anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Ustawienia HDR

profile.country.PL.title
ukpipaa
Użytkownik

Ustawienia HDR

Witam 

Czy jest jakaś instrukcja ustawienia tv pod HDR. Canal+ 4k nadaje z HDR ale u mnie przy HDR10 kolory tak jaskrawe że nie idzie oglądać a orzy hlg ciemny obraz mimo jasności na full. Tv sony bravia 55xe8599. 

286 ODPOW. 286
profile.country.PL.title
jaczylibodzio
Użytkownik

makin5 - żadnych teorii nie tworzymy, to czysta ludzka ułomność. Jak w nocy zgasisz światło to przez chwilę nic nie widzisz, dopiero po dłuższej chwili wzrok się dostosowuje i zaczynasz widzieć przynajmniej kontury w ciemnościach. Tak samo jest tutaj, jak porównujesz SDR na którym wartości są przejechane żeby wszystko podsycić, a później przełączasz na HDR i jesteś zdegustowany brakiem jasności...
 
Jak patrzę na to zdjęcie i widzę jasność blisko wartości maksymalnej w SDR to już widzę że tv jest źle ustawiony, już nie mówiąc o kontraście. Ale zacznijmy od początku, postaram się łopatologicznie wszystko wyjaśnić.

Z reguły telewizory w sklepach mają poustawiane tryby standard / żywe itp, żeby wyróżnić się na tle konkurencji. Ja rozumiem że każdy może preferować nieco inny rodzaj obrazu i wydaje mu się że wszystko jest ok bo względnie wszystko na tv widać, ale w rzeczywistości... nie jest to tak jak ma być. Dlaczego? Dlatego że dążymy do jakiegoś wzorca, który założył sobie reżyser filmu / serialu, czegokolwiek co będziemy na tv oglądać. W tym miejscu wkracza profesjonalna kalibracja tv, lub posiłkowanie się gotowcami zrobionymi wcześniej przez pomiary konkretnego modelu (choć tutaj zbliżymy się do dobrych ustawień, ale nie zrobimy tego idealnie, bo powtarzalność przy masowej produkcji nie jest możliwa). Moje pierwsze zetknięcie się z poprawnie wyświetlanym obrazem było wręcz uderzeniem w tył głowy. Należy przede wszystkim zapomnieć o wszelakich wspomagaczach, takich jak poprawa kontrastu, podbijanie czerni, czy koloru. W każdym telewizorze funkcje te działają w innym stopniu zależnie od ustawień, ale czy w ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać to co chciał realizator nagrania? Logika nakazuje myśleć że z każdym jednym ustawieniem takiej funkcji obraz zostanie zakłamany w mniejszym lub większym stopniu. Tak profesjonalna kalibracja, jak i posiłkowanie się gotowcami pomaga tutaj zbliżyć się to tego czego oczekiwał realizator nagrania. Sam doznałem szoku gdy wartości które wprowadziłem w tv spowodowały że obraz w SDR był tak ciemny, że myślałem że gdzieś popełniłem błąd. Kilka dni później jednak okazało się że telewizor nie męczył oczu, a sam obraz na kanałach SDR był zaskakująco dobry. I ważne jest tutaj to, że z podświetleniem tv zjechałem do wartości "6", bo taka jest rekomendowana (dla mojego tv) i w takiej najpoprawniej odwzorowywane są kolory. Jasność też gdzieś w połowie skali, a kontrast w okolicach 90ciu. Dlaczego tak ciemno? Ano dlatego że gdy oglądamy krajobraz za oknem to budynki, drzewa czy trawa nie świecą kolorem. Prosta sprawa, zróbcie zdjęcie czegoś obok tv (w szerszym kadrze, pół pomieszczenia), a później wrzućcie to na tv i powiedzcie mi czy widzicie ten sam kolor i jasność na telewizorze, co w rzeczywistości... Ja wiem że aparat może trochę przekłamać, ale tv na pewno wyświetli to jaśniej i bardziej kolorowo.

Jak już ogarniecie poprawne ustawienie telewizora w SDR i zobaczycie że ogląda się bardzo dobrze, wtedy można poszaleć sobie z HDRem. Z nim jet taki myk że został on stworzony do oglądania wieczorem. W końcu w kinie nie siedzimy przy zapalonym świetle...

Przechwytywanie.PNG

Proste? Proste... Problem pojawia się gdy oglądamy sobie materiał SDR o wysokiej jasności (podkręconej powyżej wzorca, a tak jest w 90% przypadków, bo większość osób ustawia obraz według własnych preferencji, a nie konkretnego wzorca) a później przełączamy w tryb HDR/HLG. Materiał HDR wygląda na zbyt ciemny, a w rzeczywistości jest poprawny, tylko nasze przyzwyczajenie każe myśleć że jest inaczej, nagle kolory bledną, a czerń zajmuje 70% ekranu. Cóż, jeżeli tak myślimy to polecam tak ten nieszczęsny C+ 4K pooglądać (ustawcie tryb HDR na automat, tv dobrze go rozpozna) i zostawcie sobie ten kanał na godzinkę, dwie i oglądajcie przy słabym świetle, lub w ogóle bez, a później przełączcie na kanał SDR i powiedzcie czy obraz nie wypala wam gałek ocznych...

HDR w TV różni się od tego w aparatach foto (zdjęcia w HDR). W zdjęciach chodzi o "wypłaszczenie" obrazu i zatarcie różnic między najjaśniejszymi i najciemniejszymi obszarem w zdjęciu. Po sklejeniu 3 obrazów (niedoświetlonego, naświetlonego poprawnie i prześwietlonego) dostajemy pełen obraz w "zawężonej" rozpiętości tonalnej. Cienie wzięliśmy ze zdjęcia prześwietlonego, jasne elementy ze zdjęcia niedoświetlonego, a zdjęcie poprawnie naświetlone daje nam odniesienie i... elementy poprawnie naświetlone. W telewizorach HDR chodzi o poszerzenie spektrum widzianego obrazu. Żeby zobaczyć różnicę w cieniach, trzeba przysłonić okno i oglądać wieczorem, wtedy zobaczycie ile detali się pojawia (pomijam kwestię matrycy, bo tutaj IPS wypada gorzej, widoczny clouding i inne głupoty). Żadnych wspomagaczy, żadnych kontroli czerni, żadnego podbijania kontrastu, bo telewizor z każdą sceną będzie Wam przestawiał obraz wedle własnego uznania, a nie tego co chciał reżyser. Zresztą... Dolby Vision jest systemem który teoretycznie każdą klatkę filmu jest w stanie wyświetlić inaczej, więc tutaj tym bardziej autoregulacja kontrastu jest pozbawiona sensu.

Dynamic-Range.jpg

Bardziej łopatologicznie nie jestem w stanie. Zacznijcie od poprawnego ustawienia SDR, później dopiero porównujcie to do HDR (w którym konfiguracje dają mniej możliwości, ale to dobrze bo widzimy obraz zbliżony do oryginału). Polecam też ustawić HDR w kilku przypadkach, bo ustawienie w apce na Youtube nie równa się z ustawieniom dla wejścia HDMI czy satelicie, tutaj też trzeba osobno. Dobrą bazą wiedzy jest rtings.com, można tam znaleźć ustawienia konfiguracyjne dla wielu tv, które wcześniej zostały poddane pomiarom.

U kolegi jajko6 widać wyraźnie że obraz nie "świeci" tylko ładnie prezentuje paletę barw, a jeżeli my będziemy u siebie go porównywać do przejaranego SDr, to zawsze HDR będzie się wydawał za ciemny...

profile.country.PL.title
makin5
Poszukiwacz

jaczylibodzio- masz duzo , a nawet bardzo duzo racji w tym co piszesz. Piszesz, że u kolegi jajko wygląda to tak jak powinno. I tu pełna zgoda, tak to powinno wyglądać, i u mnie już na innym tv też tak to wygląda. Jednak wcześniejsze modele sony  z hdr ( mój był  flagowcem z 2016) wyświetlały w C+4K obraz naprawdę dramatyczny, rozumiem tych , którzy to opisują, bo jak pisałem wcześniej sam z tym walczyłem. Nie wiem czy to wina softu, czy samego sprzętu, ja sobie z tym nie poradziłem, a było to na tyle irytujące, że stwierdziłem ze 4 lata i wystarczy sony. I powiem szczerze nie żałuję. Pozdrawiam.

profile.country.PL.title
jaczylibodzio
Użytkownik

Może coś się ze sobą nie dogadywało, a może tkwiłeś w własnym błędzie jak ja wcześniej. Wymieniłem telewizor bo też myślałem że poprzedni był schrzaniony, a tutaj okazało się że jednak moja niewiedza i podejście do konfiguracji telewizora było błędne. Obraz też wydawał mi się ciemny, a czernie robiły się szare, ale tak samo porównywałem HDR to przejaskrawionego i źle ustawionego SDR... Cóż, człowiek uczy się całe życie.

profile.country.PL.title
marcinor
Doradca

Ja dalej twierdzę, że piszesz dla sony, by nas uspokoić, bo niby co Ci tak zależy na tym, by nas przekonać do tv sony?, że niby wszystko jest ok, tylko my mamy złe ustawienia, czy zły wzrok, ale jak widzę to już znalazła się niby osobą, która popiera twoje wymysły.Dodam tylko jedno, że nic nie możesz powiedzieć o idealnym obrazie, nie widząc nigdy wyświetlanego obrazu w tv hd ready Phillips pfl7403/d12 Programów nadawanych Transmisji na żywo. 

profile.country.PL.title
jaczylibodzio
Użytkownik

Przedstawiłem suche fakty znane jak internet długi, szeroki i głęboki. Swoje zdanie możesz mieć, ale miej też dowody że się mylę, wtedy możemy merytorycznie dyskutować.

Dla żadnego Sony nie pracuję. A co do Philipsa... oddałem 55pus6754 bo rozpoznawał paletę bt2020, ale mimo to niepoprawnie przypisywał kolory. Z sony tego problemu nie mam. I nie chcę Was przekonać do sony, chce Was przekonać do tego że należy poprawnie skonfigurować obraz w telewizorze (nie ważne jakiej marki) a wtedy dopiero go porównywać i oceniać.

I co z tego że nie widziałem tego Philipsa? Straciłem coś? Napisałem już że dążę do tego co chciał reżyser, a lepszego wzorca nie znajdziesz... 

profile.country.PL.title
Chrispe
Użytkownik

Screenshot_20200702-235642.jpg

IMG_20200702_235705.jpg

A u mnie nawet nie ma napisu hdr z prawej strony na gorze ja u ciebie i te ustawienia gowno dały 😃 

profile.country.PL.title
Chrispe
Użytkownik

Obraz gowniany po wlaczebou tv na 4 k canal plus widac mIMG_20200703_000848.jpg

Mgłe a ponizej oobraz po wejsciu w pip obraz w obrazie gdzie widac od razu lepszy obraz golym okiem IMG_20200703_000922.jpg

 

profile.country.PL.title
jaczylibodzio
Użytkownik

Zastosowałeś ustawienia o których pisałem wcześniej czy nadal robisz to po swojemu? Bo nawet zdjęcie mówi jak ładnie zignorowałeś to co pisałem... 

profile.country.PL.title
KrissKEJ
Użytkownik

Mr. Bodzio, a co mają ustawienia HDR do ustawień SDR? Może pan napisze jakim modelem TV pan dysponuje.

Pisze pan, o tv stojących w sklepach, że mają tryb żywy itd. Nic z tych rzeczy, mają odpalony tryb sklepowy lub wystawowy gdzie wszystko jest wykręcone na max plus odpalone są dema technologiczne z USB lub "strimera"

U mnie EX9305 jak rozpozna sygnał HDR na wejściu automatycznie przełącza ustawienia na te, które ma zaprogramowane dla sygnału HDR na danym wejściu np. HDMI, czy NETFLIX czy media player lub x1x. Więc to co pan pisze, że należy ustawić parametry dla SDR, a później HDR mija się z prawdą, bo TV sam przełączy na parametry ustawione dla sygnału HDR.

Kalibracje robi się oddzielnie pod sygnał SDR/HDR i dodaje się do wyboru ustawienie NOC i DZIEŃ.

Zabawa Jasnością, Kontrastem czy innymi parametrami nic nie da bo TV sam przełączy na odpowiednie ustawienia.

Pisze pan również że z podświetleniem matrycy zjechał pan do 6 to po co pan ogląda HDR! W HDR oprócz tego, że widzimy szeroką rozpiętość barwową to jeszcze dodatkowo mamy zabawę z jasnością poszczególnych elementów oglądanej sceny np płomień, reflektory itp. Jak pan zjedzie na 6 to co pan widzi? Na pewno nie to co producent chciał pokazać. Dziwne też jest że powołuje się pan na znaną stronę R..., gdzie sami przedstawiają wartości kontrastu i jasności na max tak samo jak 3/4 internetu włączając zacną stronę HDTVPolska.

Na zdjęciach od  widać że TV nie rozpoznaje sygnału HDR, gdzie masz napis HDR.

 

profile.country.PL.title
patrol69
Użytkownik

@jaczylibodzio kupując nowy tv ze sklepu chce mieć normalny obraz a nie bawić się w kalibranta. Twoje zdanie o przyzwyczajonych oczach i szarym bladym HDR do mnie kompletnie nie trafia. Proszę poczytać o innych markach TV o których wypowiadają się użytkownicy gdzie jakość obrazu HDR jest żyleta. Również twierdzę że jesteś anonimowym pracownikiem Sony który wmawia i uspokaja że wszystko jest ok , a to my mamy źle w głowach bo nie wiemy co to HDR.

Btw, ustawiłem obraz wg twoich twojego zdjecia i jest minimalnie lepiej ale wkrada się zbyt dużo czerwonego koloru