anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A300 i brudna matryca

1_Mariusz_1
Początkujący

A300 i brudna matryca

Witam
Od pewnego czasu na fotkach pojawiają mi się w tych samych miejscach kilka czarnych punktów i coś w kształcie krótkiej nitki (ok 2 mm). Efekt jest ten sam z różnymi obiektywami stąd przypuszczenie, że brudna jest osłona matrycy.
Jak w bezpieczny sposób wyczyścić osłonę matrycy w A300. Opcja z menu nie daje rezultatów

162 ODPOW. 162
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

kris napisał(a):

dlatego czyszczenie matrycy zaczynam od przedmuchania okolic wizjera, a dopiero potem zabieram się za matrycę ;)


Wypada po czyszczeniu matrycy jeszcze raz przedmuchać okolice wizjera i w ogóle całą komorę lustra jak już matryca będzie zasłonięta ;)

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

w sprzedaży jest coś w rodzaju odkurzacza
jest to butla ze sprężonym powietrzem i taki dynks w formie syfonu który zasysa paprochy z wnętrza aparatu
tylko cena jest be

profile.country.en_GB.title
gnembon
Początkujący

kris napisał(a):

Starosta napisał(a):


ja często mam "tłuste" plamy - więc muszę na "mokro" ;)

ale to od dawna nie problem :smileytwisted:



mógłbyś rozjaśnić co jest przyczyną tłustych plam (w celu ich uniknięcia)

no i dlaczego nie są problemem?

Misi3q
Początkujący

Jeśli mam mocno zakurzoną matówkę to raczej nie da się z tym nic zrobić? Można wysłać do serwisu albo jakiegoś zakładu w celu wyczyszczenia jej? Bo ja mam tylko trochę paprochów, ale tak się pytam na przyszłość :) ...

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

gnembon napisał(a):

mógłbyś rozjaśnić co jest przyczyną tłustych plam (w celu ich uniknięcia)

no i dlaczego nie są problemem?


zupełnie nie mam pojęcia co jest przyczyną ich powstawania.

A czemu nie mam problemu ? Bo oprócz dmuchania gruchą, czyszczę matrycę "na mokro".


edit:
http://img2.imageshack.us/img2/9443/2077209091.jpg
zdjęcie to pochodzi z portalu fotografuj.pl

Polecam przeczytanie artykułu z linku powyżej.

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
Lestek------
Początkujący

A ja mam pytanie, bo chyba popełniłem gafę. Przedmuchiwałem dziś matrycę jednak z jednego miejsca nie chciał zejść "cicik" i delikatnie próbowałem usunąć go patyczkiem do ucha. W tym miejscu widać teraz coś dziwnego. Nie jest idealnie lustrzane jak reszta matrycy. Mogłem coś popsuć? :cry:

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Lestek napisał(a):

W tym miejscu widać teraz coś dziwnego. Nie jest idealnie lustrzane jak reszta matrycy. Mogłem coś popsuć? :cry:


A na fotkach to wychodzi?

Jeśli nie, to się nie przejmuj. Przy czyszczeniu patyczkiem warto lekko chuchnąć na matrycę i ściągać w momencie kiedy jeszcze utrzymuje się mgiełka. Poza tym patyczek musisz mieć absolutnie czysty, nie wolno go dotknąć ręką bo może się przez przypadek coś tłustego osadzić no i potem jak dotkniesz filtr na matrycy to zostają ślady.

Lestek------
Początkujący

Mam tylko więcej syfu ale tym zajmę się po kupieniu lepszej gruszki.
Ja tam nie widzę żeby gdzieś było coś niepokojącego ale mogę się mylić dlatego wrzucam zdjęcie nieba... Rzuć okiem. Może faktycznie to jest tłuszcz bo nie pamiętam czy dotknąłem go czy nie, nie pamiętam w jaki sposób wyciągałem go z pudełeczka.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Ja na tym zdjęciu nic poza syfkami nie widzę. ;)

Lestek------
Początkujący

Uff! Oby... Więc co mi radzisz, skoro mógł być tłuszcz na matrycy to może na mokro? Tylko czym?