anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Kupilem NEX-5. Wrazenia mojej zony i moje...

profile.country.pl_PL.title
buzz-----
Początkujący

Kupilem NEX-5. Wrazenia mojej zony i moje...

Dzis - wykorzystujac promocje w Sony "Ceny minus 22% VAT" - kupilem zonie NEXa-5 z dwoma obiektywami. Czyli kupilem wszystko, co w systemie E obecnie jest dostepne. Otrzymalem do tego 5 lat gwarancji za darmo.

Kobieta ucieszyla sie serdecznie, gdyz wychodzenie z "prawdziwym" aparatem bylo dosc meczace przy dwojce dzieci. Mamy nadzieje, ze teraz wiecej zdjec bedziemy mieli nie tylko z piaskownicy. Zatem niespodzianka sie udala. Na plus. :thumbsup:

Na razie laduje sie bateria (250 minut!) w tym cudzie, wiec troche slow z macania sprzetu na sucho, a jak sie juz naladuje bateria, to wtedy pewnie usiade i cos wiecej napisze.
1. Zona rozpakowywala pudelko. Wziela do reki obiektyw 18-55 i powiedziala: "No Zeiss to to nie jest" dodajac bez zastanowienia: "taki plastic-fantastic". :c9
Osobiscie nie skreslam na starcie tych obiektywow, bo trzeba zobaczyc zdjecia, ale bedac przyzwyczajanym do innej wagi obiektywow z prawdziwymi szklami... te wydaja sie byc zabawka. No coz... zobaczymy.
2. Oryginalny pasek, zostal od razu zastapiony takim z Idiot Camery Pentax'a, na jedna reke.

Aparat z nalesnikiem ma sens... nie bardzo juz moge dostrzec sens kupowania NEXa z czyms wiekszym od 16 mm... wtedy przeciez staje sie ten aparat praktycznie rownie nieporeczny co lustrzanka, a przeciez chodzilo zapewne o to, by byl to taki kompakt z matryca od lustrzanki. Co za roznica czy nosisz torbe z obiektywami A czy E? Oczywiscie pewnie waga bedzie inna, ale torbe i tak nosisz i tak.
Tyle na razie z ogledzin.
Wroce do tematu conajmniej za 4 godziny ladowania baterii.

Ach! Bym zapomnial. Czy wiecie, ze roznica w cenie pomiedzy Sony Centre w Warszawie, a... innym Sony Centre w Warszawie wynosi prawie 400,00 zl? Tak, sprawdzilem, w obu przypadkach to juz cena po odjeciu "promocji" tego samego zestawu. Przykre. :c8

20 ODPOW. 20
profile.country.PL.title
JerzMich
Nowicjusz

Ja też miałem problem z RAWami z NEXa, a IDC nie mogę zdzierżyć.
Rozwiązaniem okazał się trial Bibble 5, który obsługuje już NEX. Niestety tylko 15 dni działa.

Mam nadzieje że Adobe zaktualizuje niebawem DNG Convertera i będzie można sobie przemielić RAWy na strawny format.

profile.country.pl_PL.title
buzz-----
Początkujący

Jestem teraz w Grecji na wakacjach. Zrobilem bardzo duzo zdjec i wszystko wskazuje na to, ze zrobie ich jeszcze wiecej. Raz, doslownie raz, jak na razie wzialem lustrzanke do reki. Okazalo sie, ze wszedzie chodze z NEXem. Jakosc zdjec (jpeg, bo RAWow nadal Lightroom nie czyta) jest gorsza niz z lustrzanki, ale to za sprawa obiektywow, a nie korpusu.
Wynajmujemy samochod i bedziemy zwiedzac wyspe (o ile moje roczne blizniaki nam na to pozwola) i nie pomyslalem nawet przez moment, by zabrac ciezka lustrzanke z kilkoma obiketywami w torbie. Z tego co obserwuje ludzi na plazy czy przy basenie, to zabranie dla nich aparatu - lustrzanki na plaze etc., to cala logistyczna wyprawa (dla mnie do niedawna takze) oraz ciagly niepokoj o sprzet. Teraz wrzucam NEXa do wozka, badz zona do troby i sruuu... :D
Nie mowe, ze NEX moze przy obecnych obiektywach E zastapic lustrzanke, bo nie, ale jako o kilka klas lepsza idiot camera doskonale sprawdza sie jako aparat dokumentujacy chwile.
Co do RAWow, to na razie wszystkie archwizuje i jak kiedys Lightroom bedzie juz czytal NEX-RAW, wtedy moze sobie nad kilkoma zdjeciami usiade.

Co mnie w NEXie denerwuje? Po kazdorazowym formatowaniu karty nadawanie numerow zdjec od nowa. Nie chce formatu daty, tylko kolejne... Przy tworzeniu rodzinnego internetowego albumu jest to spora uciazliwosc. W zalaczeniu kilka zdjec dokumentacyjnych z NEXa (jpegi z aparatu, bez obrobki).

Jestem jak na razie zadowolony.

PS Dwa razy po wlaczeniu NEXa byl ciemny obraz. Nic nie dzialalo. Musialem wyjac baterie i wlozyc od nowa. Mam nadzieje, ze aparat dotrwa do konca wakacji.

lukas14-----
Początkujący

buz fotki świetne tylko fotke z numerem 185 mogłeś zrobić przy użyciu funkcji HDR
Jak sie włańcza i wyłańcza funkcje rozmycia tła :question:

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

lukas14 napisał(a):

Jak sie włańcza i wyłańcza funkcje rozmycia tła :question:


Jeśli już to włącza i wyłącza ;)

Bardzo ładnie opisane to jest w samym aparacie (Wskazówki dotyczące fotografowania)

W programie Inteligentne Auto, naciśnięcie przycisku umożliwia kontrolowanie stopnia rozmycia tła. Gdy chcesz aby fotografowany obiekt wyróżniał się na zdjęciu dzięki rozmyciu tła, przekręć pokrętło sterujące w kierunku opcji zmiękczania tła.

Pozdrawiam,

profile.country.pl_PL.title
buzz-----
Początkujący

Zdjecia zalaczylem praktycznie losowe. hm... nawet nie wiem jak sie wlacza funkcje HDR, bo instrukcja mi sie zalala kawa, pozniej wpadla pod pociag i piorun w nia uderzyl... albo nie wyciagnalem jej z pudelka. Juz nie pamietam, ktora wersja jest prawdziwa. :D

Traktuje NEXa jako Idiot Camere i nie za bardzo wnikam w ustawienia. Tym bardziej, ze trzeba wchodzic w menu, a nie przez przyciski na obudowie. Ciekawa sprawa jest wykonywanie zdjec z reki w nocy (to odkrylem w menu). Aparat wykonuje serie zdjec, z ktorych wybiera jedno, badz kampiluje kilka w jedna fotografie.

Czy ktos wie i moglby podzielic sie informacja, jak sie wlacza HDR w NEXie? Bede wdzieczny i na pewno podziele sie przykladowymi zdjeciami. :)

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

buzz napisał(a):

Czy ktos wie i moglby podzielic sie informacja, jak sie wlacza HDR w NEXie? Bede wdzieczny i na pewno podziele sie przykladowymi zdjeciami. :)


menu :smileyarrow: DRO/Auto HDR (6 pozycja)
wybierasz HDR i dolnym przyciskiem możesz wybrać różnicę ekspozycji (od 1EV do 6EV)


Polecam jeszcze w menu "aparat", w polu "wybór AF/MF", wybrać "OSTROŚĆ DMF" - wtedy po ruszeniu pierścieniem ostrości, pojawia się powiększenie x7 lub x14 :smileythumbsup:

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.pl_PL.title
Starosta.
Początkujący

Hej buzz :flushed:

Menu :smileyarrow: DRO/Auto HDR

TUTAJ masz możliwość ściągnięcia instrukcji obsługi w PDFie (strona 51) :c20

EDIT: kris znów szybszy :nauseated_face:

Pozdrawia Starosta :grin:
oldguest
Początkujący

No tak ale trzeba jeszcze RAW-y wyłączyć...

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

No tak ale trzeba jeszcze RAW-y wyłączyć...


a dokładniej: działa to tylko przy JPG.
Przy RAW i RAW+JPG funkcja autoHDR nie jest aktywna

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.pl_PL.title
buzz-----
Początkujący

Dluuugo szukalem tego HDRu. Tzn. jak go aktywowac. Dziekuje za informacje o wylaczeniu RAWow. To kluczowa dla mnie podpowiedz. Jeszcze raz dziekuje!