekmarchewka
Użytkownik

Witajcie

@djrychu 

Nie do końca masz rację z brakiem obsługi Dolby Atmos poprzez HDMI Arc.

Gdy włączam film na Netflixie z aktywnym Audio TV, bark jest informacji o źródle audio danego filmu. Gdy aktywuję Audio z soundbara HT-Xf9000, w netflixie jest informacja o obsłudze Atmos, tak jak pisze kolega @ZakOnIck 

Nie mamy także na Netlixie informacji jaki to jest Dolby Atmos (Dolby Atmos - Dolby TrueHD, czy Dolby Atmos - Ddolby Digital Plus)

IMG_20181130_143313.jpgIMG_20181130_143339.jpg

Nie mamy także na Netlixie informacji jaki to jest Dolby Atmos (Dolby Atmos - Dolby TrueHD, czy Dolby Atmos - Ddolby Digital Plus)

Zajrzałem jednak do instrukcji soundbara i uzyskałem odpowiedź że jest to  Dolby Atmos - Ddolby Digital Plus gdyż tylko jego obsługuje HDMI Arc.

 

Znalazłem też takie informacje, przetłumaczone ze strony, gdzie jest zawarta odpowiedź 

http://community.cedia.net/blogs/david-meyer/2018/06/25/dolby-atmos-over-hdmi-arc

Kanał zwrotny audio HDMI (ARC) jest oparty na specyfikacji IEC 60958-1, która jest w istocie specyfikacją audio S / PDIF. Istnieją dwa typy ARC w HDMI; Tryb pojedynczy i tryb wspólny, ale niestety nie otrzymujemy informacji, który typ danego produktu obsługuje. 

Tryb pojedynczy ARC używa pojedynczego przewodu w łączu HDMI, o wydajności ograniczonej do około 3 Mb / s. Umożliwia to obsługę 2.0 LPCM i "stratnych" skompresowanych formatów surround, w tym Dolby Digital i DTS 5.1, ale nic więcej. Długość kabla jest ogromnym czynnikiem w przypadku trybu pojedynczego, a niezawodność zwykle spada poniżej 7-8 m w pasywnym kablu HDMI. 

Tryb wspólny ARC jest lepszy, ale mniej powszechny pod względem wdrażania. Wciąż bazuje na tej samej specyfikacji S / PDIF, ale teoretycznie może obsługiwać do około 12 Mb / s. To wystarcza do przeniesienia 24-bitowego dźwięku 2-kanałowego 192kHz lub  do tego bloga - format Dolby o nazwie E-AC-3, który znamy lepiej jako Dolby Digital Plus. Może to również przenosić wzmocnioną metadanymi transmisję audio (MAT), będąc obiektami audio; aka Atmos. 

Istniejące HDMI ARC może potencjalnie wspierać Dolby Atmos  poprzez maksymalizację możliwości trybu wspólnego ze strumieniem MAT. Ale jest  haczyk. Dwa, właściwie; 

  1. Licznik i rozdzielczość kanału  - podczas gdy E-AC-3 może obsługiwać do 15.1 kanałów audio, znacznie wykracza poza specyfikację HDMI ARC. Nawet przejście 7.1 kanałów jest rozciągliwe, więc nawet jeśli strumień zawiera metadane obiektu, nie będzie miał głośników o wysokiej rozdzielczości i głośności.
  2. ( Ten punkt jest odpowiedzią dla kolegi)  Obsługa systemu  - sprawdzenie, czy Atmos działa poprzez interfejs HDMI ARC, wymaga obsługi trybu wspólnego zarówno w telewizorze, jak i AVR, a także w połączeniu z wysoką integralnością. Nawet wtedy wydajność będzie marginalna.

HDMI 2.1 znacznie to zmieni. Wprowadza rozszerzone ARC, lub eARC w skrócie, które mogą obsługiwać do dwunastokrotności przepustowości ARC, obsługując do 32 kanałów, 24-bitowego dźwięku 192 kHz! Oznacza to, że eARC będzie obsługiwał wszystkie te same formaty audio powyżej, co możemy już uzyskać w dolnym łączu HDMI.  

Podsumowując, podstawowa, dolna rozdzielczość formatu Dolby Atmos może działać poprzez istniejące HDMI ARC, ale jest wysoce zależna od systemu i łącza. Właśnie dlatego mamy tendencję do generalizowania tego, że ARC nie obsługuje Atmos, ponieważ jest poza specyfikacją i nie można na nim polegać. Jeśli projektujesz tę funkcję w systemach, trzymanie się sprawdzonych kombinacji produktów i krótkich połączeń może dać twoim systemom przewagę, dopóki nie pojawi się eARC i otworzy nasze opcje.

profile.country.PL.title
djrychu
Expert

Witam,

 

@wojtekmarchewka Dolby Atmos to inna technologia tworzenia dźwięku niż Dolby TrueHD czy też Dolby Digital Plus w skrócie nie ma takiego czegoś jak Dolby Atmos->Dolby TrueHD albo Dolby Atmos->DD+. Czytałem wcześniej artykuł który przytoczyłeś, zanim umieściłem swój wcześniejszy post. Zgodzę się z tym, iż HDMI ARC może obsłużyć Dolby Atmos, ale jak sam artykuł wskazuje wymagana jest duża kompatybiność urządzeń i protokołów. To, że aplikacja Netflix wykrywa Dolby Atmos w opisanym przez Ciebie przypadku wynikać może właśnie z złej interpretacji metadanych.

 

Pozdrawiam

 

 

profile.country.PL.title
wojtekmarchewka
Użytkownik

@djrychu

Wymieniając dwa rodzaje Dolby Atmos, sugerowałem się instrukcją obsługi z posiadanego soundbara HT-XF9000

Atmos.jpgAle faktycznie, coś jest na rzeczy z tym Atmosem Netflixa, bo i tak w opcjach językowych, nie ma do wyboru ścieżki Atmos, max to 5.1. Mimo że przy kilku tytułach jest informacja o tym że film/serial obsługuję DA.

Więc w sumie mam taki sam "problem", jak kolega @ZakOnIck. Jeżeli problemem można nazwać brak dźwięku wielokanałowego, na sprzęcie audio 2.1 😛