anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Pliki ARW na Linux Debian?

PiotrPL
Użytkownik

Pliki ARW na Linux Debian?

Witam,

 

screenshot8.png.jpgDebian Shotwell pokazuje tak, podobnie RawTherapee, nieco inaczej ale tez nie poprawnie UFRaw.

 

Czy ktoś może już przerabiał temat ARWów na Linuxie?

 

Edycja: Aktualnie Pliki ARW poprawnie wyświetlają programy linuxowe:

* RawTherapee 4

* DarkTable

* Corel AfterShotPro (płatny)

 

Pozdrawiam

Piotr

_________________________

for your favorites http://msDrop.com

 

 

 

7 ODPOW. 7
PiotrPL
Użytkownik

Znalazłem, na Debianie (Squeeze) działają poprawnie dwa programy do edycji plików ARW: płatny Corel AfterShotPro 99,99USD 49,99USD i bezpłatny RawTherapee tyle że w wersji 4, niedostępnej w podstawowych repozytoriach. Do ściągnięcia tutaj, gdyby komuś się miało przydać.

 

screenshot9.png.jpg

Corel AfterShotPro

 

screenshot10.png.jpg

RawTherapee ver. 4.0.8.10

 

Pozdrawiam

Piotr

 

_________________________

for your favorites http://msDrop.com

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Witaj.

Ja od ... lat obrabiam na linuxie. Korzystam z plików RAW jak i jpg.

Nie wiem, jak z najnowszych puszek Sonego wyglądają pliki ale ja nie mam takich kłopotów. Wiadomym jest, że nastawy domyślne programów nie zawsze są najlepsze więc trzeba użyć suwaków (albo czegoś nie rozumiem w Twoim poscie). Korzystam czy też próbowałem Ufraw, Digicam, After Shot Pro, Raw Therapee, Rawstudio, IDC i w każdym z programów byłem w stanie otrzymać lepsze rezultaty niż pokazane na Twoim przykładzie. Tylko każdy z programów wymaga innego podejścia, innego operowania suwakami bo ma inne możliwości regulacyjne. 

Być może czegoś nie rozumiem w Twoim pytaniu ale i linux nadaje się do obróbki zdjęć. Tylko może zmiany (dodawane aparaty i możliwości odczytu i wywołania RAW-ów) są wolniejsze niż w najpopularniejszych programach okienkowych.

PiotrPL
Użytkownik

Nie tworzyłem żadnego efektu, po prostu otworzyłem plik ARW.

 

>> Nie wiem, jak z najnowszych puszek Sonego wyglądają pliki

A ja nie mogłem znaleźć w necie ARW ze starszej puszki Sony. Tak wygląda AWR z NEX 5R: http://members.upcpoczta.pl/i.communicationpolska/PUB/DSC00521.ARW ~17MB, jeśli możesz ściąg i zobacz jak Tobie się to domyślnie wyświetli w programach, które wymieniłeś.

 

Z jakiego Linuxa korzystasz i którą wersją RawTherapee?

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Pobiorę gdy wrócę do domu. Niestety, firma, jak większość, korzysta z Windowsa.

 

Ja używam Ubuntu 12.04. RawTherapee nie pamiętam, która wersję miałem (program był strasznie wolny i dlatego odpadł), korzystam obecnie prawie zawsze z Ufraw (jako wtyczka do Gimpa). Drugim programem w moim użyciu jest Darktable. Korzystam też z DigiKam ale prawie nie używam go do obróbki RAW (program jest niezłym narzędziem przeglądania i zarządzania zbiorem zdjęć).

PiotrPL
Użytkownik

screenshot7.png.jpg

UFRaw (gimp-ufraw) i RawTherapee 3 na Debianie pokazują kaszanę z zafarbem jak powyżej. Tak samo w gimp-dcraw, i plik wygenerowany komendą convert ImageMagick.

 

.

screenshot6.png.jpg

Ciekawa sprawa z DigiKam, podgląd ARW na liście plików wygląda OK, ale gdy otwieram do edycji wyświetla się z tego typu zabarwieniem.

 

Dzięki za Darktable, jak najbardziej plik ARW otworzył się poprawnie. Konwersja ARW do JPG trwa jakieś 4 sek., więc nie przetwarza szybciej niż RawTherapee 4. Dla mnie w pierwszym kontakcie jest mniej intuicyjny, ale chętnie się jeszcze nim pobawię. 

 

Pozdrawiam

Piotr

 

_________________________

for your favorites http://msDrop.com

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

To z Darktable

darktable.jpg

 

A to z Ufraw

Ufraw.jpg

 

Tylko ja nie używam tzw. domyślnych ustawień na Ufraw. Program ten otwiera zdjęcie z parametrami z jakimi zostało zapisane / przekonwertowane poprzednie zdjęcie. Taki tryb pracy jest dla mnie wygodniejszy gdyż wywołując zdjęcia z jakiejś imprezy większość zdjęć jest w podobnych / zbliżonych warunkach wykonywana. Więc ustawiam nastawy dla pierwszego zdjęcia a każde następne po otwarciu, jeżeli potrzeba, to ogranicza się do minimalnych korekt.

Z tym zafarbem spotkalem się gdy wczytywałem zdjęcia z któregoś NEX-a a Ufraw pracował z nastawami "zerowymi" (tzn. najprawdopodobniej czerpał jakieś informacje z pliku ARW). Wyświetlał mi się wtedy komunikat, że balans bieli jest poza zakresem i nie może go ustawić. Ale wprowadzenie wartości ręcznie czy też za pomocą suwaków jak również poprawa krzywych doprowadzała zdjęcie do dobrych / bardzo dobrych rezultatów.

Najprawdopodobniej powstawanie tego zafarbu spowodowane jest brakiem aktualizacji / wprowadzenia do poszczególnych programów presetów czy też możliwości odczytu niektórych danych z nowych aparatów. Niestety ale oprogramowanie pod system Linux nie należy do najpopularniejszych, firmom produkującym aparaty nie zależy na szczególnym rozwoju programów niezależnych, każda z tych firm przecież oferuje wywoływarkę razem z aparatem. Są dwa czy trzy najpopularniejsze, komercyjne programy, gdzie są wprowadzane błyskawicznie zmiany, w innym przypadku program taki straciłby na atrakcyjności, profesjonaliźmie itp. A linuxa tworzą pasjonaci dla pasjonatów. Jeżeli ktoś indywidualnie czegoś nie zmieni i nie udostępni to może być i tak, że nigdy nie doczekamy sie możliwości odczytu plików ARW z przyszłych korpusów.

PiotrPL
Użytkownik

>> spowodowane jest brakiem aktualizacji / wprowadzenia do poszczególnych programów presetów

 

Prawdopodobnie tak jest, dzięki za potwierdzenie zafarbu w UFRaw.