anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

małe pytanko (Brudna matryca)

profile.country.PL.title
_Artek_
Użytkownik

małe pytanko (Brudna matryca)

wynikiem czego jest takie "coś jak tu na górze zdjęcia kurzu czy może zarysowania obiektywu bo matryca jest raczej czysta(obiektywu nie zdejmowałem od nowości no narzazie mam tylko jeden :nauseated_face: ) a mam to prawie na każdym zdjęciu:( nawet po wyczyszczeniu mikrofibrą) a i czy macie jakiś sposób na sprawdzenie czy obiektyw jest czysty niektórzy kierują obirktyw na duży strumień światła ale nie trzeba być dobrym fotografem żeby wiedzieć że to zabójstwo

56 ODPOW. 56
profile.country.pl_PL.title
janvideo24
Początkujący

Witaj.
Jak dla mnie matryca jest brudna.bTo jest jakaś drobinka .
Jan

profile.country.PL.title
_Artek_
Użytkownik

raczej jesy yo nie możliwe nie zmieniałem obiektywu a jak wydłużę ogniskową to plamka pojawia sie na dole zapewne w wyniku zmiany ogniskowej obiektywu chyba ze się mylę

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Pyłek na matrycy. To, że nie zmieniałeś obiektywu, nie jest istotne. Przecież sam obiektyw nie jest super szczelny, kiedyś musiał być założony a powietrze nie jest wolne od kurzu... itd. itp.

Jak chcesz się przekonać, czy masz czystą matrycę, przymknij obiektyw maksymalnie (np. do f/22) i zrób fotkę jasnego tła: gładkiej ściany lub nieba. I zobacz efekt na monitorze komputera.
Wtedy ocenisz czy masz czysta matryce, czy nie.

Acha - pyłki na przedniej soczewce obiektywu NIE SĄ widoczne na zdjęciach (co najwyżej - gdy jest ich dużo - może spaść nieco kontrast).

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
_Artek_
Użytkownik

ok to jeszcze byłbym wdzięczny za odp na jedno pytanko jak prawidłowo odpalić czyszczenie matrycy bo żeby wyczyścić matryce trzeba włączyć aparat zdjąć obiektyw i włączyć czyszczenie ale czy włączenie aparatu bez załączonego obiektywu jest bezpieczne??

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

tutaj masz wątek jak czyścić matrycę

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
Creatoor
Początkujący

jak wydłużę ogniskową to plamka pojawia sie na dole zapewne w wyniku zmiany ogniskowej obiektywu chyba ze się mylę


A możesz dać jakąś fotkę do porównania?

profile.country.PL.title
_Artek_
Użytkownik

Creatoor napisał(a):

jak wydłużę ogniskową to plamka pojawia sie na dole zapewne w wyniku zmiany ogniskowej obiektywu chyba ze się mylę


A możesz dać jakąś fotkę do porównania?

nie bardzo bo jest na niej ludż znaczy się człowiek :smileymrgreen: i będzie ciężko ale jak zacząłem czytać o czyszczeniu matrycy to strach mnie obleciał boje się jak cholera jakieś patyczki gruszki..... może mi ktoś jeszcze mądru powiedzieć czy jak włączę czyszczenie matrycy skieruje aparat w dół to coś da??

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

strach niepotrzebny ;)

pierwszy raz jest tylko mocno stresujący - a potem już z górki....
rutyna :D

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
_Artek_
Użytkownik

tak tylko ja nie wiem....bo do tej pory myślałem ze to się mówiąc prosto bierze gruche dmucha w dziurki i po prawie a tu czytam ze cos waciki ze na sucho ze na mokro trochę się pogubiłem :(